Tulevaisuus???

Saammeko vanhuudenpäivillä nähdä vielä yleisesti käytössä sähkömoottoripyörän vai tuleeko dieselpyörä ensin?

Sähköpyöräilijöillä olisi yleinen kypärä,jonka tietokoneesta voisi valita haluamansa moottorin äänen.
Pyörän runko olisi pääasiassa kvanttitekniikkaan perustuvaa suprajohtavaa akkua ja renkaiden pito olisi ideaalinen vaikkei niillä olisi lainkaan näennäiseen kosketuspintaan kitkaa.
Kaatumisen ja törmäyksen eston tasoa voisi itse säätää. Kaikki olisi täydellistä jos vain huolehtii viruksentorjunnan päivityksistä.
2677
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyllä tekniikka on jo olemassa sähkömopoihin. Tarvitaan vaan isompi ärsyke niiden läpilyöntiin.
Ärsyke voisi olla vaikka laskukaava valtioiden kehityksessä ja energiantarpeesta. Jonkun kaavan mukaan fossiilisten kysyntä jo vuonna 2015 nousee 50%, kun tuotanto vain 30%. Tää on jo hankala juttu länsimaille, jotka pakosta joutuvat keksimään jotain uutta jos haluavat edelleen vapaasti liikkua. Diesel ei ole mikään ratkaisu, mutta sähkö on, ellei jotain ihan mullistavaa keksitä tässä välillä.

Esim KTM;llä on jo laboratorion oven ulkopuolella varsin tahokas ja kevyt sähköinen enduro, jolle latauksella luvataan muistaakseni jo 5 h tehokasta ajoa. Crossipyörässä vielä enemmän hötyä, mutta käyttöaika alle 1h. Tuokaan ei ole ongelma, koska suht pieni akku on helppo vaihtaa ladattuun ja ladata tyhjä muualla.

Ihan euroopan matkailu ei vielä toimi, mutta ihan pian toimii sekin.
Samalla niihin ympätään elektroniikkaa, joka on ohjattavissa muualta. Esim 80 rajoituksella peli ei kertakaikkiaan kulje, kuin 80 :(

Tähän myö toverit ollaan menossa ja kuka elää, myös näkee ja kokee...

Äänestä
  • Rajoittimet tulee varmasti jonain päivänä kaikkiin kulkuneuvoihin,se on vain saksasta kiinni.

    Sitten kun saksalaiset vihdoinkin päättävät asettaa kattonopeuden,asia on sillä siisti. Muskeliajoneuvojen aika on ohi.

    jos polttoaineenkulutukselle asetetaan maxsimirajat,ei muuta tarvita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pappa-- kirjoitti:

Saammeko vanhuudenpäivillä nähdä vielä yleisesti käytössä sähkömoottoripyörän vai tuleeko dieselpyörä ensin?

Sähköpyöräilijöillä olisi yleinen kypärä,jonka tietokoneesta voisi valita haluamansa moottorin äänen.
Pyörän runko olisi pääasiassa kvanttitekniikkaan perustuvaa suprajohtavaa akkua ja renkaiden pito olisi ideaalinen vaikkei niillä olisi lainkaan näennäiseen kosketuspintaan kitkaa.
Kaatumisen ja törmäyksen eston tasoa voisi itse säätää. Kaikki olisi täydellistä jos vain huolehtii viruksentorjunnan päivityksistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu