Kuinka paikkakunnallanne toimii terveyspalvelut?
terveyspalvelut
jakolasku
14534
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Perussairauksien, mitä on pari, toimii ok, mutta,,, kun tarvitsisi äkillistä lääkäriaikaa, voi useimmiten unta siitä nähdä.
Pääsee tietysti ilta-päivystyskseen polille, jos jaksaa raahautua toiselle puolelle kaupunkia.
Hammashoitoon jonossa maalisk alusta, tarkistus elokuun lopussa, hoidosta ei vielä tietoa, pari-kolme päivystyskäyntiä tässä välillä. Niidenkin saanti vaatii hermoja soittaa sadatta kertaa.
hyvin on asiat, pääkaupungissa
melko vähän. Hammaslääkärille pari, kolme viikkoa ellei ole kipua. Siis tosi pian. Sama muistaakseni, kun verenpaineresepti täytyy uusia. Tänä vuonna en ole käynyt kertaakaan. Minulla 0n parisataa metriä terveyskeskukseen.
Palvelyt toimivat kiitettävästi. En juurikaan ole tarvinnut niitä.
Täälä toimii hyvin palvelut, jos ei ole ronkeli..ajan saa sut hyvin ja sille lekurille kun haluaa..itä-suomi.Missä sinä et saa??
Eri kaupunginosissa erilaiset palvelut. Itse asun alueella missä on upouusi terveyskeskus. Vika on vain siinä, että sinne ei pääse. Jos soitat ja yrität varata ajan, ei välttämättä edes soiteta takaisin samana päivänä. Lääkäreistä on pulaa ja kiireellisenä ei sinne pääse lainkaan. Hassua tässä on, että jos itse menet sinne, odotusaulat ammottavat tyhjyyttä vaikka kaikki ajat on varattu.
Aulaa koristaa lasin takana kiukusta kihisevä vastaanottoapulainen joka tiuskii mahdollisille asiakkaille. Ei voi kuin ihmetellä.
Hammaslääkäriin on puolen vuoden jono tällä hetkellä. Hammaslääkäreitä on viisi, mutta näyttää siltä, että potilaat vuorostaan eivät ole paikalla silloin kun varattu aika olisi.
Jotain on pahasti pielessä terveydenhoidossa, työilmapiirissä ja työn organisoinnissa.
Tuntuu palveluiden tarjoavilta unohtuvan kuka sen palkan maksaa.
Toimistohenkilökunta tarvitsisi työnohjausta. Ei pitäisi kohdella työnantajaa huonosti.
Kyllä saan, mutta jos en ole aivan akuutisti sairas (on kysymys rutiinitarkastuksesta) joudun odottamaan kuukauden vastaanotolle pääsyä. Arvauskeskuspalvelut on tässä periferiakunnassa ostettu naapurikaupungista, samoin hammashoito. Myös vuodeosasto hommeli siirretty sinne naapurikaupunkiin.
Mikäli joku siellä inisee, että mene yksityiselle, helpommin sanottu kuin tehty. Ei puhettakaan yksityisistä palveluista tässä kylässä! Aikaisemmin kävin joskus yksityisellä, mutta en asu enää pääkaupunkiseudulla.
asiat on! Minä jonotin rutiinitarkastukseen 9 kuukautta, enkä vain päässyt. Aina sanottiin, ei voi antaa aikaa kun ei ole lääkäriä. Muutin naapurikaupunkiin. Olen asunut täällä 7 kuukautta ja olen jo käynyt siinä rutiinitarkastuksessa (vuositarkastus). Hampaitanikin alettiin hoitaa elokuussa, sain viisi aikaa yhdellä kertaa (on paljon reikiä, kun muualla ei ole päässyt hoitoon), viimeinen on joulukuussa. Eläkeläisenä on hyvä kun voi muuttaa terveyspalvelujen perästä, kun työ ei rajoita liikkumista!
En kykenisi muuttamaan, lapset, lapsenlapset, ja vielä nuorin lapsenlapsenlapsi.
Koko ikä samassa kaupungissa, ystävät, tuttavat myös.
Terveyskeskukseen pääsee aina kun on tarve, reseptit hoitaa yhtä hyvin apteekki kuin terveyskeskus. Lääkärit vähän vaihtuvat, mutta ei se minua haittaa. Laboratorion hoitajat ovat kuin enkeleitä. En keksi valituksen aihetta.
Minua aikoinaan hirvitti kun jäin eläkkeelle ja putosin erinomaisen hyvin toimivasta työpaikkan tarjoamasta ilmaisesta hoidosta. ( Medivire). Kuitenkin olen päässyt aina parin päivän viiveellä lääkäriin ja labraan.
Täällä pääkaupunkiseudulla tuntuu vaihtelevan aikalailla missäpäin hakee palvelua. Minä ole saanut ystävällistä palvelua niin labrassa kuin lääkärissä.
Hammaslääkäriin ei kyllä pääse jonottamallakaan. Yhden kerran olen käynyt kai pari vuotta sitten särkypotilaana. Lupasivat kutsua jatkossa säännöllisiin tarkastuksiin. Kutsua ei ole kuulunut. Kävin yksityisellä ja sain ison remontin kuukauden sisällä hoidettuksi. Meni kyllä kaikki säästöni.
Ylihuomenissa käyn terveystarkastuksessa, lääkäri käy naapurikaupungista. En tietenkään tunne tyyppiä ollenkaan, eikä hän minua. Olisi liikaa vaadittukin, että tuntisin naapurikaupungin lääkärit. Olen asunut täällä periferiassa runsas vuosi.
terveyspalvelut toimivat todella hyvin... Kaikki lääkärien virat ovat aina täytettynä ja vastaanottoajan saa pian...
Kesälomalaisetkin ihmettelevät palvelujen hyvää tasoa... :)