Näilläkin sivuilla on kehuttu ko. ravintolaa. Siellä toimii kuitenkin ainakin yksi täysin laskelmoidusti toimiva nuori vaalea tarjoilija (nainen). Käytös ystävällistä, puhuu hyvää suomea, reipas ja iloinen. Mutta niinpä vain laskun maksun aikana jätti palauttamatta vaihtorahoista 400 kruunua eli n. 25 euroa! Huomasimme tämän heti ravintolasta lähdettyämme, mutta mieheni ei suostunut enää menemään ko. ravintolaan, mennyt mikä mennyt. Olen aivan varma, ettei kyse ollut mistään erehdyksestä koska tarjoilijan käytös oli vaihtorahoja tuotaessa täysin toisenlainen, välttelevä ja kiireisesti nakkasi vaihtorahoina 14 kruunua, kun olisi pitänyt olla 414 kr.
Tämä oli toinen kerta kun olin Virossa ja taisi jäädä viimeiseksi kerraksi. Taas tuli todistetuksi virolaisten epärehellisyys. Sääliksi käy eläkeläispapat ja -mummot, joita sankoin joukoin on siellä liikkeellä, kuinka heitä siellä höynäytetään ja pidetään pilkkana.
Tämä oli toinen kerta kun olin Virossa ja taisi jäädä viimeiseksi kerraksi. Taas tuli todistetuksi virolaisten epärehellisyys. Sääliksi käy eläkeläispapat ja -mummot, joita sankoin joukoin on siellä liikkeellä, kuinka heitä siellä höynäytetään ja pidetään pilkkana.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Viime viikon lauantaina tilasin porsaanfilettä, paistetut perunat ja sienikastiketta. Komeus maksoi yhden sakun kanssa 225 kroonaa, jotka maksoin kolmella satasella. Yhtään en saanu takas ja se jäi kaiveleen.
niitä nössöjä suomalaisia, jotka eivät osaa laskea takaisin saamiaan rahoja ja ottaa asiaa esille heti paikalla siinä ravintolassa. Jälkeen päin sitten itketään nettipalstoilla.
Tuollaisille onkin aivan oikein, että heiltä viedään rahat.
Minulla ei ole ollut koskaan missään maassa tuollaisia ongelmia - ei edes lukemattomilla Viron-vierailuillani - koska lasken aina rahat, kun olen ne saanut takaisin, ja muutenkin annan asioidessani jämptin vaikutelman. Pitää näyttää palveluhenkilökunnalle, että minua ei fuulata.
kännisyys vissiin vaikuttaa aika paljon tähän asiaan.minua ei ole kyllä ikinä huijattu ja jos jotain epäselvyyttä on niin selvitetty heti
Ei ollut kännistä kyse, yhdet oluet joimme sen sapuskan kans. Tottakai kyse on omasta tyhmyydestä että rahat vietiin ja itse oisin asiaan puuttunut, mutta mieheni ei halunnut, enkä sitten viitsinyt yksin jäädä asiaa setvimään. Ja siksi toisekseen on todella rasittavaa joka paikassa alkaa sitä setelisulppua epäluuloisena laskemaan ja kuten toisessa viestiketjussa kirjoitin, en luottokorttia halua Virossa käyttää.
Rahanmeno oli onneksi kohtalaisen pieni, eikä se minua itketä. Kirjoituksen tarkoitus oli vain avata vähän silmiä noille innokkaille Virofaneille ja herättää keskustelua. Kovin tunteita herättävää näyttää olevan vastaanotto.
"Ja siksi toisekseen on todella rasittavaa joka paikassa alkaa sitä setelisulppua epäluuloisena laskemaan"
iso vaiva laske muutama seteli ja pari kolikkoa - menee jopa parikymmentä sekuntia! :-))
Jos ei viitsi yhtään - edes pientä - vaivaa nähdä, joutaakin tulla huijatuksi!
Pysykää kotiseinien sisällä!
"Tuollaisille onkin aivan oikein, että heiltä viedään rahat."
Onko tämä ymmärrettävissä siten, että hyväksyt ravintoloiden huijausyritykset, eli toisin sanoen, että Virossa ei edes pitäisi voida luottaa siihen, että liikeyritykset toimivat rehelliseltä ja lailliselta pohjalta?
Hölmöt ovat sitä varten, että heitä huijataan.
Sitä mieltä oli Kaptah Sinuhessa.
ole kehumista kun et ymmärrä tähän asiaan liittyvää itsensä munaamista. Virolaiset kusee omaan kaminaan kusettaessaan suomalaisia.
Ketjun aloittaneen tapaus on kyllä omituisen räikeä? - Muistelen itsekin syöneeni ko. ravintolassa ja minua palveli myös vaalea hyvin
suomea osaava nainen. Enpä muista tulleeni huijatuksi ja tipit jätin. Tarjoilijoiden liksat
saattaa olla aika olemattomat Virossa?
tai siis molemmat, jos ette puutu asiaan kun huomaatte että niin määrällisesti kuin arvonkin mukaan rahoistanne puuttuu suurin osa, ja mistäköhän tiedät että teko tahallinen,oletus ;-))
En usko koko juttua, siis noin tolloja ei oikeesti oo olemassakaan.
Hyvä palvelu ja hyvä ruoka, mutta valitettavasti se on totta että tuovat liian suuren laskun/väärin rahasta takaisin. JOTEN TARKKANA SAA OLLA TÄSSÄ PAIKASSA (NIIN KUIN MUUALLAKIN VIROSSA)JA MIELELLÄÄN KANDEE MAKSAA TASARAHALLA.
Ps. eikä ole siitä kiinni oletko juonut tai et...