vectran lämmöt ei nouse

2,0i -89, vectran lämmöt ei nouse kuin mittarin asteikolla ekan viivan kohdille. Ainoastaan tyhjäkäynnillä nousee 90 asteeseen. autolla ajettu pitkiäkin matkoja, eikä muita vikoja ilmennyt. missä vika??
81341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tuleeko kuumaa ilmaa lämmityslaiteen puhaltimesta ajon aikana jos tulee lämpömittarin anturi voi olla rikki tai mittari oikuttelee.Ilmaa voi olla jäähdytys järjestelmässä.

Äänestä

Itellä sama auto ja sama vika. Tai ei se mikään vika oikeastaan ole, vaan mittari valehtelee sen verran. Uuden 92asteen termarin vaihdon aikanaan ja viisari nousi pikkusen yli sen ensimmäisen viivan (ei siis edes 90 asteeseen). Tyhjäkäynnillä taas lämmöt alkaa nousta, kun koneessa ei neste kierrä riittävää vauhtia (ominaisuus), mutta kun flekti lähtee pyörimään tai kun lähtee ajamaan niin lämmöt laskee taas termarin määräämälle tasolle.

Äänestä

juttu täällä, auto omega-91,mittari nousee eka viivalle, lämmintä kyllä tulee, sisälle, mutta tulisko vielä lämpöisemmäksi jos mittari nousis tuohon 90 asteen korville, pitää tarkistaa termari, mulla ei edes tyhjäkäynnillä nouse mittari siitä tasosta

Äänestä

Itselläni -92 1.8 vectra ja lämmöt olleet alle ekan viivan normaaliajossa itselläni kohta 7 v ja 120 tkm. Paikallaan ollessa flekti lähtee pyöriin mittarin ollessa 90 astetta, eli mittari näyttää reilusti alle oikean lämmön. Harmiton ominaisuus joka tietty korjaantuu anturin vaihdolla jos tarpeen.

Äänestä
  • Mittarin väärä näyttö ei korjaannu anturin vaihdolla,
    jos uusi anturi on sen tyyppinen, mikä Opeliin
    on tarkoitettu. Pitäisi löytää sellainen anturi,
    joka näytön nostaisi oikealle tasolle. Mistä
    sellaisen saisi, sitä ei
    kukaan tiedä!

    Äänestä

  • suunnittelua!!!! kirjoitti:

    Mittarin väärä näyttö ei korjaannu anturin vaihdolla,
    jos uusi anturi on sen tyyppinen, mikä Opeliin
    on tarkoitettu. Pitäisi löytää sellainen anturi,
    joka näytön nostaisi oikealle tasolle. Mistä
    sellaisen saisi, sitä ei
    kukaan tiedä!

    Jos anturi on "väärässä" paikassa eli termostaatin jälkeen, mittari näyttää aina "väärin". Samaa olen huomannut myös muissa merkeissä, jopa japsissa. En ole opelista tarkistanut, kun ei ole ollut ongelmia, mutta mittari näyttää ainakin kylmällä turhan vähän vaikka autoon tulee kuitenkin lämmintä riittävästi.

    Äänestä

Vaihda termostaatti uuteen, niin alkaa tulla lämmintä tupaan.

Äänestä
  • Itse auttoi kun vaihtoi lämpötila-anturin johan alkoi lämmöt nousta toiselle viivalle:) vectra A 2.0 8v -90

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mkmk kirjoitti:

2,0i -89, vectran lämmöt ei nouse kuin mittarin asteikolla ekan viivan kohdille. Ainoastaan tyhjäkäynnillä nousee 90 asteeseen. autolla ajettu pitkiäkin matkoja, eikä muita vikoja ilmennyt. missä vika??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu