Eminent matkalaukku

Ostin sen.

Tuli ostettua eminent merkkinen iso vetoketjullinen matkalaukku prismasta hintaan 89.90€. Onko kellään kokemuksia kyseisen merkin laukuista?
Laukku on todella kevyt (kevyempi mitä samsonitet samassa hyllyssä) ja siinä on tosi hyvä sisäpuolen pussukat ja verkot. Vetoketjut kiinnitetään lukkoon, jossa on numerojärjestelmä.
Laukku on muuten kaikilta osin "täydellinen" mutta ainoa huoleni on tuo vetoketju. Miten se todellisuudessa mahtaa sitten kestää?
Suurin osa matkalaukku tarjonnasta oli vetoketjullisia, joten ajattelin, että kai joku muukin on joskus sellaisen ostanut..? Vai olenko ainoa? :D

6

12030

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin on

      minkä kestää ja nyrkkisääntö on 5-10 reissua ja sitten leviää jostain saumasta, vetoketjusta tai muuten kuluu rikki. Myös pyörät menee helposti rikki jos joutuu ulkona vetämään paljon. On älytöntä tuhlata matkalaukkuun yli 100 euroa kerralla.

    • ainoa

      Itse ostin ihan samanlaisen, samanhintaisen laukun. Eli et ole ainoa joka on sellaisen hankkinut. :P Toivottavasti nyt kestää...

    • P.p.

      Matkalaukuista on tapana mennä rikki jokin pyörä, vetoaisa tai lukko. Mitenköhän "täydelliseen" Eminenttiin saa sellaisen vaihdettua. Olisit ostanut sen Samsoniten niin saisit varaosia laukkuusi, eikä siitä tulisi ongelmajätettä heti pikkuvaurion jälkeen!

    • Että sellaista

      meillä on ollut Eminent laukku jo muistaakseni vuodesta 2000. Kolme kertaa se on käynyt ulkomailla lentäen ja todella useasti laivalla pakattuna ehkä hieman liiankin täyteen. Laukku on kestänyt ihan älyttömän hyvin eikä se ole koskaan saanut kaunista käsittelyä. Liikkuu todella hyvin ja on pysynyt siistinä. Olen enemmän kuin tyytyväinen.

    • reissureino

      vetoketjuista en tiedä mutta ostin -93 delseyn laukun. hinta silloin realisointikeskuksessa jotain 400 eli varmasti tänä päivänä satkun. nyt se on olliu käytössä kohta parikyt vuotta ja hyvin kestää. ainut huono puoli on että vetokahva on kapealla sivulla eikä niin kätevä kuin nykyisissä laukuissa. hyvä laukku hankkii kyllä hintansa eli kestää vaikka 20v ja ylikin

    • lololloo

      Mulla on kans Eminent! Ostettu 2007 ja käynyt 3 kertaa ulkomailla.
      Erinomainen laukku ja todella kevyt vetää/kantaa. Tykkään todella paljon!
      Ja on vielä ehjänäkin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1273
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1057
    3. 64
      867
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      71
      857
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      420
      715
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      639
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      72
      598
    8. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      582
    9. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      574
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      450
      563
    Aihe