Meidän kohta 6-vuotiaalla uroksella todettiin eilen pahoja spondyloosimuutoksia lannerangassa. Hoitona oireenmukaisesti kipulääkettä ja lepoa sekä 5 kg painonpudotus. Tällä hetkellä ontuu toista takajalkaa ja ylösnouseminen on hankalaa.
Pidemmittä puheitta: pelkään, että koiran elämänlaatu huononee raakasti, jos se ei enää saa juosta eikä hyppiä metsässä omaan tahtiinsa. Onhan kipulääkkeet tietysti keksitty, mutta toimiiko ne oikeasti jatkuvassa käytössä? Meidän koira ei pahemmin kipujaan valittele edes tunnusteltaessa, joten vaikea on päätellä kipujen voimakkuutta. Tämä akuuttivaihe nyt tietysti hoidetaan ja katsotaan mihin tilanne kehittyy, mutta kokemuksia kaipaisin, jos vastaavaa löytyy. En missään nimessä halua olla se, joka elättää koiransa kipulääkkeillä.
Spondyloosi
1
390
Vastaukset
- Rotikkatyttö...
Pahin vaihe spondylooseissa on se kun ne alkaa muodostua ja ennen kuin ne muodostaa "sillat" nikamien väliin niin on kivuliainta. Tietty se on koirakohtainen. Mutta kun tämä silloitus on valmis helpottuu hieman koiran olo tosin jäykistyy mutta kipuilu kyllä pitäis vähentyä. Tutullani on koira jolla on pahat spondyloosit mutta kun tämä silloitus prosessi meni ohi koiran olo helpottui huomattavasti. Kipulääkkeet on ehdottomia jos kivulias. Mutta on muistettava että se vie kivun joten koira ei tuolloinkaan saisi riehua paljoa oman kunnon mukaan. Kannattaa välillä kokeilla ilman kipulääkettä miten pärjää ja rtg olisi kontrollissa hyvä.
Voimia ja jaksamisia sinne!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012120Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2921907Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441741Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2051594Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1021593- 321301
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941123Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671079- 511047
- 581038