Ei enää kauno-

kirjoitusta?

Pitääkö paikkansa, ettei kaunokirjoitusta enää opeteta ala-asteella, pelkästään tekstausta? Jos näin on, niin miksi ihmeessä? Tulevaisuudessa allekirjoitus tai puumerkki tehdään tekstauksella vai?? Eikö muutenkin kaunokirjoitus ole nopeampaa kirjoittaa kuin tekstaus?

2

1108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opeopeope

      Ei pidä paikkaansa. Tuo, mitä kutsut kaunokirjoitukseksi, on nimeltään nykyään käsiala ja sitä harjoitellaan jo heti alkuopetuksessa. "Uusi kauno" kyllä muistuttaa hyvin paljon tekstausta. Ei ole enää ylimääräisiä koukeroita ja kiekuroita, vaan aika simppeli kirjoitustapa.

      Kirjoitusnopeus ei riipu kirjoitustavasta, vaan siitä miten on tottunut kirjoittamaan.

      • äikänopex

        Minä sitten yläkoulussa poimin tämän uudistuksen hedelmät.

        Totuus on, ettei juuri kukaan oppilas yläkouluun tullessaan osaa/halua/suostu kirjoittamaan kaunoa eli sidottua tekstausta. Alakoulun voi monessa koulussa läpäistä tekstaten lukuun ottamatta joitakin äikäntunteja, jotka on nimenomaan omistettu tälle asialle. Käsiala ei siis ehdi mitenkään kehittyä, kun muistiinpanot, koevastaukset ym. kirjoitetaan tekstaten.

        Uudet tyyppikirjaimet, joista on karsittu nuo "ylimääräiset koukerot" ovat oikeasti hankalia, koska juuri ne kaukerot mahdollistaisivat kirjainten sujuvan sitomisen yhteen.

        Toivoisin todella, että siirryttäisiin takaisin vanhaan eli ensin opetellaan kirjoittamisen alkeita ns. tikkukirjaimilla ja sitten siirrytään kaunoon eli käsialakirjoitukseen, joka on siitä eteenpäin ainoa tapa kirjoittaa missään mitään. Ei enää tarvitsisi käydä keskustelua siitä, että pitääkö tehdä tämä tai tuo teksti kaunolla. Samalla voitaisiin suunnitella uudet kirjaimet, jotka olisivat vähemmän pelkistettyjä ja suoraviivaisia.

        Tällä välillä luokanopettajien tulisi vaatia sidotun tekstauksen eli käsialakirjoituksen käyttämistä kaikessa kirjoittamisessa, jotta oppilaat oikeasti oppisivat asian. Nyt näin ei ole.

        Kirjainten ja kirjoittamisen motoriikan opettaminen ja harjoittaminen ole yläkoulun aineenopettajan hommaa. Sille ei ole enää aikaa, koska opetussuunnitelmassa mainitutkin asiat pitäisi ehtiä opettaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      954
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe