Ongelma on yksinkertainen, mutta tuottanut suunnatonta tuskaa.
Pitäisi siis värkätä 2.4 kertoimella oleva lineaarinen jännitevahvistin.
Virtalähteenä auto akku. Erään vempeleen lähtöjännitteenä 0-5.5V, josta pitäsi saada ohjausjännite 0-13.2V
Tuleekos kenellekään mieleen mitään yksinkertaista kytkentää?
Operaatiovahvistimella lähtöjännite oli aina vähintään 3V (ei negatiivista käyttöjännitettä).
Pitäisi siis värkätä 2.4 kertoimella oleva lineaarinen jännitevahvistin.
Virtalähteenä auto akku. Erään vempeleen lähtöjännitteenä 0-5.5V, josta pitäsi saada ohjausjännite 0-13.2V
Tuleekos kenellekään mieleen mitään yksinkertaista kytkentää?
Operaatiovahvistimella lähtöjännite oli aina vähintään 3V (ei negatiivista käyttöjännitettä).
Vastaukset 6
Vanhimmat
En nyt saanut selvää, pitäisko sen ulostulojännitteen olla vain 0 - 13,2 vai kaksipuolinen eli ± 13,2V. Ja vastaavasti, onko ohjausjännite ± 5,5V vai 5,5V.
Mutta jos sinulla on yksipuolinen käyttöjännite, niin joku LM3900-tyyppinen single supply Op Amp olis se ratkaisu.
Esim.
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/nationalsemiconductor/DS007936.PDF
Kerro lisää, niin avitetaan
LM324 ratkaisi ongelman.
Vahvistus 1 R2/R1 (1 47k/33k = 2.4242).
Niin ne asiat vuosien varrella unohtuu. Onneksi vielä saa asiallisia neuvoja, kun uskaltaa (kehtaa) kysyä... =)
Joten: KIITOS!
No ei se aivan 0-voltista lähde tuollakaan LM3900 piirillä. Datalehden mukaan se lähtee väliltä 90mV - 200mV. Eli jos pitää olla lineaarisuutta 0-voltista lähtien, niin ei onnistu. Toki paljon parempi, kuin normaali op-amppi.
Valitettavasti op amppien output ei mene millään rail to rail, joten joudut kehittämään muutaman voltin ( vaikka 5V) negatiivisen jännitten jollain varauspumpulla tai hakkurilla.
Eli jos 0 voltista lähtien pitäis saada lineaarista ulostuloa, niin ei oikein onnistu yksipuolisella virtalähteellä.
Diskreeteillä komponenteilla (transistoreilla) tuo saattais onnistuakin saamaan nollasta lähevä lineaarin jännite yksipuolisella virtalähteellä. Miten paljon virtaa tuon jännitevahvistimen tulisi antaa, eli kuormitusimpedanssi.
Tais olla pojalla koulutehtävänä? Kirjoita opettajalle, ettei onnistu 12V yksipuolisella virtalähteellä, koska op ampit ei anna ulos "rail to rail"-jännitettä.
Eli joudut tekemään erillisen hakkurivirtalähteen, joka antaa kaksipuolisen jännitteen. Esimerkiksi ±15 tai 15/ -5V.
Jos 12V akku ei ole latauksessa, niin akun jännite ei oikein riitä tuohonkaan 13,2V ulostulojännitteeseen!