Olenko vain huono pitämään huolta raha-asioistani vai mikä mättää, kun aina pari kolme päivää ennenkuin eläke tulee olen melkein aina pa?
Saan kuukauden toisena päivänä 412 egee työeläkettä, kuukauden 24 päivänä 412 Kelalta.
Vuokravastike on 160 egee, siihen sähköt, kotivakuutus,n 25 euroa puhelinlasku ( asioita täaytyy hoitaa ) - laajakaistaliittymä 30 egee ( ainoa ylellisyyteni.)
En polta, en juo, en käy ikinä ravintolassa, uusia vaatteita en ole vuosiin ostanut.
Leikkaan itse tukkani, hammaslääkäriin en ole voinut mennä ties koska.
Lääkemenoja olisi paljon, en vain ole ostanut kaikkia mitä on määrätty - ovat kalliita!!
Onko olemassa jonkin normi, paljonko pitäisi jäädä käteen kuukaudessa?
Elän yksin ja eläke on pieni koska yhteisestä sopimuksesta olin enemmän kotona kuin töissä lasten ollessa pieniä miehen työn takia.
Olen eronnut virallisesti tänä vuonna.
Saan kuukauden toisena päivänä 412 egee työeläkettä, kuukauden 24 päivänä 412 Kelalta.
Vuokravastike on 160 egee, siihen sähköt, kotivakuutus,n 25 euroa puhelinlasku ( asioita täaytyy hoitaa ) - laajakaistaliittymä 30 egee ( ainoa ylellisyyteni.)
En polta, en juo, en käy ikinä ravintolassa, uusia vaatteita en ole vuosiin ostanut.
Leikkaan itse tukkani, hammaslääkäriin en ole voinut mennä ties koska.
Lääkemenoja olisi paljon, en vain ole ostanut kaikkia mitä on määrätty - ovat kalliita!!
Onko olemassa jonkin normi, paljonko pitäisi jäädä käteen kuukaudessa?
Elän yksin ja eläke on pieni koska yhteisestä sopimuksesta olin enemmän kotona kuin töissä lasten ollessa pieniä miehen työn takia.
Olen eronnut virallisesti tänä vuonna.
Vastaukset 16
Vanhimmat
oikein? Saat yhteensä Kelan kautta 824e ja vuokra vaan 160e? Mihin siis kulutat rahasi?
Eli vuokran plus muiden kulujen jälkeen sinulle jää n 580e/kk. Sillä pitäisi yhden ihmisen elää hyvinkin.Ala pitämään talouskirjaa johon merkkaat kaikki ostokset. Pienimmätkin. Yksin asuvan toimeentuloksi on laskettu n 400e, kun siitä on ensin otettu asumiskulut päältä.
Saan Kelalta 412 e/kk.
Eikä minulle jää 580 - on muitakin laskuja kuin vuokravastike
sähkö
kotivakuutus
lääkkeet ( kalliita )
laajakaistaliittymä
puhelinlasku
Sinulle pitää kuukaudessa jäädä 399,10 euroa sen jälkeen kun tuloistasi on maksettu:
-vastike
-vesi ja sähkö
-lääkkeet
-lääkärikulut (myös hammaslääkäri)
Sen sijaan laajakaista ja puhelin eivät oikeuta tt-tukeen, eli niitä ei laskelmassa oteta huomioon vaan pitää maksaa perusosasta joka siis yksinäisellä on 399,10 €/kk kaikissa kunnissa.
http://www.netfi.fi/toimeentuloki/
Petri Nurminen
julkishallinnon asiantuntija
Saat kuussa kela eläke yhteensä 824€
Vuokra 160€
Sähkö arviolta 30€/kk
Kotivakuutus arviolta 60€/vuosi eli 5€/kk
Laajakaista 30€/kk
Puhelinlasku arviolta 40€/kk
Eli yhteensä 265€/kk
Eli sinulta jää muihin menoihin ja laskuihin noin 559€/kk
Kyllä sillä summalla pitäisi yhden henkilön elää ihan hyvin ja ostaa myös ne lääkkeet. Niissäkin on vuosittainen katto, jos ovat kalliit.
Kiitos vastauksesta!
katsoi mm tänään "kukkaron herraksi" ohjelman. Ja katsoi moni muukin. Ja kannattaisi pitää tilikirjaa mihin rahaa menee.
Mitä tulee noihin arvioituihin menoihin, niin monta kymppiä säästää esim valitsemalla halvan nettiliittymän ja myös kännykkäliittymän.
Esim itse maksan netistä 19e/kk ja kännykkäliittymä on puhepaketti ( jossa 100 tekstaria)19,90 ja saa puhua reilun 8 tuntia/kk.
Noista jo 20 säästö.
Ja lääkkeissä(resepti) on tosiaan vuosikatto, eli maksimikulut ovat n 600e/vuosi.
Kyllä pitäisi yhden ihmisen pärjätä n 560 eurolla/kk. Eräs tuttu yksineläjä sanoo, että pärjää 5e/päivä ruokamenoissa. Eli ruokaan 150-200e/kk...missä mahtaa olla vikaa, jos raha ei riitä? Uusavuttomuutta?
