Ongelmia Outlookin kanssa

Jukkis2008

Hei! Käyttöjärjestelmä XP. Sähköpostiohjelma MS:n Outlook Express. Virusohjelma Nortonin. Ongelmana se, että kun Outlookin avaa - herjaa Norton jostakin spam-kansiosta ja kertoo, että Outlook on suljettava ja se avautuu uudelleen. Kun klikkaat ok, niin näin tapahtuu - paitsi että taas ollaan lähtöruudussa. Eli ollaan silmukassa. En pääse edes tilejä tai muitakaan työkaluvalikossa olevia valitsemaan.

Outlookissa on saapuneet kansion alapuolella joku Nortonin spam-kansio. Tuon silmukan takia en pääse sitä poistamaan, enkä muutakaan tekemään.

Mikä avuksi. Voinko jostakin ladata Outlookin uudelleen. Vai pitäisikö Nortonin asetuksista jotakin muuttaa. Koneella oli IE 7, mutta sen poistin ja palautin IE 6:n koska ajattelin sen olevan syntipukki. Outlookin poistomahdollisuutta ei ole lisää/poista sovellus valikossa.

Kaiken lisäksi vaikka koneessa on XP Home Edition 2002, niin kyseisellä rompulla en pysty ajamaan käyttistä uudelleen. Ilmoittelee, että koneella on uudempi versio kuin rompulla. Ok, poistin SP 3:n ja kokeilin sitten - tulos sama.

Edellisin palautuspisteisiinkään ei kone suostu taipumaan.

Hieman tukea ja apua kaipailisin.

Olisin itse taipuvainen heittämään tuon Nortonin roskakoppaan ja asentamaan tilalle vaikka AVG:n ja Kerion ja kokeilemaan sitten. Mutta mistä saisin sen Outlook Express 6:n? Ja onko tämä ainoa mahdollisuus. Nortonin vuosimaksu seuraavalle vuodelle tuli juuri maksettua ja tämän johdosta Nortonikin päivittyi, joten sinnekin voivat jäljet johtaa.

Kiitos etukäteen vastauksista.

2

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juhakorkeapudas

      Sulje Norton ja käynnistä Outlook poistaaksesi kansion, jos se on ratkaisu ongelmaan.

      • Jukkis2008

        Kokeilin tuota jo päivällä. Kun suljin Nortonin eri "palikoita", niin koko Outlook Express ei suostunut käynnistymään. Ilmoitti vain jostakin virheestä ja esitti vaihtoehtoina Microsoftille raportoinnin tai sitten ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      217
      2889
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      129
      2831
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1816
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      73
      1428
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1352
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      896
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      843
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      843
    Aihe