Ollaan yli viiskymppinen "uusiopari", kummallakin kaksi lasta. Toinen meistä on leski, toinen eronnut.
Omaisuutta on molemmilla lähes saman verran. Olemme yhtä mieltä siitä, että hänen lapsensa saavat periä hänet ja minun lapseni minut. Miten tämä kätevimmin taataan ?
Avioehto varmaan (eronkin varalta) ja lisäksi kumpikin tekee testamentin lastensa hyväksi? Näinkö se menee, vai onko olemassa jokin parempi tapa esim. verotuksen kannalta ?
Avioehto ja
4
1625
Vastaukset
- nix nax
Jos omaisuutta on kummallakin yhtä paljon, mitään ei tarvita: kuolleen puolison perivät kokonaan hänen omat lapsensa.
Jos varat ovat eri suuruiset, tarvitaan avioehto. Testamenttia ei tarvita, sillä lain mukaan lapset perivät vanhempansa.
Avioleskellä on oikeus elinaikansa hallita yhteistä asuntoa ja asuntoirtaimistoa siitä riippumatta, kumpi puolisoista sen/ne omistaa.
>>onko olemassa jokin parempi tapa esim. verotuksen kannalta ?- perintö
Kiitos vastauksesta.
Jos siis minusta aika ensin jätää, perivät minun lapseni minun omaisuuteni kokonaan - ja leskellä on elinikäinen hallintaoikeus minun osuuteeni yhteisestä kodistamme ? - nix nax
perintö kirjoitti:
Kiitos vastauksesta.
Jos siis minusta aika ensin jätää, perivät minun lapseni minun omaisuuteni kokonaan - ja leskellä on elinikäinen hallintaoikeus minun osuuteeni yhteisestä kodistamme ?...kuolleen puolison perivät kokonaan hänen omat lapsensa.
Jos varat ovat eri suuruiset, tarvitaan avioehto. Testamenttia ei tarvita, sillä lain mukaan lapset perivät vanhempansa.
Avioleskellä on oikeus elinaikansa hallita yhteistä asuntoa ja asuntoirtaimistoa siitä riippumatta, kumpi puolisoista sen/ne omistaa. - perintö
nix nax kirjoitti:
...kuolleen puolison perivät kokonaan hänen omat lapsensa.
Jos varat ovat eri suuruiset, tarvitaan avioehto. Testamenttia ei tarvita, sillä lain mukaan lapset perivät vanhempansa.
Avioleskellä on oikeus elinaikansa hallita yhteistä asuntoa ja asuntoirtaimistoa siitä riippumatta, kumpi puolisoista sen/ne omistaa.JPerille meni, kiitos.
Kiireesti luin ja aloin kysellä sanomaasi uudestaan.
No, tulipa sitten varmisteltua....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen193983Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2233724Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä992681SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot252630Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman202562"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita352351Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642296Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132286Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss92079Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue611801