Laajakaistamaksu on 29,90 - kellä on 19 euron liittymiä=?
jos kerkeät
liittymiä ja useilla suurilla paikkakunnilla on monta tarjoajaa. Myös taloyhtiöillä on ns jaettuja liittymiä, jotka ovat yleensä tosi edullisia. Esim talonetti ym...Kun etsii ja vertaa voi löytää sopivan omille tarpeille.
http://www.dna.fi/Yksityisille/Matkaviestinta/dnaMokkulatuotetuki/Sivut/Default.aspx?gclid=COnm28_VgJcCFQpTtAodXlgIYQ
"kännykkäliittymä on puhepaketti ( jossa 100 tekstaria)19,90"
Kellä köyhällä on varaa maksaa kuussa 20 e puheluista? Esim. Saunalahdella on Fiksu 3g -liittymä, jossa puhelut 3G-alueella (köyhähän ei voi kotoaan mihinkään kauas liikkuakaan, ettei vaan kulu yhtään ylim. energiaa) maksavat vain 6,9 SENTTIÄ(!), ei minuutti, vaan PUHELULTA ja sama hinta aina 24 tuntiin saakka (jos puhut yhtä puhelua yhtä soittoa esim. 25 tuntia (heh), niin silloin menee jo niinkin ruhtinaallisesti kuin 6,9 6,9 senttiä!. Liittymän kuukausimaksu 3,95 e/kk. Tarvitsee tosin 3G ominaisuudella varustetun luurin, enkä tiedä minkä verran halvin 3G-kännykkä maksaa. Kai niitä saa huuto.netistä ostettua yhdellä kalastaja Linkolan verkkoon ajautuneella ylivuotisella muikulla.
Netissä voi lähettää ilmaiseksi 20 tekstaria kuukaudessa (on nopeampaa näpytelläkin, jos vain on jonkun tietokoneen ääressä, josta nettiyhteys)
Parin kuukauden puhelinlaskut (ei tule joka kuukausi minulle, kun on niin pieni lasku) n. 10 euroa, josta puheluiden osuus yleensä alle 2 euroa.
niin seuraavan kerran saatan ottaa tuon. Nyt olen kaksi vuotta "kiinni" kun kännykkä särkyi( putosi katuun) ja otin uuden kahden vuoden sopimuksella.
Kännykkä on uutta mallia ja varmaan 3G ja maksan siitä vain 3e/kk ( uusi kännykkä 185e) ja sain hyvän ja toimivan. Minulla on ollut vuosia puhepaketti( aiemmin toiselta tarjoajalta) ja juuri se 500min on sopiva minulle, myös käytän korkeintaan sata tekstaria. Puheluminuutin hinta noin 3.6 senttiä...Mutta tuo mainitsemasi on tosi edullinen. Täytyy pitää mielessä.
tarjousta, sillä k.o liittymä on poistettu lokakuussa myynnistä. Menin uteliaana katsomaan, että mistä on kyse. Kyse on ollut myös määräaikaisesta paketista, eli siihen on liittynyt kännykkä ja sitoumus 24 kk:n. Ilman muuta tuollainen olisi kilpailukykyinen markkinoilla ja itsekin olisin sen ottanut. Liian edullinen kauppiaalle.
http://www.gsm.fi/saunalahti_fiksu3g.php
eipä ollut tietoa liittymätyypin lopettamisesta, kun ei Saunalahti ole mitenkään asiassa laskun mukana tulevassa infolehtisessäänkään tiedottanut.
Olihan tuo tietysti odotettavissa, mutta en arvannut että se noin äkkiä lakkautetaan. Luultavasti jossain vaiheessa irtisanovat jo voimassaolevatkin Fiksu 3G -liittymät, kun tavoite eli ihmisten koukuttaminen 3G-palveluihin ja -puhelimiin on tullut saavutettua. Vähän kyllä potuttaa taas köyhää!
Puhelimessa. Se oli ja tarjous 2v sitten, 1000 textaria, ja rajaton netti, 3G puhelin kytkynä.
Nyt puhelin maksettu, oli 17 e kk ja toi paketti on 9.90e
Ei ainakaan viel irtisanottu. Sit täs voi soittaa nettipuheluja 0.02e min, lankaliittymään, nettiin ilmaiseks.
Eri numero siinä kun tää 3G n;o
!!!!!!!
Jos minulle jäisi tuon verran, kokisin itseni suht' hyvin toimeentulevaksi.
Samantapainen tausta, lastenhoitoineen, erosta kohta parikymmentä vuotta.
Saan työeläkettä vähemmän, samoin kelaa.eli 370 ja liki 390. As,tuki n, 50e
(as,tukeen lasketaan korot vastike)
-Maksan vastikkeen vesi 140e
-as,laina korkoineen 254e
-sähköä n,12e/kk
- puh,netti 9.90e
-puhelut n,10e
-lääkkeet, n, 50e
-kotivakuutus n, 10e/kk
-hammashoito n, 35e/kk (parina viimevuonna n, 400/v
-tev,kesk ja polit n, 10e/kk
-bussiin n, 10e/kk
Lopuilla sitten elän, ja kulutan. Joten jotenkin et hallitse talouttasi, sitä mieltä olen,:(
Opettele käymään vain kerran kaksi viikossa kaupassa. Tee keittoja, laatikoita, ja kyllä tuolla tulollasi voi joskus herkutellakin.
Vältä kaiken turhan ostamista, mieti aina tarvitsetko sitä todella, useimmiten emme tarvitse.
Ruoka ja terveysmenot ovat ne tärkeimmät, myös hampaat, koeta kirjata kaikki mitä ostat, jossain on "turhaa" silloin huomaat missä?