katovuosi,niinkuin raamattu asian ilmaisee.
Sanotaan että se tarkoittaa myöskin sitä että, elämässä myös joka 7 vuosi on tavalla tai toisella, muita vuosia vaikeampi on vastoinkäymisiä, surua ja murheita enemmän kuin muuloin.
-Viikossa on 7 pvä
-avioliiton 7 ensimmäistä vuotta pidetään vaikeimpana jne.
Oletko seurannut ja havannut elämässäsi tällaista, minä nuorempana seurasin ja todeksi havaitsin, liekö sitten sattumaa, vai onko totta!
Sanotaan että se tarkoittaa myöskin sitä että, elämässä myös joka 7 vuosi on tavalla tai toisella, muita vuosia vaikeampi on vastoinkäymisiä, surua ja murheita enemmän kuin muuloin.
-Viikossa on 7 pvä
-avioliiton 7 ensimmäistä vuotta pidetään vaikeimpana jne.
Oletko seurannut ja havannut elämässäsi tällaista, minä nuorempana seurasin ja todeksi havaitsin, liekö sitten sattumaa, vai onko totta!
Vastaukset 19
Vanhimmat
Tietenkin voit noita miettiä, jos tykkäät, että aikasi kuluu muuten hukkaan.
etteikö voisi olla muutakin kuin hölynpölyä. Hyvä Laritsa, aika on rahaa, se on tarkoin käytettävä, jos ei muuta niin miettimiseen, ja vaikka antaa muillekin mietittävää.DD
Ennustaminen on vaikeaa, mutta aina jollekin on joku vuosi vaikeampi, kuin muut vuodet.
Kyllä elämä perustuu hienosti sanottuna sykleihin eli jaksoihin. Seitsemässä vuodessa ihmisen solurakenne uusiutuu pääpiirteissään. Eli sen jälkeen aviopuolisokin on uusi ihminen, mikä ei aina ole helppo hyväksyä.
Pankkiirit ehtivät kymmenessä vuodessa vaihtua uusiin, nuoriin hurjapäihin, jotka pistävät kaiken kerralla paremmaksi. Siitä on seurauksena lama. Tämän syklin ainakin voimme tänä päivänä todeta paikkansa pitäväksi.
Aloituksesi monica on pohtimisen arvoinen.
solurakenteesta, se selittää sitten ne ensimmäiset seitsemän vuoden aviokriisit, jos kellä niitä on ollut.
Oikein mukavaa että saan kannatusta aloitukseeni, kun minulla on aina ollut sellainen mielikuva että ihmisen elämä kulkee jaksoittain, niinkuin raamatussakin kerrotaan, että on hyvät ja huonot ajat.
Noniin nyt näyttää yhteys olevan poikki, mutta yritän lähettää tämän eteenpäin.
kyllä niitä riittää ikääntyessä. Jos omaa paljon sisaruksia, tulee elämän ja vanhuuden mukana epämieluisia ilmiöitä koettavaksi moninkertaisesti. Veljen Alzheimer, toisen veljen sydänläppäleikkaus, sisaren vaikea diabetes, jossa 2 eri tavoin vaikuttavaa insuliinia ja lisäksi yhdet pillerit verensokerin tasaamiseksi. Sisaren elämä on yhtä mittaamista, yksiköiden arvioimista, säännöllisiä aikatauluja, ihottumaa ja muita perustautiin liittyviä lääkityksiä. Suvussani on siis kolme ja mieheni suvussa neljä yksinäistä vanhusta satojen kilometrien päässä, eri suuntiin. Ei voi mitään, että tulee surumielisiä ajatuksia.
Välillä elämän mittaan on ollut täysin seesteisiä kausia. Nyt 74 vuotiaana tuntee vastuun kantamisen liian raskaana.
riittää kyllä varmasti jokaiselle, enemmän kun jaksaa kantaa,omat ja omien lasten sairaudet,muiden sukulaisten,ystävien ja tuttavienkin,eipä niihin seitsemän vuoden periodit riitä.Kannattaisi varmaan miettiä ,ettei yksille hartioille voi koko maailman tuskaa kerätä. Ottaa vaan vastaan jokainen päivä sellaisena kun se tulee.
Hei Kaisa, Ihanaa kun joku välittää noin omaisistaan ja suvustaan. Minäkin olen suuresta sisarusparvesta ja nyt jo me vanhat sisarukset soittelemme ja tapaamme välillä. Tietysti meillä kaikilla on jo pitkä liuta iloja ja hauskoja kuulumisia sekä myös murheita ja sairauksia. Mutta se auttaa kummasti, kun voimme niistä toisillemme puhua ja kuuntelemme myös toisiamme. Ja omalta pieneltä osaltani voin sanoa, että kummasti se auttaa. Saa olla onnellinen , kun ei tarvitse olla yksin.
En voi juuri kehua Raamatun tuntemuksellani, mutta tällaisen 7 vuoden ajanjakson muistan Joosefista, joka selitti unen faaraolle:
7 lihavaa lehmää laidunsi rantaniityllä, ja äkkiä 7 laihaa lehmää nousi vedestä ja söi poloiset lihavat lehmät. Silti eivät ne 7 laihaa yhtään lihonneet.
Josef sanoi, että seuraavat 7 vuotta ovat hyviä vuosia ja satoa saadaan, seuraavat 7 ovat katovuosia, joten pitää elää suu säkkiä myöten, että selvitään huonoistakin ajoista.
Onko jokin muu kohta, josta tämä 7:n vuoden rytmi löytyy?
Sukututkijana olen lueskellut menneiden aikojen elämää, ja huomannut, että 1700-luvulla oli enemmän katovuosia kuin hyviä. Aikaa onkin nimitetty pieneksi jääkaudeksi. Jos ei ollut pakkasia kesät kaiket, niin satoi. Joka tapauksessa kansaa kaatoi nälkä ja taudit.
Sellaisia aikoja ei tämän päivän ihmisille enää tule, vaikka kovia aikoja ne sotavuodetkin olivat.
Mutta useinhan käy niin, että hyvät ja huonot vuodet tulevat peräperää, liekö niissä sitten jotain rytmikkyyttä.
En omassa elämässäni ole havainnut.
raamatussa sanotaan, siellä on tosiaan ajanjaksot mainittu, kuten kerroit, ja luku 7 on mukana. On se vaan ihmeellistä että raamatusta selviää niin moni asia.
Olen nimittäin lukenut raamatun kannesta kanteen, ja muistanko paljon mitään, niin vastaan, enemmänkin voisin muistaa.
Kirjoittelen täältä thaimaasta, ja yhteys näyttää taas olevan poikki, mutta kokeilen kaikkija konsteja, että saisin taas lähtemään kirjoitukseni.
Kiitos kun kirjoitit aiheesta.
Rudolf Steiner perusti kasvatuksensa antroposofien käsitykseen elämänkaaren seitsenvuotiskausista. Ensimmäinen on syntymästä koulun alkamiseen, sitten murrosikään , seuraavaksi täysi-ikäisyyteen.
Seitsemän on maaginen luku, saduissakin seitsemän meren takana on luvattu maa.
Sanotaan myös, että koiran elämän yksi vuosi vastaa ihmisen seitsemää vuotta.
7-vuoden jaksoihin, siitä, kun nuorena lähdin kotoa pois, ja ensimmäiseen työpaikkaani, kauas kotoa.
Totesin, että n. 7-vuoden jaksoihin todella oma elämäni jakautuu. Jotain merkittävää on aina tapahtunut n. 7-vuoden välein. Sekä hyviä, että surullisia tapahtumia.
Raamatussa myös: Ei riitä, että annatte anteeksi 7 kertaa, vaan 70 kertaa seitsemän.
asia antaa anteeksi ja pyytää anteeksi? Kummin päin se oli?
"Antamalla anteeksi, pyytämällä anteeksi ja saamalla anteeksi".
Minä nuorempana myös seurasin ja kyllä on sanottava että minäkin löysin ja luku 7 oli mukana.Muistan juuri kun oli 7 ikävintä vuotta siinä tapahtui nekatiivisiä asioita, ja sitten taas 7 parempaa vuotta jolloin tapahtu mukavia asioita ja elämä kulki hyvin eteenpäin.
Kannattaa muidenkin kelata mennyttä aikaa ja tarkistaa pitääkö paikkkansa hänen kohdallaan!
Ramoona1 kertoi steiner-koulusta miten siellä asia nähdään.
lapsesta kouluikään- kouluiästä murros ikään-ja aikuisuuteen, ja luvulla 7 on osuutta näihinkin.
Kiitos teille molemmille kun otitte kantaa.
Kyllä minäkin olen tuon seitsemän vuoden syklin huomannut toteutuneen omassa elämässäni.
Kun "katselen" elämääni taakse päin niin kaikki isot muutokset, niin hyvät kuin huonotkin ovat tuota sykliä noudattaneet.
Terveisiä vaan sinne lämpimään!
ja tosiaan lämmintä täällä riittää.
Sinäkin havaitsit sen syklin, niinkuin sanotaan, kyllä se on helppoa laskeskella, kunhan miettii elämäänsä taakseppäin.
Kyllä se ihmeeltä tuntuu, mutta onhan montaa muutakin ihmeellistä.
Kun täytin 50 vuotta mietin kulunutta aikaa.
Jostakin tuo 7 vuotta kumpusi mieleen. Aivan kuin elämä tosiaan menisi 7 vuoden jaksoissa.
Seitsemän 7 vuoden elämää tekee 49 vuotta. Eikös sitkeähenkisellä kissalla sanota olevan 7 henkeä.
Siispä ihmislapsenkin kannattaa olla kiitollinen kun saa tuon 50 mittariin. Ehkä on jäljellä vielä ainakin 1 elämä,7 vuotta, kuka tietää jos vaikka useita?
Tuli tuosta otsikosta vaan mieleen, että jonkinlainen todistus Raamatun totuudesta on, kun vieläkin on seitsemäs päivä lepopäivä. Ja ylipäänsä se, että sieltä asti on aikaa alettu määritellä viikoiksi.
Muuten näistä katovuosista en tiedä, kun on niin jumalatonta menoa, etten ihmettelisi, vaikka olisi pysyviä tästä eteenpäin.