Ko , käpäsin sielä Rovaniemellä (tunnustan , kapäsin kanss Ruottissakkii) , ja jotenkin jäi haiku mieli! Miulle tuli mieleen pari asiaa , joita aion kysyä teiltä(en vaadi Vastausta .t.H:llE);palataan siihen myöhemmin!? Sää oli kumma , ko pääsim Rovaniemelle , niin oli synkkää ja harmaata (heti tuli mieleen - kotiin ja pian ) , no ei auttanunuut ko mennä shoppailemmaan ja sitten hakemaan anoppi ja olla ja olla ja olla. Anoppi ei asu kotona ,vaan hoito kotona , kaukana, kaukana minusta , ja sillon ko mie käyn siellä , niin mie haken Hänet Hänen omaan kotiin ja sitten kotiin , mie missään saannu käpästä missä oisin halunnu ! Oi, valhettelen , käpäsin parturissa ; eipä ole minulla ennää liina pitkä tukka , vaan on edestä tumma (ko yö ) ja ja niin kyniyyty ko petolinnun p.PS. Mieulla oli vähä KÖ ikävä teitä!!
Matka terveisiä
PAKKASAKKA
9455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tai tulla otettua. Aika lailla.
Ei tullu otettua ,ko anoppi hakin sieltyä hoitokodista Hänen kotiin :alzheimeriä sairastava , aivo infra.. ...ja miekö tulen kaukaa ,niin hake asnopin(EN OLE EDES NAIMISISSA) häenen kotiin ja annana hänellä edes jotain , toivoisin niin!! Ja kaikki kukka tietää minut ,niin uskoo mie käpäsin vain vain ja ainoastaan shoppailemassa , en todelaakaan , Mutta sellaista on elämä.....PS .säästy miulla rahaa !! Ostin mie ruokaa jne,
takaisin palstoille, täällä maailma kulkee omaa rataa ja välillä on sellaisia keskuteluja että "älä tule mun hiekkalaatikolle, mee omalles vaan ja pysy siellä.
Lapiot ja ämpärit viuhuaa munkin pään yli muttei ne vielä osunut oo.
Kaiken kaikkiaan minusta hauskaa ja välillä on saanut pohtia syntyjä syviä.
Mies ja nais keskustelut tavalla tai toisella joka päiväisiä.
Eli kaikeksi on ollut plus vielä monta sellasta jota en ole lukenut kun alotuksen.
Mie mittään ämpäreitten .. Kia ko muistit miut.Mie oon just sellaine hiljainen hissukka (H.lle) , etten mene heittelemmään ,ko omii ämpäeitä. Ja ; jos Siuta päin , niin väistä , JA PAA TAKASI! Miepä laitan koht silleen alotuksen , et eikö ak¨la tulla sitä ja tätä ..sinne sun tänne , sieltä ja täältä..!
maalikylisä käväsyt vähän riskialthiita reissuja.
Sielä saattaa lähtiä tukkaki päästä, ja sen perästä tullä poru.
Kehtasit kuitenki tulla Suomen puolta kothiis takasi vaikka Ruottisa kipasitkin mutkan.
On se hyvä että anoppia ulukoilutit kuiteski. Ainaski sen kahenkojin välin eestaas.
Et kai kuithenkhaan Eskeliselä ollu liikheelä ja joutunu isthuun huppupääsä koko matkaa, sillä jos et olis ollu huppupääsä, niin nethä olis jo Kaukosen kohala viimheistään kuolheet nauhruun,
ja kuskiki olisi Kittilän ruuhkasa pian paukauttanu kolarin, ko olis säikähtäny sinun tukkaasi peihliin viliskasteeshaan.
Voi ryöthäät minkä menivät tekehmään sielä Roin kerihtimösä.
Toivottavasti net eivät ala ephäilemhän että Mörko-Mari on nousu hauvasta kummithelemaan tukka pystysä.
Mutta kyllä se tukka pruukaa kasvaa uuvesthaan. Parin vuojen päästä se on jo hyvä taas.
