Viiltely.

Hermostunut 17v.

Nyt varmasti monet alkavat nauramaan ja vetämään perusläppää "Angst, teini, ranteet auki nallekarkilla tms."

Olen päätäynnä noita läpänheittoja. Viiltely on ongelma, josta on vaikea päästä eroon. Siihen tarvitsee apua. Varmasti ei kukaan uskalla hakea apua kun kuulee heti pilkkaavaa kommenttia.

Itselläni on ollut tämä ongelma 7lk lähtien. Kaikki pilkkasivat, en uskaltanut kertoa siksi asiasta. Kasilla asia ryöstäytyi käsistä kun ei enää jaksanut. Ambulanssi haki koululta kun olin kuolla verenhukkaan. (valtimo auki).

Vasta silloin useimmat tajusivat, että tämä ei ole leikin asia. En halunnut koskaan huomiota, en näyttänyt arpiani tms.
Siitä lähtien olen saanut vaivaani apua, mutta kärsin siitä yhä, ja arvet käsissä eivät lähde koskaan.

Olen nyt amiksen ekalla. Olisin varmasti kertonut asiasta esim terv.hoitajalle jos en olisi kuullut pilkkaavia juttuja vaivastani jatkuvasti.

Ymmärrän jos jotkut viiltelevät ihan huvikseen ja nauravat, tai jotka viiltelevät ja esittelevät arpiaan kaikkialla. Se on väärin...

Muttei siitäkään läppää pitäisi vetää.

Ihmiset hoi, missä äly?

Nykyään heitetään läppää niin monesta arasta asiasta...
Ja ihmetellään miksi ihmiset tekevät itsemurhia.

Kuka jaksaa yksin, kun ei uskalla hakea apua jos on "vakaviakin ongelmia", kun muut nauravat ja pilkkaavat vieressä vedellen läppää toisen arimmasta asiasta.
Lopuksi ei enää jaksa.


Miettikää vähän!

Saan varmaan kommenttia, angst teini daa.

Siitä vaan, näempähän keillä ei vieläkään ole järkeä päässä.

9

1063

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yur

      Onneksi löytyy sellaisiakin jotka ottavat tämän asian vakavasti, ja nyt viittaan Sinuun ja Sinunlaisiisi. Hienoa että uskalletaan kertoa omistaan, vaikka se tuntuisikin kirveltävältä. Itse koin psyykkiset vaivani kaksi vuotta sitten, mutten ole koskaan tehnyt itselleni mitään, mutta yrittäessäni saada sympatiaa juuri tuon tapaista silloinkin tuli.

      Ehkä ne ovat juuri ne, joiden sanotaan olevan vähemmän alttiita sairastumisille ison egonsa takia, vaikka juuri sellainen liian korkealla hiimoilu onkin lähes narsistista, että meidän, todella elämämme kanssa painivien täytyy lähes kakoa ontelomme tyhjiksi heitä kuunnellessamme.

      Toivon silti että Sinäkin voisit olla viimeistään tämän kaiken kokemasi jälkeen onnellinen, sanan täydessä ja vilpittömässä merkityksessä.

    • Lihanleikkaaja

      Viiltely ei välttämättä ole ongelma, vaan rituaali. Cut your flesh and worship Satan.

    • -mainoskyltti-

      Olen aina miettinyt kuka täysjärkinen viiltelee. Se on vain typerää! Ei ongelmia voi siirtää oman kehonsa pahoinpitelyyn. Jokainen asia hoituu varmasti ajan kanssa kuntoon ja kaikkihan sen tietää. Olen minäkin masentunut niin, että on mieli tehnyt räjäyttää koko maailma ja tehdä pahaa niille ihmisille jotka ovat minulle tehnyt pahaa, mutten ikinä ole saanut päähäni ajatustakaan viiltelystä.

      Toivon joka ikiselle ihmiselle tässä maailmassa, että vaikka mitä pahaa tapahtuisi, siitä pääsee kyllä joskus yli. Jos mieli edes tekisi viilellä, niin pyytäkää apua! Ei ole tyhmyyttä mennä kysymään apua vain päin vastoin fiksuutta.

