Windows jarruttaa kehitystä

c=3

"Suomi on viime vuosina pudonnut tietotekniikan hyödyntäjänä maailman kärkikolmikosta sijoille 10-15."

http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=35733&tyyppi=1

Syytä tähän ei tarvitse kauaa miettiä: Jämähtäminen kivikautisiin, suljettuihin teknologioihin (M$:n tuotteet) rajoittaa tehokkaasti kehitystä ja tekee uusiin järjestelmiin siirtymisen aina vaan vaikeammaksi ja kalliimmaksi.
Kun katsoo tietotekniikan toimialaryhmään nimettyjä henkilöitä, ei kannata odottaa kovin suuria muutoksia nykytilanteeseen.

Täysin päinvastaista kehitystä on havaittavissa maissa, joissa suuret yritykset ja julkishallinto siirtyvät tai ovat jo siirtyneet avoimiin standardeihin perustuviin järjestelmiin.

6

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ymmärtää

      Teknologiateollisuus ry on työnantajaliitto, joka tietysti ajaa jäsentensä etua.
      Julkisen puolen hankinnoista päätetään ihan muualla.

    • porukalla

      tilanne pahenee entisestään. Muu ei kehity kuin M$ myynti ja siihen liittyvät tietoturvahankinnat.

    • Pentti Nelonen

      Käyttämällä Microsoftin luomia standardeja voidaan tietotekniikkaa hyödyntää ja kehittää. Nyt pakkaa sekoittaa sitäsuntätäkoodia olevat linux- ja muut avoimen lähdekoodin tilkkutäkit.

      • Suljettu koodi rajoittaa liikaa sitä kehittämistä, oikeata kehitystä koko skaalalla voi tapahtua ainoastaan mikäli koodareilla on KAIKKI mahdollinen koodi käytössään. Suljetun koodin päälle voi kyllä rakennella eri näköisiä viritelmiä mutta ainoat jotka pystyvät todella innovoimaan ovat järjestelmän ytimeen käsiksi pääsevät henkilöt koska suuret muutokset edellyttävät yleensä myös koko järjestelmän laajuisia muutoksia.

        Eli Microsoftin koodarit pystyisivät tekemään niitä syväuraisia muutoksia järjestelmistä edustasoftiin mutta heillä menee kaikki aika Service Packien kasaamiseen niin eihän ne ehdi mitään kehittelemään.


      • kehiin niistä M$ standardeista (USEAMMASTA kuin yhdestä)... ;-)


      • Kehität?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      35
      4125
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      241
      3972
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3107
    4. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      2984
    5. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      2891
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      70
      2676
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      96
      2429
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      117
      2033
    9. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1740
    10. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      43
      1621
    Aihe