Peking joulukuussa

Joulumatkaaja

Olisiko vinkkejä joulukuussa matkustavalle? Tiedän, että tuolloin saattaa olla hyvinkin kylmä, mutta onko jotkin nähtävyydet suljettuja talvella? Tai onko esim. joissain puutarhoissa mitään nähtävää?

Jos tiedätte hyviä räätäleitä, otan ilomielin vinkkejä vastaan. Tarkoitus olisi teettää paljon vaatteita.

3

1056

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • QingDao

      Räätäleitä löytyy marketeista, ainakin Silkkimarketista ja YaSshow marketista. Honqqiao- eli helmimarketin viereen on myös kohonnut uusi ostoshelvetti, luulisi että sieltäkin löytyy räätäleitä. Siellä kannattaa käydä muutenkin, ainakin lokakuussa siellä oli tosi hiljaista, ei juuri lainkaan asiakkaita, mistä johtuen hinnat oli tosi sopivia eikä edes tarvinnut juurikaan tinkailla.

      • Joulumatkaaja

        Kiitos tiedosta! Tuosta uudesta marketista en tiennytkään. Enää viikko matkaan, jännityksellä odotan pidänkö Pekingistä yhtä paljon, kuin Shangaista.


      • apapap
        Joulumatkaaja kirjoitti:

        Kiitos tiedosta! Tuosta uudesta marketista en tiennytkään. Enää viikko matkaan, jännityksellä odotan pidänkö Pekingistä yhtä paljon, kuin Shangaista.

        Hei! Olen ollut kaksi kertaa Pekingissä joulukuussa ja siellä oli todellakin kylmä. Lapista kotoisin olevana luulin olevani tottunut kylmyyteen, mutta Pekingissä olin aivan jäässä. Kannattaa varautua purevaan tuuleen ja hommata tuulenkestävä takki (osta Pekingistä). Me kierrettiin kaikki perusnähtävyydet: Muuri, kielletty kaupunki, taivaallisen rauhan aukio yms. ja ihan mukavaa oli. Ei paljoa muita turisteja. Käytiin kiinalaisessa sirkuksessa ja sielläkin oli niin kylmä että istuttiin toppatakit ja hanskat päällä. Ruokapaikoissakin oli usein tosi kylmä. Mutta ruoka on taivaallisen hyvää! Ja shoppailu on kivaa. Vaikkakin rasittavaa tinkimisen takia. Ja Kiina on mahtava paikka, kuten Shanghaissa käyneenä varmasti tiedät!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      375
      5163
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      1795
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      352
      1774
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      115
      1018
    5. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      984
    6. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      27
      887
    7. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      50
      730
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      65
      725
    9. Oishan se coolia

      Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️
      Ikävä
      54
      688
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      35
      658
    Aihe