Hyttysmyrkyt ja aurinkosuoja

lähtökuopissa matkaan..

Moikka,

lähtö Mauritiukselle häämöttää parin viikon sisällä ja tuli mieleen, että kannattaako hyttysmyrkyt tuoda mukanaan Suomesta, tehoaako suomalaiset Offit sikäläisiin hyttysiin? Vai onko paikan päältä ostetut hyttysmyrkyt parempia?
Entäpä millaista aurinkosuojaa tavalliselle suomalaiselle iholle te Mauritiuksella kävijät suosittelette? Oon netistä yrittänyt löytää UV-säteilytietoja Mauritiukselta, mutten ole löytänyt... Kun toisaalta ei koko lomaa viitti 50 suojaa käyttää, kun olis kiva vähän naamaan väriä saada, toisaalta taas ei viitti turhaa melanoomariskiä ottaa..

6

2689

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkailija 2008

      Kannaattaa otta mukaan omat hyttysmyrkyt jos jaksaa sitä mukaan kantaa. Ainakin mua ne puri pahasti ja kun kauppaan piti lähteä sitä hakemaan niin oli vaikeeta tietää että mikä on hyttysmyrkky ja mikä on se kutinaestolääke niissä purkeissa.

      Itse olin lomalla tammikuussa ja koska itsekin pelkään kaikki ihotaudit niin käytin ekoilla päivillä aurinkosuoja 30, sen jälkeen käytin 20 ja pikkuhiljaa tiputin alaspäin. 15 tais olla pienin mitä käytin. Ihan kiva rusketus kuitenkin tuli vaikka käytti niinkin paljon suojaa. Johtunee varmaan siitä että olikin niin paljon koko ajan ulkona. Jos ei rannalla maattu niin käveltiin saarella taikka käytiin katamaraaniristeilyllä ynm.

    • Viime jouluna vieraillut

      Siellä ei välttämättä ole tähän aikaan vuodesta lainkaan hyttysiä eikä pahimmillaankaan voi verrata Suomen kesään. Meitä ne kiusasi vaan öisin, hotellissa ei lainkaan. Samanlaiset hyttyskarkotteet niillä näytti olevan kuin meilläkin. Me käytettiin sellaista savukierrettä.

      Aurinko on kuuma ja salakavala, mutta tuskin koko lomaa tarvii noin kovia kertoimia käyttää.

    • kuukausi tammikuussa

      siellä, eikä nähty yhtäkään hyttystä! Upea paikka!

      • maaliskuussa 08

        1 hyttynen nähtiin!30 kymppisellä pärjättiin hyvin,nenänpäähän taidettiin vetäistä parikertaa viisikymppistä.


    • LeeviK

      Hotellissa oli varusteena sähköiset hyttyskarkottimet ja niihin kertakäyttoiset tabletit, kestivät yön yli. Vaikka pari hyttystä loman aikana näinkin, ei niistä ollut mitään haittaa, vaimolla taisi olla pari pientä puremaa.

    • viime helmikuussa

      Ainoat hyttyset joita näin oli krokotiilipuistossa, muta siellä niitä olikin aika paljon. Eli jos sinne menee (kannattaa mennä!!) niin kannattaa suojata. Itse otin ihan suomesta näitä myrkkyjä mukaan. Hotellilla en nähnyt yhtään hyttystä, kärpäsiä sen sijaan oli runsaasti... Itselläni oli 30 aurinkosuoja, enkä palanut. Meillä oli lapsia mukana, heillä oli 50 suoja, ja toimi hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      60
      803
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      773
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      46
      650
    4. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      213
      588
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      42
      543
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      52
      526
    7. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      523
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      506
    9. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      82
      483
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      37
      480
    Aihe