Ikkunoiden huurtuminen sisäpuolelta

Huurteinen

Mitä tehdä ikkunoille jotka huurtuvat sisäpuolelta niin että vesi valuu noroina pitkin ikkunaa puitteen päälle? Kyse on vanhoista kaksilehtisistä ikkunoista eli erillistä lämpöeristelasia ei ole.

Remontti-Reiskan ohjeissa oli että molemmat sisäpuitteet tiivistetään. En oikein ymmärtänyt miten tuon uloimman ikkunan sisäpuite tiivistetään eli mihin väliin tiiviste laitetaan tuossa uloimmassa ikkunassa?

Sitten jossain ohjeistettiin tiivistämään lasin ja puitteen välinen rako silikonikitillä. Laitetaanko tätä kittiä, mutta en saanut selkoa mille puolelle ikkunaa tämä tulisi laittaa. Asunnon sisäpuolelle lasin ja puitteen väliin vai ikkunaraon puoleiseen väliin?

6

2770

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ::::::::: tästä

      www.suomela.fi/julkisivu.aspx?category=21&area=

    • aika

      Ehkä nyt kannattaisi siirtyä nykyaikaan ja vaihtaa uudet ikkunat, jos kyse on vakituisesta asunnosta.

      • jotka tulevat kalliiksi

        Vielä fiksumpi vaihtoehto on laittaa ilmanvaihto kuntoon eli avata ne pihistelyvimmassa suljetut venttiilit.

        Toki on myös mahdollista, että ilmanvaihto toimii, mutta ikkunat "itkevät", koska pintalämpötila on liian alhainen huonon lämmöneristyksen (2-lasisten ominaisuus) ja esim. ikkunan alle kiinnitetyn, umpinaisen kukkalaudan vuoksi.


    • .....

      Tuttu lasifirman omistaja, joka siis korjaa vanhoja ikkunoita ja asentaa niihin uusia laseja rikkoutuneiden tilalle, kertoi, että on sisäpokaan vaihtanut normaalilasin tilalle ohan kunnon lämpölasielementin. Sinulla ei sitten ole ainakaan patterilämmitys, papperi aina ikkunan kohdalla kyllä myös poistaa tuon ongelman.
      Että tuo lämpölasielementti sisäpokaan, ongelma poistuu ja energian kulutus myös laskee, ulkopokan tiiviste sitten kannattaa jättää hengittäväksi eli pätkä pois jostain kohtaa tiivstettä.

      • lasifirmanomistaja

        Sanos muuton sille tutulles, et se erkkari ei auta hittojakaan jos muut jutut on pielessä.

        Ilmastointi, tiivistys ja lämmitys kohdalleen niin homma toimii, vaikkei olis kuin ihan tavallinen 2-lasinen ikkuna.
        Ikkunoita ei kannata vaihtaa, ei edes siirtyäkseen "nykyaikaan".

        Pystyt ratkaisemaan ongelman jos ymmärrät vähän fysiikkaa.

        T: Lasikauppias (ihan itse)


    • oojo

      ratkaisuksi esitän liian paksujen verhojen poistamista osittain ikkunan edestä,tai jos on käytössä sisäpuolinen rullaverho ,sen nostamista ylös,sillä ilma ei nyt pääse tarpeeksi kiertämään ikkunasi pintaa pitkin,ja jos pidät verhoja alhaalla ,ikkuna kylmenee ilmassa oleva kosteus tiivistyy ikkunan pintaan.itsellä sama ongelma makuuhuoneessa ,mutta pitelen verhoja hieman raollaan ja homma siten hoituu paremmin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      64
      7556
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2979
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1813
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1669
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      121
      1501
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      171
      1451
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1182
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      869
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      774
    Aihe