Eilisen iltalehden mukaan Jyrki Järvilehto olisi kiinnostunut ensi kaudella Formula CART- sarjasta. Jos Lehto todellakin pääsisi ensi kaudeksi johonkin CART-talliin, olisi sarjassa mahdollisesti Mika Salon jatkaessa peräti kaksi suomalaista! PK Racing-tallihan on kiinnostunut jatkamaan Salon sopimusta ensi kaudeksi ja päätös ajamisesta tallin palkkalistoilla vain Salosta itsestään kiinni. Tämä tilannehan on suomalaisittain mitä herkullisin! Ensi kaudella Kimi Räikkösen taistellessa tosissaan Formula Ykkösten maailmanmestaruudesta ja Lehdon sekä Salon ajellessa kärkisijoituksista Formula CART-sarjassa, ei parempaa voisi edes toivoa suomalaiselta autourheilulta, vai mitä mieltä olette?
JJ. Lehto
Matti
3349
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Täytyy toivoa, että JJ:n toiveet toteutuvat ja hän pääsee hyvään CART-talliin. Itseäni harmitti taannoin suunnattomasti se, että kertaluokkaa parempi kuljettaja joutui olemaan tv-kommentaattorina Mika Salon tahkotessa F1-ratoja kaikessa keskinkertaisuudessaan.
Jaa-a! Kyllä siinä varmasti katseltavaa riittäisi, kun päivällä tulisi Formula Ykköset ja illalla Formula CART:it. Mutta mikäköhän olisi tilanne suomalaisten autourheilu-fanien keskuudessa, jos Ykköset ja CART-sarja tulisivat TV:stä samaan aikaan? Osa Formula Ykkösten osakilpailuistahan tulevat suomen aikaan illalla, kuten USA:n ja Kanadan GB:t ja CART-sarjakin näytetään meikäläisissä televisioissa tunnetusti illan jo hämärtyessä. Kumpaakohan kansa katsoisi? Nyt kyllä kannattaisi YLE:n tehdä CART-sarjasta ensi vuoden kattava sopimus, ellei sillä jo sitä ole. Siinä tulisi varmasti kovaa "kädenvääntöä" MTV3:n ja YLEN: välillä!
...rallin mm-sarjassa ajaa All-Finland-Talli nimittäin Peugeot jonka ratissa istuvat: Marcus Grönholm, Harri Rovanperä ja Juuso Pykälistö.
Unohtamatta 125cc moottoripyöriä ja Mika Kalliota.