Phuket Ocean Resort,

Oletko ollut tänä vuonna kyseisessä hotellissa? onko hyvä, oletko saanu vatsatautia ko. hotellista, joku kertoi aikaisemmassa viestissä, että aamupala olisi ehkä aiheuttanut taudin!
131826
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

aamupalaa emme hotellissa syöneet, siltikin vatsatauti pääsi yllättämään. taudin jälkeen syötiin aamupalaa, joka oli hyvä. Todennäkösesti vatsatauti tule uima-altaalta

Äänestä
  • lääkkeet saa paikallisista apteekeista (pharmacy)ja tehoavat päivässä.

    Äänestä

  • tiedoksi kirjoitti:

    lääkkeet saa paikallisista apteekeista (pharmacy)ja tehoavat päivässä.

    Kyllä tuli kokeiltua apteekin/lääkärin rohtoja. Tauti ei talttunut kokonaan. Hetkeksi helpotti. Vielä kotomaasessakin viä ruikkeli lensi muutaman päivän.

    Äänestä

Vatsatauti iski 4 päivänä vaikka emme syöneet aamupalaa hotelissa. Oma epäilyksemme oli uima-altaat, joista vatsatauti olisi tullut. Hotelli on siisti ja palvelu asianmukaista.

Äänestä
  • Sama juttu ja samat epäilykset kuin edellisillä, eli uima-altaat. Muuten ihan ok hotelli ja kaunis puutarha. Aamupala ok. Huoneet siistit. Ihmettelemme, miten ei edes matkanjärjestäjä puutu tuohon vatsatautiongelmaan, vaikka on yleisesti tiedossa. Kyselin paluumatkalla muissa hotelleissa asuneilta, mutta monikaan ei ollut sairastellut kuten ko. hotellin asukkaat. Harmittaa vieläkin koko 2 viikon loma meni kaikilta perheenjäsenilta lähes täysin piloille.

    Äänestä

lähes mistä vaan.Jopa jo pelkästä kuumuudesta.Ja jos sillon ja sillon on tullut,niin ei tarkoita sitä ,että taaskin tulisi.Se on kuuma maa ja pakteerikanta eri ..olosuhteet eri ja juotavaakin juodaan enempi.Kuralulla voi siis tulla mistä vaan.Ja onhan se kiva ei tarvitse suolihuuhtelua.

Äänestä
  • Olimme tammikuussa kolme viikkoa emmekä sairastaneet vatsatautia.
    Kävimme joka aamu syömässä mutta uima altaalla emme kertaakaan. Muistelisin että alkuvuonna oli sama juttu ja silloinki9n epäiltiin uima allasta.

    Äänestä

  • 3 vkoa kirjoitti:

    Olimme tammikuussa kolme viikkoa emmekä sairastaneet vatsatautia.
    Kävimme joka aamu syömässä mutta uima altaalla emme kertaakaan. Muistelisin että alkuvuonna oli sama juttu ja silloinki9n epäiltiin uima allasta.

    Hieno hotelli,aina aamupalla kävin ei ongelmia vatsan kanssa,kannattaa pestä kädet aina kun mahdollista,ei kannata aina pistää sormea suuhun pistää sen johonnkin muuhun

    Äänestä

Helmi-maaliskuussa oltiin 2 viikkoa, joka päivä altaalla ja joka päivä aamupalalla. Ei mitään ongelmaa, enkä kuullut, että kellään muillakaan suomalaisilla olisi ollut vatsatautia.

Äänestä
  • Meitä Suomalaisia on hotellissa useita kymmeniä, ja vatsatauti jylläsi käyden kaikki läpi. Käsihygieniasta pidettiin huoli, mutta itsekkin sain tartunnan kahteen erikertaan. Toisella kerralla kävin lääkärin pakeilla, jolta sain hyvät rohdot. Kyselin myös Finmatkojen oppaalta tätä vatsatautiepidemiaa, mutta hän piti sitä normaalina. Olen ollut aikaisemminkin Thaimaassa ilman vatsatautia. Varsinkin yläkerran allas on pieni, jossa varmaan taudit leviää herkästi.

    Äänestä

  • edelleen asuin*** kirjoitti:

    Meitä Suomalaisia on hotellissa useita kymmeniä, ja vatsatauti jylläsi käyden kaikki läpi. Käsihygieniasta pidettiin huoli, mutta itsekkin sain tartunnan kahteen erikertaan. Toisella kerralla kävin lääkärin pakeilla, jolta sain hyvät rohdot. Kyselin myös Finmatkojen oppaalta tätä vatsatautiepidemiaa, mutta hän piti sitä normaalina. Olen ollut aikaisemminkin Thaimaassa ilman vatsatautia. Varsinkin yläkerran allas on pieni, jossa varmaan taudit leviää herkästi.

    Eli me emme uineet kertaakaan lasten puolella tai "pelialtaassa", vaan patsaan puolelle. Eihän sen tarvitse kuin pienen puutteen fluorauksessa ja vaippapyllyiltä lurauksen kakkaa veteen, niin siinä se on.

    Mennään taas tamikuussa samaan hotelliin ja taidamme olla tällä kertaa rannalla, heh.

    Meillä kuudes kerta thaimaahan, eikä kertaakaan vatsatautia, missään hotellissa.

    Äänestä

  • oli ero... kirjoitti:

    Eli me emme uineet kertaakaan lasten puolella tai "pelialtaassa", vaan patsaan puolelle. Eihän sen tarvitse kuin pienen puutteen fluorauksessa ja vaippapyllyiltä lurauksen kakkaa veteen, niin siinä se on.

    Mennään taas tamikuussa samaan hotelliin ja taidamme olla tällä kertaa rannalla, heh.

    Meillä kuudes kerta thaimaahan, eikä kertaakaan vatsatautia, missään hotellissa.

    altaalla taas itse uimme, joka oli tosi pieni alakerran altaisiin verrattuna. Kun menet käy katsomassa.

    Äänestä

Vatsatauti tuli vasta kotiona kahdeksan kaljan jälkeen. Muuten hyvä reissu ja tuolta tilattu http://www.comwest.fi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


oletko ollut?? kirjoitti:

Oletko ollut tänä vuonna kyseisessä hotellissa? onko hyvä, oletko saanu vatsatautia ko. hotellista, joku kertoi aikaisemmassa viestissä, että aamupala olisi ehkä aiheuttanut taudin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu