Oven tiivisteiden rasvaus

Millä pitäisi "oikeaoppisesti" rasvata auton ovien tiivisteet ettei ne jäädy tarvella, silikonilla vai jollain muulla rasvalla?

Olen kuullut, että silikonin käyttö olisi automaalareille "ongelma", koska silikonia ei tahdo saada pois, jos joutuisi maalaamaa ovien kohtia.

Olen itse käyttänyt joskus tavallista moottoriöljyä, mutta mikä on parasta tulevaisuutta ajatellen?
89390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kait tuo aerosolipullossa oleva silkikoni siihen parasta on. Ei sitä nyt kovin hulvattomasti kannata sumutella, vaan kevyesti lähellä tiivistettä ja sen jälkeen heti talouspaperilla pyyhkiä, jolloin aine tasisesti levittyy. Öljy saattaa olla kovaa ainetta tiivisteelle, joten en sitä kyllä pistäisi

Äänestä
  • "myrkkyä" tiivisteille ? Eihän se synteettisenä perstuta kumia kait.

    Äänestä

Tässä linkissä oleva turtlen kumilistojen silikoni on ihan hyvä joka ei ole paukkupullossa saa aineen just oikeaan kohtaan.
http://www.turtlewax.fi/talvi.htm

Äänestä
  • http://www.turtlewax.fi/talvi.htm

    Kaksi talvea käyttäneenä en suosittele. Ei estä jäätymistä. Karmiin jää sitä silikoonia ja se kerää siinä kuonaa itseensä. Nyt laitan aerosolimallia.

    Äänestä

kannattaa ottaa talveksi pois ja kesällä laittaa taas takaisin niin ei esiinny ongelmia tiivisteiden kanssa. Kokeiltu on ja ei mitään ongelmia ole ollut.

Äänestä

lika pikku hiljaa piintyy kiinni.Laimentamatonta pakkasnestettä rättiin ja pyyhit tiivisteet.Eikä piinty samalla lailla pöly ja muun paskan kanssa kiinni, kuin siliconi

Äänestä

pakkasnestettä sienellä ja ei kyllä jäädy kiinni,tiivisteet kyllä kestää,onhan auton vesiletkutkin kumia jos epäilette...

Äänestä
  • mitkä pitää natinat tojosta pois, miten ne pysyy kun käyttää silikonia !!!???

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


silikoniako kirjoitti:

Millä pitäisi "oikeaoppisesti" rasvata auton ovien tiivisteet ettei ne jäädy tarvella, silikonilla vai jollain muulla rasvalla?

Olen kuullut, että silikonin käyttö olisi automaalareille "ongelma", koska silikonia ei tahdo saada pois, jos joutuisi maalaamaa ovien kohtia.

Olen itse käyttänyt joskus tavallista moottoriöljyä, mutta mikä on parasta tulevaisuutta ajatellen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu