Kokemus

Snellman korkeakolusta

Tällainen kokemus Snellman-Korkeakoulusta:
Itse lopetin Snellman-Korkeakoulussa opiskelun puolen vuoden jälkeen. Meille Steiner-pedakogiikan opiskelijoille todellakin OPETETTIIN antroposofiaa, kyseenalaistamatta mitään. Jos tunnilla kysyi jotakin kriittisesti, kysymys kierrettiin taitavasti. Filosofiaa opetti peruskoulupohjalta tullut, yksi koulun perustajista, jonka mielestä Sokrates ei liittynyt "olennaisesti" PLatoniin.
Kun en uskonut näihin "henki ja sielu"-asioihin, en myöskään ollut sovelias opiskelemaan koulussa. Suoraan sanoen minulle ilmoitettiin kerta toisensa jälkeen, että minun kannattaisi lopettaa kyseinen kurssi.
Joten 85% paikallaolovaatimuksista ei täyttynyt. Lukukausi (4 kk) maksoi 730 e, kerran viikossa piti siivota oma alansa ja kahvilaa pitivät oppilaat. Ruoka maksoi 2 e päivässä ja se oli kasvisruokaa. Valinnaisina aineina oli mm. kirjansidontaa, huovutusta, draamaa ja kirjoituskurssi (runoja). Eurytmia oli todella karmivaa. Kävellään jotkut helvetin kaavut päällä ympäri jumppasalia ja hoetaan vokaaleja. Sitäpaitsi fonetiikka on eurytmiassa aivan päin persettä (opiskellut kielitieteitä yliopistolla).

Steiner-kouluissa opetus ei ole näin jyrkkää kuin snellman-korkeakoulussa, mutta kukaan joka jaksaa kyseisen hintavan opinahjon käydä loppuun (maisteriksi 11 vuotta), ei voi välttyä aivopesulta. Harmittaa, että minut savustettiin ulos niin äkkiä.
Se on niin totta, ettei noihin ympyröihin vaan huolita toisinajattelijoita. Kamalaa

7

1090

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kriittinen1

      Olen itse käynyt Steinerkoulun alusta loppuun Hesassa aikoinaan. Olen osallistunut näihin kesksuteluihin välillä. Huomaan aina miten vaikeaa on vannoutuneiden ihmisten sietää minkäänlaista kritiikkiä. Mutta se koskee kaikkia lahkoon verrattavia (!) liikkeitä.

      Luin toissa iltana saksankielistä palstaa, joka kertoi eurytmian olevan nyt taiteena vaikeassa pisteessä. Vanhoilliset tyrmäävät kaikki sekoitukset muihin ympäröiviin (ei antro-)taiteisiin. He pelkäävät näet että alkuperäinen eukka laimentuu joksikin hybriidiksi, josta syystä sellainen kehitys on turmiollista. Modernistit taas katsovat, että eukalla olisi tulevaisuutta mutta ei sata vuotta vanhassa pakkauksessa ;-) Se pitää voida uudistaa jotta se istuisi myös meidän aikaamme. Silloin se voisi myös puhutella nuoria - ja ehkä myös poikia, jopa.
      Sinänsä eurytmia ammentaa paljon itämaisista taiteista. Tai-chi on saavuttanut ihan hyväksytyn aseman eikä sitä silleen edes ihmetellä. Eukkka sen sijaan tuputetaan pakottamalla oppilaille, eikä sitä avata saati selitetä mitenkään. Sitä ympäröi tukala mystisyys. Ei ihme että sitä inhotaan ja pidetään kummajaisena.
      Miten tulit muuten itse aloittaneeksi juuri Snellussa? Entäs mihin menit sen jälkeen? Tätä juttua tullan kohta varmaan torpedoimaan kaiken maailman ihmeellisillä väittelyillä, joten olisi hauska käydä kanssasi keskustelua vaikka suoraan meilitse. Jos haluat vastata osoitteeni on [[email protected]]. Voisin kertoa omistakin kokemuksistani. T. perheellinen, mies 45 v.

    • Dostojevski_

      "Meille Steiner-pedakogiikan opiskelijoille todellakin OPETETTIIN antroposofiaa, kyseenalaistamatta mitään."

