Pyykinpesukoneen

Ostin uuden pyykinpesukoneen ja ohjeessa sanottiin, että poistovesiletkun ja viemärin letkun, mihin se liitetään, niin niiden välissä täytyisi olla ilmarako?! Onko muka pakko, koska ite oon aina laittanu klemmarilla kireelle eikä sinne mitää ilmarakoja oo jätetty. Onko tämä jotain hifistelyä vaan?
1782
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

esim. lavuaarin alla olevaan holkkiin ei tarvii ilmarakoja, seinässä olevaan viemaröintiliitokseen samoin ei, edellytyksenä että seinäkalusteessa on se lappoventtiili (on sellainen pikkusormen pään kokoinen nipukka jossa tulitikun kokoinen reikiä). Sillä ilmaraolla estetään lapon syntyminen poistoletkun ja mahdolliseen jatko-osaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


poistovesiletku kirjoitti:

Ostin uuden pyykinpesukoneen ja ohjeessa sanottiin, että poistovesiletkun ja viemärin letkun, mihin se liitetään, niin niiden välissä täytyisi olla ilmarako?! Onko muka pakko, koska ite oon aina laittanu klemmarilla kireelle eikä sinne mitää ilmarakoja oo jätetty. Onko tämä jotain hifistelyä vaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu