Näitä palstoja kun selaa niin jaksetaan jauhaa koko ajan U-arvosta. Moniko meistä maksaa lämmityksen U-arvoissa? Moniko meistä näkee, että onpa naapurilla hyvät U-arvot?
Olisi paljon viisaampi verrata neliöitä ja lämmitys kustannuksia todellisilla arvoilla. Eli laittakaahan tähän ketjuun:
- Millainen talonrakenne
- Neliöt
- Lämmityskustannukset vuodessa
= Lämmitys kulut €/m2
Tulette huomaamaan, että aika moni yksikerros hirsitalo hakkaa tällä vertailulla villatalot. Yksi syy, että puu sitoo lämpöä ja osaa sitä tarpeen tullen luovuttaa yhdessä kosteuden kanssa, jota U-arvo laskuissa ei oteta olenkaan huomioon.
Pientä hajontaa toki tulee, kun me elämme hiukan erinlain, mutta jos vastauksia tulee paljon niin suunnan näkee...
PS. En ole yksinomaan hirsitalon kannalla.
Miksi puhutaan U-arvon merkityksestä?
5
1770
Vastaukset 5
- Rauno Kangas
...on välttämätön apuväline silloin, kun lämmitysenergian tarvetta arvioidaan laskennallisesti. Se on myös käyttökelpoinen mitta arvioitaessa energiataloutta rakennetasolla.
Energianormeissakin ollaan menossa kokonaisenergian laskennan suuntaan. 2010 alussa voimaan tulevassa normissa luovutaan tarkoista u-arvorajoista ja ryhdytään vertailemaan rakennusten kokonaisuutta normien asettamaan vertailutasoon. 2012 alussa voimaantulevassa normissa - ennakkotietojen mukaan - otetaan lisäksi huomioon primäärienergiakertoimet ja siirrytään puhtaasti kokonaisenergiatalouden tarkasteluun.
Seinärakenteiden u-arvon merkityksestä on tehty takavuosina muistaakseni esiselvitys, jonka mukaan laskennallinen u-arvo seinäraketeissa toteutuu massiivisilla rakenteilla 25...30% laskennallista u-arvoa parempana juuri lämmön varastointi-ilmiön vuoksi, mutta asialla ei kokonaisuuden kannalta ole suurta merkitystä, koskapa vaipan läpi johtuvan energian osuus kokonaisenergiantarpeesta on alle 20 %.
Mitä tulee hirsitaloihin, niin niitä "suosii" sekin, että hirsitaloissa usein on yksinkertaisempi vaipan muoto (vähemmän erkkereitä ja muita kotkotuksia) sekä pienemmät ikkunat. Minusta esittämäsi vertailu ei iksi kerro totuutta, mutta varmaan ihan kiva jutunjuuri. Valitettavasti ei taida olla luotettavaa dataa riittävästi saatavilla näiltä palstoilta. Valitettavasti en itsekään osaa tuohon antaa vastausta oman asumukseni osalta.- enemmän huomiota
PK-seudulla jossa ei niin paljon pakkasia tuohon tullelta ja vedeltä suojautumiseen kuin eristämiseen.
U-arvo on tietenkin mittari lämmön eristämisellä totta kyllä. - Rauno Kangas
enemmän huomiota kirjoitti:
PK-seudulla jossa ei niin paljon pakkasia tuohon tullelta ja vedeltä suojautumiseen kuin eristämiseen.
U-arvo on tietenkin mittari lämmön eristämisellä totta kyllä....se että tulossa olevat energiansäästön "pakkoinvestoinnit" ovat kaikki taloudellisesti kannattamattomia tai erittäin heikosti kannattavia - nykyisillä energiahinnoilla ja nykymäärärysten mukaisiin taloihin verrattuna.
Energiapolitiikkaa linjaa jo nyt "pelkästään ilmastotavoitteet" ja niitäkin olisin itse lähtenyt ratkaisemaan energian tuotannon puolelta - vähäpäästöisen teknologian käyttöönotolla kun pystyisi vähentämään myös jo olemassaolevan rakennuskannan päästöjä.
Kosteuden ja tuulen torjunta on tärkeää myös.
- Koska on
kivaa ja yksinkertaista puhua vain yhdestä suureesta. Ihminen ei pidä monimutkaisista asioista. Tämän havaitsee jo keskusteltaessa pinta-aloista: yksikään maallikko tee/näe eroa sille, puhutaanko kerrosneliöistä, huoneistoneliöistä vai jostain muusta. Neliö kuin neliö, ja metsässä ollaan ainakin sen suhteen, mitä tulee keskustelun totuusarvoon.
- ei totuus
ed. talo, vm.2000,105m2 puurunko, tiiliverhous, maanvar.betoni, 175mm villaa, lattialämmitys sähköllä. n.18000kwh/v, ei kovin paljon, mutta nurkissa veti ja pistorasioista tuuli, eli rakennevirheitä oli, enkä ihmettele, kun yleinen asenne höyrynsulkumuoveja kohtaan on mikä on, vanhankansan raksaäijät ne vaan vetää puukolla reiät ilmanvaihdon läpivientejä ja pistorasioita varten, sinnehän ne piiloon jää. Nykyisessä tehty kunnolla ja ilmanvaihtokone vaihtuu älykkääseen, automaattisesti säätyvään. Ei vielä tilastolukuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 43935
- 95903
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19775- 116721
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t80668- 43621
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔34604Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45600- 19586
- 46568
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke20535- 33533
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.66509- 36502
- 25492
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44476Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok106467Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka132460- 44454
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi7427