Ollaan yli viiskymppinen "uusiopari", kummallakin kaksi lasta. Toinen meistä on leski, toinen eronnut.
Omaisuutta on molemmilla lähes saman verran. Olemme yhtä mieltä siitä, että hänen lapsensa saavat periä hänet ja minun lapseni minut. Miten tämä kätevimmin taataan ?
Avioehto varmaan (eronkin varalta) ja lisäksi kumpikin tekee testamentin lastensa hyväksi? Näinkö se menee, vai onko olemassa jokin parempi tapa esim. verotuksen kannalta ?
Avioehto ja
4
1650
Vastaukset
- nix nax
Jos omaisuutta on kummallakin yhtä paljon, mitään ei tarvita: kuolleen puolison perivät kokonaan hänen omat lapsensa.
Jos varat ovat eri suuruiset, tarvitaan avioehto. Testamenttia ei tarvita, sillä lain mukaan lapset perivät vanhempansa.
Avioleskellä on oikeus elinaikansa hallita yhteistä asuntoa ja asuntoirtaimistoa siitä riippumatta, kumpi puolisoista sen/ne omistaa.
>>onko olemassa jokin parempi tapa esim. verotuksen kannalta ?- perintö
Kiitos vastauksesta.
Jos siis minusta aika ensin jätää, perivät minun lapseni minun omaisuuteni kokonaan - ja leskellä on elinikäinen hallintaoikeus minun osuuteeni yhteisestä kodistamme ? - nix nax
perintö kirjoitti:
Kiitos vastauksesta.
Jos siis minusta aika ensin jätää, perivät minun lapseni minun omaisuuteni kokonaan - ja leskellä on elinikäinen hallintaoikeus minun osuuteeni yhteisestä kodistamme ?...kuolleen puolison perivät kokonaan hänen omat lapsensa.
Jos varat ovat eri suuruiset, tarvitaan avioehto. Testamenttia ei tarvita, sillä lain mukaan lapset perivät vanhempansa.
Avioleskellä on oikeus elinaikansa hallita yhteistä asuntoa ja asuntoirtaimistoa siitä riippumatta, kumpi puolisoista sen/ne omistaa. - perintö
nix nax kirjoitti:
...kuolleen puolison perivät kokonaan hänen omat lapsensa.
Jos varat ovat eri suuruiset, tarvitaan avioehto. Testamenttia ei tarvita, sillä lain mukaan lapset perivät vanhempansa.
Avioleskellä on oikeus elinaikansa hallita yhteistä asuntoa ja asuntoirtaimistoa siitä riippumatta, kumpi puolisoista sen/ne omistaa.JPerille meni, kiitos.
Kiireesti luin ja aloin kysellä sanomaasi uudestaan.
No, tulipa sitten varmisteltua....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1247097Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam674865Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk733771Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,272904Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni432559Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t241967Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei2091495Martinan prinsessahäät peruuntui
Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.3191284Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona
Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on421095Läski nainen.
Epävarmuus ei haittaa. Vaikka se paistaa sinussa syvältä, en aio iskeä heikoimpiin kohtiin, tai rutistaa en läskeistä.58962