Ajopiirturi

Onko sellaisia autoja vielä työkäyttöön jossa on ajopiirturi mistä näkee työajan pituuden nopeudet tauot yms. onhan vartijoillakin ylipitkiä työvuoroja, miten näitä valvotaan ettei väsynyt vartija aja.
6749
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

piiriautossa tai huoneessa. Ei voi olla väsynyt.

Äänestä
  • koska ratin ja penkin väliin kippuralle mennyt vartija voi seuraavana päivänä joutua hakemaan
    sairauslomaa kun selkä ei kestä.
    siis soffa mielummin kun sellainen kerran talosta
    löytyy..

    Äänestä

  • näin, mä teen kaiken, muut ei mitään.

    Äänestä

  • ei voi olla kirjoitti:

    näin, mä teen kaiken, muut ei mitään.

    Oikeesti hei!Ei vittujen vitun vittu nää hommat voi olla vittu näin!Tekeeks täällä muut hommia ni paljon ku mä?Muut ei tee mitään mä vittu painan!Treenaan defendoo ja pyöritän kuulaa.Kohta pyöritän teitä vittu jos ette vittu rupee painaan hommia!Vittu!Ei vittu näin ei voi olla.....
    Olen muuten sen verta hauska ja humoristi et mä vittu vittuilen vaikka vitusta vittu!

    IIS vittu joo...

    Äänestä

Työvuoroista raportointi, lakisääteiset ajat ym ym ovat paljon ns. vahditummat (ainakin paperilla) kuin juuri vaikkapa kuljetusalalla johon viittaat. Eli minkäänlaista piirturisysteemiä ei ole käytössä.

Eli kyllä: asiaa ei vahdita käytännössä mitenkään. Sama kuin muillakin siviili tienkäyttäjillä eli jos poliisi sattuu pysäyttämään, niin ulkonäköhavaintojen perusteella voidaan puuttua väsymystekijöihin. Yhdellä tutulla takavuosina olikin kortti pois 2 viikkoa varoituksena kun ei meinannut pysyä ruorissa hereillä enää edes poliisin kanssa jutellessa, siihen ei yhden työvuoron valvominen terveenä vielä riittänyt niin kovaan väsymykseen. Ei ollut "malttanut nukkua päivisin ym.

Mutta vartija on tässä asiassa enemmän valvomaton siviilihenkilö kuin kuljetusalalla toimiva.

Äänestä
  • pitkiin vuoroihin, voiko poliisi esim. verikokeella todeta ihmisen väsymyksen ? sehän vastaa humalatilaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


piiriautoon kirjoitti:

Onko sellaisia autoja vielä työkäyttöön jossa on ajopiirturi mistä näkee työajan pituuden nopeudet tauot yms. onhan vartijoillakin ylipitkiä työvuoroja, miten näitä valvotaan ettei väsynyt vartija aja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu