Mitä voisin lahjoittaa lastenlapsille?

Minulla on miljoonien osakesalkut. Ostaisinko lastenlapsille musta-pekka kortit ja kirjoittaisin
kortin, että tervetuloa rahamaailmaan
6408
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Pistä raha haisemaan, sijoita itseesi!
Mene Karibian risteilylle ja maailmanympärysmatkalle, kierrä pallo vastapäivään, tutki ja ihastu. Pysähdy pikkukyliin tekemään hommia paikallisten apuna ja kiipeä ylös vuoristoon paimentamaan lampaita. Käy katsomassa Kiinan hiekkasotilaat ja Taj Mahal. Men hyppimään kilpaa kengurun kanssa ja Galapagossaarille katselemaan ihmeellisisä kilpikonnia, Japaniin tutkimaan huipputeknologiaa ja Shanghaihin merimieskapakkaan, Tahitille hulahulaa tanssimaan lei kaulassa ja no, Gambiaan hmmm...siellä tarvitaan kouluihin opettajia!
Pistä hyvä kiertämään. Eiku koneeseen ja maailmaa valloittamaan.
Niin minä tekisin!

Äänestä
  • Voi sulla aivan väärän merkkiset kortit nyt jaossa ne on lailla kielletty, tiedäthän että lakuissakin on kuvat vaihtyneet ...sama syy!

    Äänestä

Paperis kohta minkään arvoisia.

Voi voi, on sulla ja jutut.

Ykskään miljoonan omistava ei tääl kyllä kirjoittele.

Pvoja tietty heittelee, varsinki ku unes luulee itestään jotain.

Äänestä

laita myös lapsenlapsesi nimet omistukseen ja toimi kuten ennenkin.

sitten myöhemmin poistat nimesi ja alat toimimaan lastenlasten tunnuksilla, ehkä eivät vielä saa, joten heidän vanhemmilleen voi antaa valtakirjat.

Äänestä

... lahjoitat ne vuosien varrella kerätyt tyhjät jogurtti- ym. purkit. Ovat Nii-in käyttökelpoisia!

Telkkarissakin näin veuottiin.

Äänestä

Anna aikaa mieluummin kuin rahaa. Nykyajassa on lapsilla huutava pula kuulevista korvista ja hellivistä käsistä. Ota lapsi syliisi ja lue satuja, laula lauluja, tanssi ja vie metsiin etsimään mörrimöykyn koloja. Muistaa aikuisena varmasti yhtä paljon kuin kuin rahojan jakavaa isoista.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Erik. kirjoitti:

Minulla on miljoonien osakesalkut. Ostaisinko lastenlapsille musta-pekka kortit ja kirjoittaisin
kortin, että tervetuloa rahamaailmaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu