Supervoimat

Norad-

Jos Cruise saa käyttää supervoimia onnettomuuspaikoilla, niin miksei kukaan muu saa? Miksei hän saman tien ratkaise Afrikan nälkäongelmia ja muita suurempia juttuja? Tai mikseivät ne muut supervoimaiset hoida niitä heti? Eikö se ole väärin jos pystyy pelastamaan jonkun ja sitten päättää olla pelastamatta? Se kuulostaa heitteillejätöltä ja pahemmaltakin. Amerikassa muuten voi olla osallinen rikokseen jos ei estä sitä, vaikka voisi.

Mitä supervoimia sillä Cruisella muuten on ja millaisia todisteita olette nähneet hänen tai jonkun muun voimista. Onko se niitä isoja patsaita ja muita juttuja häviksiin piilottava TV-taikuri teikeläisiä?

9

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dekkari.

      ...scientologeille aiheeseen liittyvänä;

      -liittyykö Tompan sohvalla pomppiminen jotenkin
      noihin supervoimiin?
      -onko se jonkinlainen scientologien uskonnollinen
      riitti?
      -antaako istukan syönti supervoimia?
      -rakensiko Tomppa bunkkerinsa supervoimiensa vaiko
      ufojen takia?
      -käyttivätkö Volunteer Minister-porukka supervoimia
      kantaessaan kilpikonnaa hurraten?

      D:)

    • Äksä...

      Kuulostaa ehkä hurskastelulta, mutta näin periaatteessa on.

      "Miksei hän saman tien ratkaise Afrikan nälkäongelmia ja muita suurempia juttuja? Tai mikseivät ne muut supervoimaiset hoida niitä heti? "

      Noh, ehkä olet tietoinen syvällisistä ja historiallisista syistä tilanteeseen. Siihen tarvitaan ihan oikeasti enemmän kuin muutaman ihmisen tahto.

      "Eikö se ole väärin jos pystyy pelastamaan jonkun ja sitten päättää olla pelastamatta? Se kuulostaa heitteillejätöltä ja pahemmaltakin. "

      Kyllä. Siksi scientologit yrittävät sen, minkä osaavat. Joskus tekevät virheitä ja loppupeleissä jokainen autettavakin päättää itse, missä haluaa apua ja missä ei. Vapaa tahto.

      • Huhahhhei

        se meneekin reaalimaailmassa usein. Nyt kuitenkin oli kyse übermensch-scientologeista supervoimineen. Buahha.


      • Äksä...
        Huhahhhei kirjoitti:

        se meneekin reaalimaailmassa usein. Nyt kuitenkin oli kyse übermensch-scientologeista supervoimineen. Buahha.

        bin ich kein Übermensch. Ne übersuperit eivät kirjoittele tänne, sen kai olet jo huomannut. Buahahaa vaan ittelles.

        Oletko muuten nähnyt John Travoltan filmin Michael? Siinä tätä asiaa vähän kieli poskella selitettiin.


      • Huhahhhei
        Äksä... kirjoitti:

        bin ich kein Übermensch. Ne übersuperit eivät kirjoittele tänne, sen kai olet jo huomannut. Buahahaa vaan ittelles.

        Oletko muuten nähnyt John Travoltan filmin Michael? Siinä tätä asiaa vähän kieli poskella selitettiin.

        olenko huomannut vai en. En tiedä, mistä yli-ihmistyypin scientologin tunnistaa. Huonosta kirjoitustaidosta? Kyseinen taito lienee superkyvyistään harvinaisin, jos tätä palstaa on uskominen.

        Oliko Michael se, jossa mies näytteli arkkienkeliä? Minun makuuni vähän turhan amerikkalainen filmi. Pidän kyllä Travoltaa näistä kahdesta tunnetuimmasta julkkissceiosta huomattavasti sympaattisempana kuin Cruisea, joka ilettää niin, ettei pysty katsomaan naamaansa sekuntaikaan edes töllöstä. Travolta lienee siinä mielessä fiksumpi, ettei tee itsestään ihan täyttä pelleä yhäkseen, vaan tekee joskus jopa ihan katsottavia elokuvia, kuten Pulp Fiction. Toisaalta onhan mies tehnyt käsittämättömiä mokiakin, kuten Battlefield earth, jota ei taida pitää katsomisen arvoisena kuin sceidokaverinsa ja hekin vain viran puolesta. Mutta jos uusi Jeesus pitäisi valita, päätyisin Miscarriagena mieluummin Travoltaan kuin virkaa tekevään messiaaseenne, Cruiseen.


      • Norad-

        Afrikassakin olisi helppoa auttaa monia kansoja. Pari kunnollista sadetta kuivimmilla alueilla riittäisi pelastamaan kymmeniä tuhansia nälältä. Ajatelkaa mikä PR-voitto se olisi ja miten jäsenmäärät nousisivat valtavasti. Miksi sitä ei tehdä? Jos voi auttaa, niin on raukkamaista olla auttamatta.


      • Äksä...
        Norad- kirjoitti:

        Afrikassakin olisi helppoa auttaa monia kansoja. Pari kunnollista sadetta kuivimmilla alueilla riittäisi pelastamaan kymmeniä tuhansia nälältä. Ajatelkaa mikä PR-voitto se olisi ja miten jäsenmäärät nousisivat valtavasti. Miksi sitä ei tehdä? Jos voi auttaa, niin on raukkamaista olla auttamatta.

        Katson, mitä voisin asialle tehdä. :P


      • Huhahhhei
        Äksä... kirjoitti:

        Katson, mitä voisin asialle tehdä. :P

        Ei nälänhätä parane puristelemalla yleismittaria.


      • samaa mieltä

        otsikkosi kanssa. Ihmisillä on vapaa tahto. Scientologeilla sitä ei ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2773
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      270
      2402
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1446
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      116
      1134
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      99
      1099
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1033
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      982
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      57
      881
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      62
      844
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      289
      844
    Aihe