Onneksi kävit talavela, niin voit pittää aina myssyn tiukasti korvila.
Mie jo aattelin että sie jäit sinne Tromssoon.
Kävi mielesä, että tet skibottinin laskusa oletta othanneet liian kovat ookat, ja liukunheet merheen asti turskankuivutelineihhen vaan sinkoilesa sinne ja tänne, vielä tuonekki. Ekkö se sie ollu sinne Norihjaan menosa?
Miekö sitä juustova, sitä mäntysoopan näköstä oon ootellu.
Ostikko uuven moran Ruottista, niinkö mie tein kläppinä aina ko sinne puolen pääsin?
Sielä olit varmhaan sampo-keskuksen kauphiaat tyytyväisiä, ko tuli joulumyynnin tavote heti marraskuula täytheen.
Kai sie muistit ostaa joulupaperia kans?
Etkö käpässy ees päivätansheisa kokkeilemasa uuven tukan tykövetoa.
Se on nyt parempi, että kuletki tukka piilosa, etteivät nakshauta suva vahuhinkosa petolintuna, joka on pyllistyny nokhimmaan.
Olipa sinula oikia kaamosmatka.
On se hyvä että selevisit henkisä kuiteski.
Onnea van uuvele tukalles :)
Kyllä sie siihen varhmaanki pian sen verran totut, että nukutuksi saat.
Mistä sie tijät, vaikka kohta ottavat tillausonnikan, ja kaikki vaimot rynthäävät katteuksishaan Rovaniemele kynittäväksi, muustaki ko rahoista.
saa mie huomenissa vastata , ko töihinkin pitäis mennä!?Et Sie alkais mie Face Book kaveriksi? Jos kattot sieltä , niin kyll sie minut tunnistat???????Siis , mie nakran vieläkkii - jollakkiin muullakkii on sana hallussa..
KIITOS!! Mie se ko nauran ja vastailen ko naurulta pääsen!!!! Siekkö niin kö tiijät reiti?
nuorennut pian liikaa, ja elät kohta ikuisuuven.
ko ne sannoo että nauru pijentää ikkää, ja sitte että ne nuorentaapi.
kattteuvesta mie käsken lopetta, ko sie pääset sitte lastenlipula tivoliinki.
Sie pyysit minua kaveriksi johonki naamakirihjaanki, niin kuinka mie tämmönen karvanaama, siihen sitte pariksi sopisin, kun luulisivat sinua minun tyäreksi.
Sullako on vielä tuo uus tukkaki, niin eihän net sinua ennää kohta tunnekhaan.
Face to face olisi varmaanki ihan soma porinoija, tiijä vaikka siinä vierähtäs viikkoki.
Met pölijät voisima kiikkua tunturhiin ja tulistela sielä. Ei kukhaan kuulis vinkalta, hyvä ko itkhään. Mutta kyllä kait met viittomala sen verran toihmeen tulisima, että tiiettäs mitä me aina tarkkottasima.
Mie tiijän montaki reittiä, mutta en mie kaikkia kerro.
Niin ettäkö lopetat nuortumasta niin vastailehan sitte. Älä kuiteskhaan, niin palijoa nuorru, että et enhää kirijottaa ossaa.
Mitä sie Ikeasta ostit? Et sie muute olis tuola reisula Ruottisa käyny.
Domuksesaki kävit, ja Iikkamaxisa niinhä.
MIEKO SE NAURAN JA NAURAN.... MIE MISSÄÄN IKEASSA OO KÄPÄSSY....RUOTISSA KÄPÄSIN , TUOSSA TIEN TOISELA POULEN , NAKRATTAA VIELKKII, JA NYT OON JO MENOSSA PIAN NORJAAN .mIEKKII ALAN sINNUU VASEPOKKII , HETI KO LÖÖVÄMMÄ SWAMAN SUUNTASEN TIEN JA VAIKKA VILKULLA VINKKAAMMA!!!!