voiko sitruunapantaa käyttää koulutuksessa?
onko oikein...
nuori kouluttaja
8396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
voihan sitä käyttää, mutta sinuna miettisin millaisen suhteen haluat luoda sinun ja koirasi välille? yritä saada kouluttamisesta koirasi mielestä hauskaa, niin se tekee sitä mielellään omasta halustaan eikä pakosta. On sinullekkin palkitsevampaa tietää, että koirasi nauttii seurastasi.
Vai missä tilanteessa ajattelit sitä käyttää?
Mieti nyt itse kuinka herkkä hajuaisti koirilla on. Ja kuinka pahalle se pantahärdelli haisee. Ja miten pitkäksi aikaa sitruunanlemu jää koiran neään häisemaan. Se on siellä pitkään senkin jälkeen, kun suihkauksen koiralle annoit ja koko syy on jo unohdettu. Mitä pahaa se koirarukka on tehnyt, kun on ansainnut mokoman käryn nenäänsä pahimmassa tapauksessa pitkälle koulutuksen jälkeenkin...
"voiko sitruunapantaa käyttää koulutuksessa?"
Älä käytä! Saat siitä vain turhanpäiväisiä ongelmia.
Koirasi ei opi muuta kuin varomaan ja pelkäämään sinua.
Oikea suhtautumistapa sitruuna- ym pantoihin on että ne ovat omistajansa tapa tunnustaa: olen epäonnistunut!
Kyllä muut tavat opettaa kannattaa ainakin kokeilla ensin (namit, käskytys, pakotteet, huomioimattomuus, rangaistukset jne). Ja kun kokeilet niin käytä yhtä konstia riittävän pitkään että ehdit nähdä vaikutukset. Ja ennenkuin luovut jostakin konstista niin analysoi tulokset. Siis miksi tapahtui niinkuin tapahtui.
Ja jos sinulla on mielessä joku ongelma mistä eroon haluat koirasi kouluttaa, niin siitä olisi kannattanut laittaa maininta viestiisi, niin olisi voinut hiukan antaa osviittaa millaisia asioita miettiä.
Ethän sentään kuitenkaan aikonut aqilityä opettaa sitruunapanta kaulassa?
koira ei oli mitään pelolla.
no en mä nyt ihan agilityssä aatellu käyttää ja isoin ongelma on luokse tulossa ja siinä kun se ei tottele silloin kunmon vieraita muulloin se tottelee hyvin
Hyvä ettet miettinyt sitruunapantaa kaikkeen koulutukseen käyttää. Enkä näe mitään syytä käyttää sitä tuohon ongelmaan mistä mainittit.
Kokeilehan pitkää fleksiä (8m)jossa taluttelet koiraa. Lenkillä kutsut koiraa usein luoksesi, maanittelevalla äänensävyllä, ja kun tulee palkitset ja kehut maasta taivaaseen. Alkuvaiheessa voit nykäistä pikkusen hihnasta merkiksi että "tänne sieltä rontti kun kutsu käy". Mutta tärkeintä on muistaa oikea äänensävy. Kun tätä olet tehnyt muutaman aikaa niin siitä tulee opittu käytös että aina seuraa kivaa kun tulee paikalle kun omistaja kutsuu.
Ja kun kotona on vieraita eikä koira tottele käskyä, on parempi laittaa se arestiin. Toiseen huoneeseen muutamaksi sekunniksi ja päästää takaisin. Ellei auta niin pidentää aikaa. Ja jos alkaa haukkua tai riehua muuten(arestihuoneessa), niin silloin ei missään tapauksessa saa mennä katsomaan, eikä antaa minkäänlaista huomiota.
Vieraiden kanssa voi myös tehdä niin että kukin vuorollaan antaa koiralle jotain hyvää, mutta sillä edellytyksellä että koira on hetken hiljaa istuen paikallaan. Kenties tassua antaen. Ja kun kierros/kierrokset on täynnä, niin sanoa että "loppu, nyt rauhoitutaan".
Toivottavasti näistä nyt on jotain avuja sulle!
Koulutuksessahan on tarkoitus, että koira itse TARJOAA sinulle jotain käytöstä (vaikka nätisti istuminen) jotta saa palkinnon (vaikka namu tai rapsutukset)
Jotta koira uskaltaa tarjota ja kokeilla eri juttuja (joka on pakkokin, kun opetellaan uutta) on ilmapiirin tietenkin oltava kannustava!
Eli "väärä" suoritus jätetään huomiotta, ja kun koira ITSE tarjoaa viimein oikean suorituksen (vaikka hiljenee, eikä enää räksytä) silloin sinä palkitset.
Jessus!!!
Sitruunapantaa voi käyttää vähän eri tilanteessa kuin koulutuksessa.
Kuten edellisetkin kirjoittajat ovat todenneet, se, eikä muunkaantyyppiset ns. negatiiviset vahvisteet (Ks. oppimispsykologia) eivät toimi koulutustilanteessa.
Negatiivinen vahviste voidaan ottaa käyttöön silloin, kun esim. haluat vahvistaa EI-sanan vaikutusta. Se voidaan liittää käytännössä siihen kun koira tekee jotain selkeästi pahaa, ja se saadaan kiinni itse teosta. Mutta siis vielä kerran: ei koulutustilanteessa.