      • Hajoamispiste

        Harvemmin silloin onkaan kaikki murot kupissa, kun viillellään. Viittaan nyt masennukseen.

        Olet oikeassa, ettei ongelmia voi siirtä oman kehonsa pahoinpitelyyn. Enkä usko viiltelyn tuovan helpotusta kenellekään, pelkästään lisää ongelmia.

        Usein miten viiltelyn taustalla on itseinho. Vihaat itseäsi niin paljon, että haluat kuolla, rankaiset itseäsi tekemistäsi "virheistä" (vaikka et välttämättä olisi mitään tehnytkään).

        Minulle on sanottu, etten viiltele oikeaan paikkaan, käden päälle. Mikä siis kuulostaa niin mielettömän naurettavalta. Mikä helkkarin "oikea paikka", kun koko asiahan on täysin väärin!
        Tämäkin siis kuultuna muiden teiniangstarien suusta. Viiltelen vieläkin jalkoihini, mutta en enää niin paljon kuin joskus. Yritän lopettaa kyseisen käyttäytymisen, sillä se ei tosissaan hyödytä mitään. Mutta se on vaan silti ainoa käyttäytymismalli, jonka "osaan" ahdistuksen alkaessa.

        Semmossia.


    • i-need

      samaa mieltä. ollaan heti angstaavia teinejä. he itse eivät tiedä miltä tuntuu elää sitä tuskaa. jos tietäisivät, heti muuttuisi heidän näkemyksensä.
      olen itsekkin viillellyt joskus. mutta en enää. arvet koristavat käsivarsia koko loppuelämän. muistan sen elämänvaiheen aina niitten takia.
      mut hei voimia sulle.

      • Opiaatti

        Vimpulan sentään ku kudosnesteet valuu ranteilla =)


      • Jepppppp

        En itse ole viillellyt, mutta minulla on silti asiasta vahva mielipide. Toivottavasti saan sen jotenkin selitettyä xD
        Olen pari kertaa kohdannut juuri sellaisen tilanteen, kun ns. esitetään viiltelyä. Ei oikeasti ole paha olla, mutta kokeillaan vetää ranteet auki ihan kokeilu-kovistelu-mielessä.

        Sitäpaitsi jos on masentunut, riippuu ihan ihmisen luonteesta, tuleeko mieleen siirtää henkinen kipu fyysiseksi. joku voi tehdä niin, vaikkei olo olisikaan aivan HIRVEÄN paha, toinen taas kestää kauheimmatkin "pahan olon hetket" muulla tavalla. joku voi esimerkiksi siinnä tilanteessa alkaa ryyppäämään tai vetämään aineita yms...

        En sano, että olisi oikeaa tai väärää tapaa suhtautua mihinkään itsensä vahingoittamis-juttuun. Kommentteja kuulee nykyään tosi paljon. Asiasta vitsaillaan, ja esimerkiksi emot liitetään aina viiltelyyn. :(

        voimia, ja anteeksi sekava teksti. en tarkoita loukata ketään sitten...


    • An Hero

      Täs OIKEA -tapa toteuttaa viiltely:
      up the highway not across the street
      Pidä toi mielessä, ni ei tarvi ambulanssien vaivautua sun takia

    • viisasaikuinenneuvoo2010

      Jos oikeasti olisit ahdistunut, et tarvitsisi siihen viiltelyä.
      Jos oikeasti haluaisit kuolla, tappaisit itsesi ja onnistuisit siinä.
      Jos oikeasti vihaisit itseäsi, miettisit syyn sille ja korjaisit asian.
      Jos oikeasti sinulla olisi paha olo, puhuisit ongelmistasi jollekin aikuiselle.
      Jos joskus järkiinnyt ja kasvat aikuiseksi, tajuat miten lapsellista viilteleminen on.
      Viiltely on pelkkää huomion kerjäämistä ja draamahakuisuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      110
      3780
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      16
      3567
    3. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      115
      2459
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      53
      2422
    5. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      77
      2421
    6. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      7
      2356
    7. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      156
      2203
    8. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      436
      1987
    9. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      58
      1913
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      41
      1903
    Aihe