Minä ammuin kerran yhen hirven.
oottako työ ampuna hirviä?
mehtälän vaari
14802
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mnää ammuin kerran kaks hirveä ja yhen ukkometson.
Mie ammuin viime vuonna yheen hirven ja tänä vuonna kaks hirveä ja männä vuonna kaks hirveä.
Minä ammuin pellon laiasa niinku lehmät ammuu ja siihen tuli hirvi toljottaa.
Minä herääsin kerran aamulla kun hirvi rouskutti pensasta ikkunan alla minää otin ja pamautin sitä piähän pienarilla ja siihenhän se hirvi vaan isäukko sano että ei saa pienarilla niin minä ammuin vielä isolla pyssyllä perään että laki tulis noudatettua.
en oo ikinä ampunu muuta kun pari kertaa nuppaa makookseen
minä ammuin viime vuonna vasan osuma oli kaulalle ja n.220m oli matkaa.. ja tänä vuonna uroksen ja osuma oli selkärangassa(huom. hirvi laukkasi!) ja siihen matkaa oli n.180m aika huonosti verrattuna isä ukkoon joka on ampunut omat hirvensä tässä porukassa 300:taan metriin ja toisen 280:een metriin... mut silti kannattaa olla ylpeä! kohtalainen suoritus nais ihmiseltä!!
Etkös pieni viherpiiperö tajua sitä ettei se pitkä matka ole mikään kehuskelun aihe. Sehän vaan lisää epätarkkuutta aseet pois tuollaisilta teineiltä
viherpiiperö???
uskoisin että luulet meidän olevan isän kanssa joitain aloittelijoita metsästyksessä. asia on niin että isä on metsästänyt hirviä 36 vuotta ja ampunut kilpaa sm-tasolla 25 vuotta ja itse olen hirvestänyt 3 vuotta ja ampunut kilpaa sm-tasolla 4 vuotta ja voin sanoa että kyseinen matka ei itse asiassa matka ole niin pikä miltä vaikuttaa. luodin nopeudella ja painolla on myös jotain tekemistä osuman kanssa. oma hirvikiväärini on rata kivääri ja kohdistettu paikkalapun kokoiselle alueelle. isän kivääri on 270:nen avojyvä kivääri joka on kohdistettu samanlaiselle paikkalapulle, siis molemmat on kohdistettu 100:n metriin! ja epätarkkuutta ei ole vielä ilmaantunut :)
Etkö tyttöparka tajua edes sitä metsästyksen perussääntöä että täytyy aina maksimoida kaato... ja näetkö sieltä 300 metrin päästä muka paremmin sen hirven takamaaston kuin vaikka 100 metrin päästä... ai niin sinähän et ammu koskaan ohi tai hirvestä läpi ei sinun tarvitse tarkistaa takamaastoa
mäkin oon heittänyt tikkaa sm-tasolla n 15v.käsi on tarkuutettu 5-10m matkalle osuu häräsilmään/kymppiin.SIITÄ huolimatta ammun hirvet 50-100 m matkoille.EN koskaan yli 100m.
Eli paljon on sulla vielä tyttö 18-v ja isälläskin
oppimista. kas kun ette ammu 1000m tai naapuri läänin puolelle ja kehu sillä asialla....
Ammutko siis hirven muiden edestä, jotka olisi lähempänä ? Vai onko teillä päin ampujilla 600 m väliä passissa ? Mistä tiedät tai näet 300 m:n päästä onko ketään takana ?
Missä helevetin aukeilla työ oikein muka metsästätte jos edes on näkyvyyttä passipaikoilla noin pitkä matka? Ja miten pitkät passivälit teillä on, kilometri? Liian pitkät ainakin jos on tarvis ampua noin pitkiltä matkoilta.
Meilläpäin on ainakin sen verran puitakin että kukaan hullu (hyväkään ampuja) ei sieltä väleistä lähtisi sihtailemaan 300 metrin päähän! Ja kun pitäisi tosiaan tietää mitä siellä takanakin on ennen kuin lähtee räiskimään. Kyllä nyt kuulostaa lähinnä pellejutuilta nuo mitä selität.
Ja minä olen nähnyt sitä hirvestyshommaa semmoset 18 vuotta mutta tuollaista hulluutta en sentään vielä.
Kyllä minäki ampuisin 300m hirven jos se on aavalla suolla liikkumatta ei se ole mikään vaikeakaan tapaus.
kyseiset jotka provosoi sinua ovat niitä ohiampujia joita minunki poukassa on paljon( on oma kerhoki shelliltä alennusta 10sent/l polttoaineesta ohiampujille)
ite en saanut kuin 13 hirveä tänä vuonna ehkä ensi vuonna on parempi tuuri.
Jatka samaan malliin vain ;)
kolome