...pisti mietityttämään ihmisen joskus äärettömän kovaa sitkeyttä. Viikolla tullut hieno dokumentti toi viimeinkin esiin tuon v.-72 tapahtuneen murhenäytelmän rajuimman selviytymistarinan.
Siis 19 ja 22 v. pojanklopit ylittävät päiväkausia (ilmeisesti yli 10 pv.) vuorijonoja. Apunaan porukalla tehdyt omatekoiset majoittumistarvikkeet. Ja onnistuivat tuomaan avun leiriin jääneille. Siinä olisi "nykynörteille" haastetta, niinkuin on tapana sanoa.
Andien ihme
IAK
2
1059
Vastaukset
- ulpukka70
Ymmärsinkö oikein, että viimeisellä lauseella vähän kuin "mollasit" nykynuorisoä ?
Jos näin niin Olis tuossa muillekin kuin "nörteille" haasteita. Luultavasti nyky "nörteistä" löytyisi yhtä kekseliäitä yksilöitä kuin nuista Andien tyypeistä. Kyllä se on tilanne joka pistää toimimaan. Jos ei ole mitään hätää niin eipä tartte ihmeempiä tehdäkään - siksi ei nyky nuoriso pääse loistamaan. - lalalalalla
Luin juuri kirjan tuosta uskomaton selviytymis tarina muutenkin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774642- 1801937
- 1241620
- 1321176
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161101- 351046
- 78943
- 52916
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78882- 4848