Saamelaiskäräjät

Nimetön

Mistä johtuu tulehtunut tilanne ja riitely saamelaiskäräjillä? Puolin ja toisin syytellään enemmistöä ja oppositiota, puheenjohtajaa ja hallintopäällikköä ja ketä nyt milloinkin, aina riippuen siitä kummat ovat kulloisenkin syyttelijän kavereita. Olette lyhyessä ajassa saaneet paljon vahinkoa aikaan saamelaisten asialle julkisuuskuvalle. Enemmistö ja oppositio, puheenjohtaja ja hallintopäällikkö, tekisitte palveluksen saamelaisille jos lopettaisitte tuon lapsellisen riitelyn ja syyttelyn. Olisin edes entiseltä pitkäaikaiselta puheenjohtajalta odottanut jonkilaista yritystä saada tilanne rauhoittumaan. Turhaan tietenkin, ei hänellä siihen riitä auktoriteetti eikä ehkä tahtokaan. Olen tähän saakka äänestänyt kaikissa saamelaiskäräjävaaleissa, mutta nyt se on loppu.

3

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syyttäisi saamelaisia

      Ahdinkoon on syynä "hajoita ja hallitse" Suomen valtio. Se on kolonialisoinut ja assimiloinut saamelaiset tähän tilanteeseen. Ja hieroo nyt vaan käsiään, koska on onnistunut taas vaan saamaan aikaan sisäisen sekasorron alkuperäiskansan keskuuteen. Suomen tulisi ratioifa ILO 169-alkuperäiskansasopimus ja saamelaissopimus, niin asioissa päästäisiin eteenpäin. Suomen valtio saakin hävetä, kuten Scheinin totesi Turun sanomissa. En tosin lopettaisi äänestämästä, vaan alkaisin ajaa saamelaisasioita entistä pontevammin.

    • Toinen nimetön

      Vastaan kysymykseesi: riitely käräjillä johtuu siitä, ettei nykyinen johto ole noudattanut yhteisesti sovittuja pelisääntöjä (laki saamelaiskäräjistä ja käräjien oma työjärjestys). Kyse ei ole siis poliittisista irtopisteistä, koska poliittisesti "enemmistöllä" ja "oppositiolla" ei ole kovinkaan suuria näkemyseroja asioista.

      Käräjillä on käytännössä ollut vallalla mielivalta. Hallintopäällikkö ei ole julkisesti riidellyt vaan häntä on julkisesti syytetty ja uhattu erottaa. Tämäkin siksi, että puheenjohtaja mitä ilmeisimmin epäili hallintopäällikön vuotaneen sääntörikkomuksista tilintarkastajille. Toisaalta ei hallintopäälliköllä ole muuta mahdollisuutta kuin kertoa näkemyksensä tilanteesta tilintarkastajien sitä vaatiessa etenkin, kun hänen valtansa yli oli tehty päätöksiä, joista hänen on kannettava virkamiehen vastuu.

      • Kolmas nimetön

        On siellä ollut pöytäkirjasotku, jossa on erityisesti pyyhitty pois pöytäkirjasta kokouksessa päätettyjä asioita jälkikäteen. Ja ko. pöytäkirja on sittemmin vielä hävinnyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      275
      3878
    2. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      73
      3476
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      145
      2486
    4. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      56
      2276
    5. Jätän tähän viesti kaivatullesi

      jos jotain jäänyt sanomatta. 👇
      Ikävä
      154
      1872
    6. Olet kyllä erittäin huono yhdistelemään pisteitä.

      Etkä vain sinä vaan kaikki teilläpäin.
      Ikävä
      34
      1687
    7. Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä

      The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v
      50 plus
      30
      1268
    8. Etkö sitten itse

      ole koskaan ylittänyt rajaa?
      Ikävä
      31
      1240
    9. Uskotko että vielä

      Kohtaisimme?
      Ikävä
      23
      1146
    10. Mitä järkeä iskeä

      Varattua ja yrittää saada sitä eroamaan
      Ikävä
      40
      1138
    Aihe