      "Suoraan sanoen minulle ilmoitettiin kerta toisensa jälkeen, että minun kannattaisi lopettaa kyseinen kurssi."

      En yhtään ihmettele, jos muka opiskelit steinerpedagogiikkaa, etkä osaa edes kirjoittaa sitä oikein :D

      "Filosofiaa opetti peruskoulupohjalta tullut, yksi koulun perustajista, jonka mielestä Sokrates ei liittynyt "olennaisesti" PLatoniin."

      Kukahan se oli? Meidän opettajamme oli Jyväskylän yliopiston filosofian emeritusprofessori.

      "Joten 85% paikallaolovaatimuksista ei täyttynyt."

      Ei kyllä voinut johtua YHDEN kurssin keskeyttämisestä. Taisit olla muutenkin melkoisesti poissa?

      "...kerran viikossa piti siivota oma alansa ja kahvilaa pitivät oppilaat."

      Jos siivoamisestakin marmatetaan, niin olisitkohan jaksanut valmistuttuasi tehdä töitäkään?

      "Steiner-kouluissa opetus ei ole näin jyrkkää kuin snellman-korkeakoulussa, mutta kukaan joka jaksaa kyseisen hintavan opinahjon käydä loppuun (maisteriksi 11 vuotta), ei voi välttyä aivopesulta."

      No ehkä sinun tahdillasi, mutta maisteriin riittää muilla opiskelijoilla 4 vuotta Snellman-korkeakoulussa 2 työn ohella Norjassa. (Ja ensi vuodesta alkaen Hämeenlinnan opettajankoulutuslaitoksella).

      "Harmittaa, että minut savustettiin ulos niin äkkiä. Se on niin totta, ettei noihin ympyröihin vaan huolita toisinajattelijoita. Kamalaa."

      No, minut hyväksyivät ainakin.

      • yksi 2

        hihhuli puolustelija maisemissa.


    • koettu ja nähty

      Aivopesua tehdään valtavalla voimalla ja voi sitä joka vastustaa.....

    • iida.

      Haha :D no ei se homma nyt kyllä ihan noinkaan ole... Itse käyn tällä hetkellä snellman- korkeakoulua ja olen siihen täysin tyytyväinen. Tietenkin opetus perustuu antroposofiaan, mutta ei sitä kukaan minulle ainakaan väkisin tuputa... Ihan omilla aivoillani sitten valitsen sieltä mihin uskon ja mitkä opit sisäistän. Ja eurytmian ystävä minäkään en oikein ole, joten sen takia olenkin kuvis puoella. Missä opiskellaan mm. maalausta, piirustusta, muotoilua sekä taidehistoriaa. Olen itsekin hyvin kriittinen joitakin asioita kohtaan, joten olen ilmaissut mielipiteeni ja minua on aina kuunneltu... Eikä minua myöskään kriittisyyteni takia ole koskaan pyydetty lopettamaan. Joten varmasti se että sinut "savustettiin" ulos, johtui juurikin siitä että poissaolosi oli reilusti alle tuon 85%. Koska minä ainakin olen saanut aina jatkaa, vaikka kriittinen olen ollutkin. Kyllä snellussa ihan avoimesti suhtaudutaan kaikenlaisiin ajatuksiin ja mielipiteisiin.

    • tyhmäkysymys

      Tyhmä kysymys nro1. pääseekö ammattikoulu taustalla opiskelemaan snellman korkeakouluun yleisopintoja lukemaan?

      Opintoihin osallistumisen edellytyksenä on ylioppilastutkinto tai lukion oppimäärä tai vastaavaksi katsottavat opinnot suoritettuna. Alaikäraja n. 20 vuotta.

      Mitähän nämä vastaavaksi katsottavat opinnot ovat?

    • Steineritte

      olisko ne vastaavat opinnot esim juurikin steinerkoulu. Tai sitten joku ulkomailla suoritettu tutkinto?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      69
      3100
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      32
      1974
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      278
      1579
    4. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      102
      1547
    5. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      260
      1206
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      26
      1108
    7. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      79
      1066
    8. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1064
    9. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1040
    10. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      98
      1013
    Aihe