terve!
Olemme lähdössä kaveri porukalle Floridaan 22.12.2008. Kyselisin paikkoja missä kannattais käydä? Kun on EKA Ameriikan reissu. olemme ensin Miamissa 1 yön jonka jälkeen ajamme autolla Orlandoon jossa olemme 4 yötä sieltä matkamme jatkuu Fort lauderdaleen jossa olemme 3 yötä sit vuorossa on Key west jossa ollaa vuoden vaihde, ja sieltä viideks päiväks takaisin Miami beachille.
Florida jouluna 2008
2
1256
Vastaukset
- Loviisa
Kovin paljonhan se riippuu kiinnostuksista. Jos olette kiinnostuneita luonnosta, käykää Evergladesin suoalueella (alligaattoreita, eksoottisia lintuja). Orlandossa (Kissimeessä) disneyland, jos kiinnostaa. Jos haluatte shoppailla, sawgrass millsin ostoskeskus (n. 300 tehtaanmyymälää). Fort Lauderdalessa voi käydä kanavaristeilyllä, jossa voi katsella mm hulppeita asuntoja ja loistoveneitä. Fort Lauderdalessa on keskustassa saksalaisravintola, jossa saa hyvää ruokaa ja vatsansa täyteen (salaattipöytä monipuolinen) ja sitten voi tilata esim hyvää liharuokaa- salaattipöytä kuuluu hintaan.
Key Westissä olen käynyt, mutta aika paljon olimme rannalla ja kävelimme katsellen paikkaa. Siellä on Hemingwayn museo muistaakseni, jos sellainen kiinnostaa.
Mukavaa reissua, itsekin olen silloin Floridassa, mutta paljon kauemmin. - Piia
Nähtävää on todella paljon, riippuen toki mikä teidän porukkaa kiinnostaa. Edellinen kirjoittaja olikin aika hyvin jo luetellut eri vaihtoehtoja. Itselleni tuli vielä mieleen Kennedy Space center, jos sellanen kiinnostaa.
Lisäksi me kävimme katsomassa NHL ottelun ja tarkoituksena oli mennä katsomaan myös koripalloa mutta ei sitten aikataulut sattuneet yksiin.
Evergladesilla suosittelen ehdottomasti käymään. Alligaattoreita oli kiva katella ja luonto on muutenkin melko erilaista kuin täällä koto suomessa. Key westiin mennessänne on matkalla mahdollisuus käydä lasipohjaveneellä koralliriutalla katsomassa vedenalaista elämää... Paikka on John Pennekamp coral reef state park, netistä löytyy lisätietoja (sijaitsee Key Largossa).
Samoin matkalla Key westiin on upea hiekkaranta Bahia Honda, joka on samalla myös luonnonpuisto. Ihana ranta ja paljon ISOJA liskoja vilisteli pusikoissa.
Käteistä teillä kannattaa olla aina luonnonpuistoihin mennessä mukana, koska jokaiseen pitää maksaa n 6 taalaa / auto, jotta pääsee alueelle sisään.
Toki myös itse Miamissa riittää nähtävää. Myös Miamista järjestetään muutaman tunnin kestäviä risteilyjä joissa näkee julkkisten ja muiden ökyrikkaiden huviloita.
Miami beachillä on esim Wolfsonia museo joka oli ihan ok. Toki myös ihan itse ranta on jo itsessään nähtävyys.
Tässäpä nyt jotain mitä tuli näin heti mieleen. Toivottavasti näistä vinkeistä on iloa.
Oikein hauskaa matkaa teille :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1192725Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2151129Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701121- 401035
- 61021
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38951- 36926
- 47914
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123883Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36837