Tarkoitus on rakentaa talopaketti (170m2, 2-kerrosta, kaukolämmitys) keski-suomeen ja mietityttää tiettyjen urakoiden suuruusluokka.
1. LVI-työt (sis. vesi ja ilmastointityöt, vesikiertoinen lattialämmitys molempiin kerroksiin, työt tarvikkeet)
2. Sähkötyöt (sis. työt tarvikkeet, normaali varustus ei mitään luksusvirityksiä)
Eli minkälaisessa hintahaarukassa tällaiset urakat voisivat olla? Ymmärrän, että tarkkaan arvioon vaikuttaa monet asiat, mutta haluaisin saada suuntaa-antavan arvion.
Kiitos!
1. LVI-työt (sis. vesi ja ilmastointityöt, vesikiertoinen lattialämmitys molempiin kerroksiin, työt tarvikkeet)
2. Sähkötyöt (sis. työt tarvikkeet, normaali varustus ei mitään luksusvirityksiä)
Eli minkälaisessa hintahaarukassa tällaiset urakat voisivat olla? Ymmärrän, että tarkkaan arvioon vaikuttaa monet asiat, mutta haluaisin saada suuntaa-antavan arvion.
Kiitos!
Vastaukset 7
Vanhimmat
LVI 20-24 000
sähkö 14-17 000
Lattialämmityksen neliöhinta asennettuna tarvikkeineen on kaiketi kuulemma 25 euroa.
Muuten ei voi kovin tarkasti ruveta arpomaan noita hintoja, kun vaikuttaa niin kovasti se, mitä sinne taloon sitten oikeasti tulee.
Oma mies ja hänen veli ovat rakennusalalla ja heidän neuvo on aina ollut että on oikeasti halvempaa teettää tuntitöinä kuin yrittää saada urakkahinnoittelua, koska urakkojen hinnat tahtovat väkisinkin mennä aika korkeiksi. Ei ole ainakaan itsellä kertaakaan tullut vastaan sellaista että tuntitöinä tekevä laiskottelisi mutta onhan sekin tietenkin mahdollista.
Musta paras neuvo on, että ota yhteyttä niihin jotka urakoita tekee ja kysele reilusti vaikka projekti olisikin vasta suunnitteluvaiheessa, koska sieltä saat kuitenkin todempaa tietoa ja pystyt vähän haistelemaan sitä palveluilmapiiriäkin.
...alkaen: LVI 25.000 ja sähkö 15.000
Mietin pitkään painanko lähetys-painiketta kun arvaaminen ei kuulu toimenkuvaani ja noissa on kohtuullisen paljon hintahaarukkaa.
....tältä syksyltä, talon koko 1½-krs 190 m2/249 m2
1) LVI
- LVI-suunnitelma kuvineen 1000 eur
- LVI-sisätyöt tarvikkeineen 22000 eur
- Lattialämmitys asennettuna 4800 eur
- Maalämpöpumppu porakaivo 15200 eur
- Vesiliittymä 5800 eur
2) Sähkö
- Sähkösuunnitelma 700 eur
- Sähkötyöt tarvikkeineen 18000 eur
Tälläin minulla, itse asiassa LVI:n suuruus yllätti mut 10 k€:lla, vaikka olin mielestäni budjetoinut yläkanttiin.
LVI 20000,- sis.kaiken (urakkana)
SÄHKÖ 13000,- (tuntitöinä)
Hintahaarukkaa on tosiaan aika reilusti. Sähkötyöt tuntus asettuvan vähän helpommin haarukkaan kuin LVI-hommat.
Miten LVI-urakan kulut karkeasti jakaantuu?
Kuuluko teillä edellä ilmastointityöt LVI-urakkaan vai tuliko ne vielä erikseen?
Jos ei kuulunut niin mikä niiden kokonaishinta on töineen ja tarvikkeineen?