TURKU AMK

taso??

Moi! Minkälainen taso mahtaa turun ammattikorkeessa olla? Millanen maine ylipäätään koululla on? Itellä ei hajuakaa..
Olen suunnitellut hakea sosionomiksi, ja turku kaupunkina kiehtoo, mutta entäs se opetuksen taso...

4

7191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Inssiopiskelija

      Turun AMK pitäisi olla yksi tasokkaimmista, onhan se yksi suurimpia ja vanhimpia AMKkeja... Näin olen kuullut;)

    • systa

      Turun amkin tasosta en osaa juuri sanoa, erityisesti sosionomiksi opiskelusta on vielä vähemmän minulla henkilökohtaista tietoa.
      Turun amk on tietysti suuri laitos, sillä sillä on erillisiä yksiköitä mm. Salossa. Turusta käsin siis ohjaillaan toimintaa ja hallintoa, eli ko. amk voi olla koordinoidumpaa ja järjestelmällisempää kuin taas jossakin amkissa, joka toimii ihan keskellä metsää. Muutama tuttu on vaihtanut esim Haaga-Heliasta ja muualta pk-seudulta Turun amkiin ja sanovat kyllä, että opetuksen taso tippui, samoin koulunkäynti itsessään on paljon löysempää. Nämäkin ovat tietysti makukysymyksiä: Opetuksen tason voi kukin kokea eri tavalla riippuen tietysti omista aiemmista kokemuksista.

      Tuskin Turun Amkilla sen kummoisempi maine on kuin muillakaan Amkeilla. Sosionomi kuin sosionomi, mistä sitten valmistuukin! Sosinomin paperit ovat pätevät, mistä ne sitten on hankittukin.

      Ja siinä olet kyllä oikeassa, että Turku on mukava kaupunkina. Itse olen käynyt takapajulassa omaa amkkiani, ja nyt osaan arvostaa jo SUURKAUPUNKEJA.

      • mcmx

        Joo no, en tiedä linjojen välillä opetuksen laatua, mutta meidän linjalla (tekninen) on laatu kyllä kaukana hyvästä, näin voi jo 4. vuodella tästä koulusta sanoa.


      • turkuamk sucks
        mcmx kirjoitti:

        Joo no, en tiedä linjojen välillä opetuksen laatua, mutta meidän linjalla (tekninen) on laatu kyllä kaukana hyvästä, näin voi jo 4. vuodella tästä koulusta sanoa.

        No sepänkadun toimipiste on ihan v''''' syvältä.. koulussa haisee paska koko ajan ja opetustaso on perseestä. Opettajat siellä ei oikeesti välitä oppilaista pätkääkään. Varsinkin jos yrittää saada joustoa jossain asiassa. Liian suuri amk tarkoittaa sitä, että tällöin oppilas/opettaja suhde on etäinen, et varsinkaan jos ei tunne uudesta koulusta ja kaupungista ketään ni kyl sä vähän hukassa oot. Tunteja on ihan ok. Välillä peruutukset tulee liian myöhään. Esim. Oot tullu puol tuntia bussilla et pääset kouluun ja sit on lappu oves et tunti on peruttu. Arvaa harmittiko maksaa bussimatkoja. No Tää on nyt avautumista, mut en suosittele turkuamk:ta. Samk on paljon parempi koulu. ainakin se vuosi meni nätisti ko siellä opiskelin, turkuamk:ssa asiat on toisin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      73
      11723
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      97
      8908
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      41
      4577
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      23
      4024
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      98
      3932
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3871
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3666
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      21
      3474
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      41
      3276
    10. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      45
      2706
    Aihe