Olisiko vinkkejä joulukuussa matkustavalle? Tiedän, että tuolloin saattaa olla hyvinkin kylmä, mutta onko jotkin nähtävyydet suljettuja talvella? Tai onko esim. joissain puutarhoissa mitään nähtävää?
Jos tiedätte hyviä räätäleitä, otan ilomielin vinkkejä vastaan. Tarkoitus olisi teettää paljon vaatteita.
Peking joulukuussa
3
1056
Vastaukset
- QingDao
Räätäleitä löytyy marketeista, ainakin Silkkimarketista ja YaSshow marketista. Honqqiao- eli helmimarketin viereen on myös kohonnut uusi ostoshelvetti, luulisi että sieltäkin löytyy räätäleitä. Siellä kannattaa käydä muutenkin, ainakin lokakuussa siellä oli tosi hiljaista, ei juuri lainkaan asiakkaita, mistä johtuen hinnat oli tosi sopivia eikä edes tarvinnut juurikaan tinkailla.
- Joulumatkaaja
Kiitos tiedosta! Tuosta uudesta marketista en tiennytkään. Enää viikko matkaan, jännityksellä odotan pidänkö Pekingistä yhtä paljon, kuin Shangaista.
- apapap
Joulumatkaaja kirjoitti:
Kiitos tiedosta! Tuosta uudesta marketista en tiennytkään. Enää viikko matkaan, jännityksellä odotan pidänkö Pekingistä yhtä paljon, kuin Shangaista.
Hei! Olen ollut kaksi kertaa Pekingissä joulukuussa ja siellä oli todellakin kylmä. Lapista kotoisin olevana luulin olevani tottunut kylmyyteen, mutta Pekingissä olin aivan jäässä. Kannattaa varautua purevaan tuuleen ja hommata tuulenkestävä takki (osta Pekingistä). Me kierrettiin kaikki perusnähtävyydet: Muuri, kielletty kaupunki, taivaallisen rauhan aukio yms. ja ihan mukavaa oli. Ei paljoa muita turisteja. Käytiin kiinalaisessa sirkuksessa ja sielläkin oli niin kylmä että istuttiin toppatakit ja hanskat päällä. Ruokapaikoissakin oli usein tosi kylmä. Mutta ruoka on taivaallisen hyvää! Ja shoppailu on kivaa. Vaikkakin rasittavaa tinkimisen takia. Ja Kiina on mahtava paikka, kuten Shanghaissa käyneenä varmasti tiedät!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3755163Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1841795Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3521774- 1151018
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl5984- 27887
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h50730- 65725
Oishan se coolia
Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️54688- 35658