Satanistit sosiaalisia?

Libertarianist

Kirjassa Saatanallinen Raamattu kappaleessa Eivät kaikki vampyyrit verta ime! LaVey kehottaa "olemaan varuillaan jokaisen sellaisen henkilön suhteen, jolla ei näytä olevan ainoatakaan todellista ystävää. Saadakseen ja pitääkseen ystäviä täytyy olla halukas antamaan itsestään - mihin psyykkiset vampyyrit eivät pysty." Kertoessaan "Saatanallisista rituaaleista" hän myös varoittaa epäsosiaalisen käytöksen johtavan "itsekieltäymykseen".

Mietinkin tässä vain, että onko satanisteilla todella niin paljon ystäviä? Muusta massasta erottuminen voi tunnetusti vaikeuttaa sellaisten saamista huomattavasti, varsinkin maassa jossa poikkeavat erityisesti joutuvat silmätikuiksi. Ja mielestäni tällainen LaVeyn mainitsema "halu antaa itsestään" tuntuisi olevan muuten pahasti ristiriidassa koko filosofian kanssa. Mihin yli-ihminen tarkalleen ottaen ystäviä tarvitsee?

6

1293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en käytä edes nimimerkkiäni

      Niin. Kirja suorastaan kehottaa itse olemaan psyykkinen vampyyri. :D Olen tuota miettinyt, että aika ristiriitaista. Tiedän satanisteja, jotka eivät tarkoituksella hanki kunnollisia ystäviä, mutta silti elävät toisten kautta.
      Mutta jätän pohdikelun sellaisille, jotka ovat tätä miettineet enemmän. Moi

    • Rimbaldi

      Hyvä Libertarianist,

      Olettamalla että jokainen Satanisti pukeutuu aina täysipitkään mustaan nahkatakkiin ja roikottaa Baphomet-symbolia kaulassaan TYRKYTTÄEN uskomuksiaan jokaiselle vastaantulijalle, osoittaa ainoastaan oman typeryytensä.

      USEIMMITEN moiset ilmestykset ovat vain huomionkipeitä lapsia tai lapsenmielisiä jotka eivät tiedä paremmasta.

      Mutta edes he eivät kulje yksin!

      Sosiaalisen kanssakäymisen täydellinen laiminlyönti on nyky-yhteiskunnassa yksinkertaisesti typerää (sekä lähestulkoon täysin mahdotonta) -- ja typeryys on ensimmäinen Saatanallinen synti, eikä täten lainkaan Saatanallista.

      Sen sijaan se, että VALIKOI oman "Laumansa" jäsenet tarkoin, on niin Saatanallista kuin vain voi olla.

      Kriteerit valinnoille ovat jokaiselle täysin omat, ja Laumoja voi jokaisella olla useita eri paikoissa eri tarkoituksiin.

      Kuinka Satanisti sitten erottuu massasta? Vastaus on yksinkertainen: hän nauttii elämästään, tekee asioita joista pitää ja on erinomainen niissä.

      Saavutukset ovat paras keino massasta erottumiselle:

      - siinä missä perus ihmis-eläin on vain keskiverto työssään (ja tyytyväinen), Satanisti loistaa, sillä hän ei tee työtä josta ei pidä -- eikä hän kaihda keinoja edistyäkseen!

      - siinä missä tusinataiteellinen pubirunoilija julkaisee keskivertorunojaan, Satanisti loistaa, sillä hän julkaisee runoistaan vain mestariteokset, ja jälleen erottuu edukseen!

      Miksi ja miten?

      Hän on valinnut alansa kykyjensä perusteella, ja on erinomaisen tarkka työstään. Hän tuntee itsensä: sen, mitä haluaa -- kuin myös miten saada se!

      Hän on Satanisti!

      P.S. Suosittelen myös tutustumaan Anton S. LaVeyn kirjoihin: The Devil's Notebook ja Satan Speaks!.

      Myös Peter H. Gilmoren Satanic Scriptures on erinomaista luettavaa!

      • Libertarianist

        Kirjoittaessani massasta erottautumisesta en suinkaan tarkoittanut erottautumista ulkoisesti vain sisäisesti. Ystävien haaliminen edellyttää aina tietynasteista joustamista, mikä ei mielestäni sovi tällaiseen voimakkaasti yksilökeskeiseen yli-ihmisfilosofiaan.

