Onko joku matkustellut junalla USA:ssa.
Tarkoitus olisi ensi vuonna kokeilla.
Mutta jos jollain on jo jotain kokemuksia, esim. minne ei ainakaan kannata junalla yrittää. Ja onko hotellit tms. löytyneet helposti.
Olen menossa Californiaan ja sieltä lähtisin liikkeelle. Löytyykö netistä jostain karttoja?
Junailua USA:ssa
3
3124
Vastaukset
- matkailija-x
Olen pari kertaa matkustanut Connecticutista Bostoniin ja Washingtoniin, mutta siitä on jo aikaa. Aloita vaikka näistä linkeistä, lisää löytyy haulla "trains united states".
http://www.usa.worldweb.com/Transportation/Trains/
www.amtrak.com
Junamatkailu on kohtuullisen kallista Yhdysvalloissa, mutta Amtrakilla näkyy sivuilla "hot deals"-osio, josta voi löytyä alennusmatkoja.
Hotelleja voit etsiä mm. quickbook.com, expedia.com, hotels.com. Minulla on tässä hyvää aikaa suunnitella, kun matkaan on aikaa melkein vuosi. Tarkoitus on mennä ystävän sukulaisiin Californiaan. Ystävä ei lähde minnekään junalla seikkailemaan, vaan lähtisin yksin. Olin Au-pairina New Yorkissa (Long Island, New Hyde Park) nuorena tyttönä ja silloin liftasin ympäri USAaa yhteensä 17 000 km. Nähtyä tuli muistaakseni 27 osavaltiota ja Kanada. Mutta aikaa siitä tietysti paljon ja monta paikkaa jäi näkemättä. Enää en liftaa, siksi juna.
- Niin Dösällä
Jos junalla ei pääse tai kyllästyttää.Dösä on yksi vaihtoehto ja verkosto kattava http://www.greyhound.com/home/.
Ja yksi hostellilinkki lisää,jonkinverran käyttänyt tätä http://www.hostelworld.com/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815