        Siinä ei ole mitään erikoista, että tekee työkseen sitä mitä haluaa ja loistaa siinä - kuten ei siinäkään että tuntee omat kykynsä. Ja luulen, että oikeasti lahjakas ihminen, esim. taiteilija voi menestyä ilman ulkopuolista apuakin. Se, mitä ajoin takaa on että eikö eipäsosiaalinen (menestyvä) ihminen ilman "halua antaa itsestään" todellakaan voi olla satanisti vaan on pakosta ns. "psyykkinen vampyyri"?

        Onko noita mainitsemiasi kirjoja muuten julkaistu suomeksi?


      • Rimbaldi
        Libertarianist kirjoitti:

        Kirjoittaessani massasta erottautumisesta en suinkaan tarkoittanut erottautumista ulkoisesti vain sisäisesti. Ystävien haaliminen edellyttää aina tietynasteista joustamista, mikä ei mielestäni sovi tällaiseen voimakkaasti yksilökeskeiseen yli-ihmisfilosofiaan.

        Siinä ei ole mitään erikoista, että tekee työkseen sitä mitä haluaa ja loistaa siinä - kuten ei siinäkään että tuntee omat kykynsä. Ja luulen, että oikeasti lahjakas ihminen, esim. taiteilija voi menestyä ilman ulkopuolista apuakin. Se, mitä ajoin takaa on että eikö eipäsosiaalinen (menestyvä) ihminen ilman "halua antaa itsestään" todellakaan voi olla satanisti vaan on pakosta ns. "psyykkinen vampyyri"?

        Onko noita mainitsemiasi kirjoja muuten julkaistu suomeksi?

        Sinäänsä "halulla antaa takaisin" ei ole juurikaan mitään tekemistä psyykkisen vampyyrin kanssa.

        Psyykkinen vampyyri itseasiassa on enemmänkin riippuvainen niistä, joilla on vahva "reiluuden" vietti. Se on yksi ko. iilimadon työväline.

        Usein psyykkinen vampyyri pukeutuu myös säälin tai altruismin valeasuun, jonka turvin hän sitten saa muilta sen, mitä tahtoo.

        Hän koettaa hyväksikäyttää ihmisten myötätuntoa.

        Mutta ihminen vailla "halua antaa takaisin", kuten asian ilmaisit, voi hyvinkin olla Satanisti.

        Esimerkiksi: jos tarjoat jotain minulle ns. pyyteettömästi, otan asian vastaan mielelläni.

        Mutta älä odota palvelusta takaisin. Olithan kuitenkin "pyyteetön".

        Tällöin olen "vailla halua antaa takaisin".

        Jokainen älykäs olento ymmärtää sen, ettei "ilmaista lounasta" ole, mutta jos joku tahtoo leikkiä altruistia -- siitä vain! Leikitään mukana ja katsotaan kuinka paljon altruismia riittää!

        Tehdään typeryydestä kivuliasta!

        Ja nuo kirjat: ikävä kyllä, niitä ei tietääkseni ole tähän päivään mennessä suomennettu.


    • agares

      Kyllä satanistillä on ystäviä ja pitäväthän satanistit ihmistä sosiaalisena eläimenä. Satanisti vältävät ihmisiä jotka ei ole mielestään ystävyyden arvoisia.
      Mitä vikaa on erilaisuudessa. jokainen ihminen saa olla millainen haluaa, pukeutua miten haluaa ja uskoa tai olla uskomatta mihin haluaa. Valta-uskonnot ja muoti kulkevat käsi kädessä, koska ne haluavat tehdä ihmistä yhtä massaa.

    • sasdasfd

      juu en minäkään tota järin fiksuna kaverina pidä, mitä ihan vähän siihen tutustunut.
      enemmän misantropia tyyppiä sen suhteen osalta että olen "valikoiva" ihmisten suhteen kenen kanssa olen ja ottanut koville kun uusia naamoja tulee minun "tilalleni" en pidä siitä millaista sosiaalinen kanssakäyminen on isommissa porukoissa. yksinäinen susi mutta kaipaan silti jonkinnäköstä laumaa. yksinkin pärjää tosin loistavasti, eiköhän niitä ihmisiä elämään tule kun on tarpeeksi ilonen ittensä kanssa. en tajua miks tämmösiä näille foorumeille kirjottelen kun eihän nää liity aiheeseen mutta tuskin näitä moni lukee niin sama se :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      231
      4148
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2614
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      114
      1394
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1075
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      943
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      926
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe