Ongelmamme on kissan öinen mouruaminen.
Meillä on noin 12 vuotias leikuttu tyttökissa sisäkissana, on ainoana kissana. Otimme sen noin yksi vuotiaana löytöeläintalosta ja siihen asti, kun kissa oli reilut 10 vuotta yhteiselomme on ollut varsin ongelmatonta. Aiemmin mouruamisongelmaa ei ole ollut, mutta nyt viimeinen puolitoista vuotta on yhä lisääntyvästi ollut nimenomaan yömouruamista. Ja kissa todella huutaa öisin monen tunnin ajan pitäen välillä taukoa ja aloittaa taas uudelleen.
Olemme yrittäneet olla välinpitämättömiä emmekä kiinnitä huomiota, ei tulosta. Olemme komentaneet tiukasti kieltosanalla EI, jota kissa muissa yhteyksissä tottelee hyvin, ei tulosta. Olen käynyt yöllä suihkauttamassa vesisumutinpullolla kuonolle aina kun mouruaminen alkaa, ei tulosta. Olemme yrittäneet leikittää kissaa iltaisin mahd. väsyksiin, jotta se lepäisi yön, ei tulosta.
Alamme olla epätoivoisia ja yöt menevät valvomiseen. Onko kenelläkään mitään hyvää konstia saada kissa öisin hiljaiseksi? Öisin kun ei jaksaisi jatkuvasti yrittää viedä kissan huomiota muualle tms.
Meillä on noin 12 vuotias leikuttu tyttökissa sisäkissana, on ainoana kissana. Otimme sen noin yksi vuotiaana löytöeläintalosta ja siihen asti, kun kissa oli reilut 10 vuotta yhteiselomme on ollut varsin ongelmatonta. Aiemmin mouruamisongelmaa ei ole ollut, mutta nyt viimeinen puolitoista vuotta on yhä lisääntyvästi ollut nimenomaan yömouruamista. Ja kissa todella huutaa öisin monen tunnin ajan pitäen välillä taukoa ja aloittaa taas uudelleen.
Olemme yrittäneet olla välinpitämättömiä emmekä kiinnitä huomiota, ei tulosta. Olemme komentaneet tiukasti kieltosanalla EI, jota kissa muissa yhteyksissä tottelee hyvin, ei tulosta. Olen käynyt yöllä suihkauttamassa vesisumutinpullolla kuonolle aina kun mouruaminen alkaa, ei tulosta. Olemme yrittäneet leikittää kissaa iltaisin mahd. väsyksiin, jotta se lepäisi yön, ei tulosta.
Alamme olla epätoivoisia ja yöt menevät valvomiseen. Onko kenelläkään mitään hyvää konstia saada kissa öisin hiljaiseksi? Öisin kun ei jaksaisi jatkuvasti yrittää viedä kissan huomiota muualle tms.
Vastaukset 10
Vanhimmat
dementiankin oireita tuollainen mutta ehkä ennemmin kilpirauhasvaivojen http://www.kookas.fi/articles/read/258.
Kannattaa käyttää kissa eläinlääkärin tutkimuksissa.
Kokeile myös feliway haihdutinta, ainakin jos terveydellistä syytä ei löydy.
http://www.vetcare.fi/index.php?id=86
Kävin lukemassa nuo hypertyreoosin oireet, eivätkä ne oikein sovi kisuumme. Se ei ole laihtuntunut, karvat eivät lähde, syömis/ulostamisasioissa ei ole muutoksia entiseen. Dementiaa se voisi tietysti olla, mikä on varmaankin aika vaikeasti todettavissa. Pitänee kokeilla sitä Feliwayta.
Tilanne on käynyt todella rasittavaksi...
se kilpirauhanen tutkia, sillä kaikki kissat eivät oireile samalla lailla.
alkavia, ei kannata odottaa, että pahenee. Ja voi kyseessä olla jokin ihan muu sairauskin.
Noin iäkäs kissa pitäisi käyttää muutoinkin kerran vuodessa terveystarkastuksessa..
Vastasin jo päivällä tähän viestiin mutta se katosi kummasti.
Kun kissa on jo 12 vuotias sillä saattaa olla vaivoja joita ette huomaa esim,kuulo huonontunut (jotkut kissat alkavat huutamaan kun eivät kuule enää hyvin),tai hampaat vaivaavat tai nivelkipuja ym,ym.
Itse ei välttämättä kaikea huomaa kun kissa päällisin puolin näyttää täysin terveelle.
Ehdotan että viette kissan eläinlääkärille terveystarkastukseen ja pyydätte tutkimaan korvat,hampaat,nivelet ja tunnustelemaan vatsan ym.
Ehkä kissa yrittää kertoa teille jotain eikä muuten saa asiaa perille kuin yöllä huutamalla.
Vaikka mitään sairautta ei löytyisikään ei ole pahitteeksi käyttää tuon ikäistä kissaa tarkastuksessa.
Myös virtsavaivat pitää selvittää.
terv. Neljän kissan "äiti" ja monen "enkelikissan äiti".
Toivon että kissanne olisi terve ja ongelmaan löytyisi jokin muu syy.
on hyvä yhtyä! Ei se kisuli ilkeyttään huuda, vaan jokin mättää ihan oikeasti. Ja eläinlääkärin on hyvä ottaa myös verikokeet jotta nähdään maksan ja ennen kaikkea kilpirauhasen tilanne!! Itsellä kilpirauhaskissa ja voe voe kun se vaan jaksaa kiljua yötä päivää! Yhä lääkityksen puremista odotellaan..
Kiitoksia vastauksista! Moni oli kovin opettavaisella tuulella. ;)
Toki käytämme kissaamme vuositarkastuksessa ja rokotuksessa, ainakin meille se on itsestään selvyys. Ja jos on hiukankaan jokin asia epäilyttänyt tai esim. ruoka ei ole joskus maistunut, olemme käyttäneet heti sitä el.lääkärissä. Juuri viimeksi kesäkuussa tarkastuksen pohjalta hoidettiin hammaskiveä ja poistettiin pari hammasta. Röntgenkuva otetaan vuosittain yläkropasta, koska kisulla todettiin astma kolmisen vuotta sitten. Inhalaationa annettava astmalääkitys on purrut hyvin ja keuhkot ovat näyttäneet hyvältä kontrolleissa. Joka toinen vuosi ollaan otatettu myös verikokeet sen jälkeen kun kisu täytti 8v. Viimeksi kokeet otettiin v.-07 kesällä ja kaikki oli ok.
Eli siksi ennemminkin uskon, että kyse voisi olla kuulosta, dementtiasta, käyttäytymisen muuttumisesta iän tuomana ilmiönä tms. asiasta. Toisaalta otus kyllä kuulee kaikki pienetkin rasahdukset, pussin rapinat, oravat ja linnut talon ulkopuolella, joten hiukan epäilen sitä kuulon alenemaakin. Koska kisu voi hyvin, syö normaalista, pissii ja kakkii normaalisti ja leikkii vielä ikäisekseen ihan kiitettävästi jne. emme ole heti viemässä sitä eläinlääkäriin vaan odotamme ensi kevään/kesän tarkastusta.
Ainoa ongelma on työ yömouruaminen. Päivällä otus ei sitä tee lainkaan, vaan juttelee kurahtelemalla entiseen malliin, jos sille ensin juttelee. Ei kivaa...
Olen ihmetellyt omassa 16v leikatussa narttukissassamme samoja piirteitä. Se voi istua eteisessä nenä ulko-oven saranapuolessa kiinni ja huutaa kovalla äänellä aina siihen asti että noukin sen syliin ja vien johonkin muualle. Myös öisin saatan herätä siihen, että se mouruaa kovalla äänellä milloin missäkin, silloin auttaa se että komennan sen viereen nukkumaan tai haen sen peiton alle juttelemaan (näyttäisi silloin olevan unettoman seuranhakua)
Jospa sinunkin kissasi kaipaa seuraa öisin kun nivelet kolottavat eikä uni maistu ja talossa vain nukutaan.
kissa on vasta 2-vuotias,viime mökkireissun jälkeen sama juttu joka yö,hirveää mouruamista
lopulta päästämme kissan ulos kun hermot menee.
Aamulla se on tyytyväisenä oven takana.Nyt mietin
kun tulee kylmät pakkasyöt miten se sitten pärjää.Meillä on 4 kissaa eikä kukaan muu kissoista mourua öisin.Nukkuvat rauhassa sisällä.
En uskalla kommentoida ketjun aloittajan, tai muutenkaan jo vanhempien/sairaiden kissojen omistajien ongelmiin.
Meillä leikattu uroskissa 7v. mouruaa ulos kesät. Kesä"hulluus" kait aika normaalia kissoilla muutoinkin.
Käymme kerran päivässä ulkona lenkillä ja sitten sinne täytyisikin päästä useammin. Nyt talvella on rauhallista - käymme kyllä ulkona mutta kissa viihtyy korkeintaan 3 minuuttia :) Leikittämistä sitten määkyy senkin edestä - ja mammahan leikkii ;D
Ensi kesänä taas alkaa oven edessä huuto.. Itse käytän korvatulppia ;) Huom. meillä on siamilainen, eli ääntä löytyy tarvittaessa!
Frekki: Teidän kissa ulvoo ulos kun on kerran saanut maistaa vapautta - tästä ei helpolla opita pois. On jo oppinut että huutamalla pääsee ulos. Oletteko kokeilleet valjastelua? Että kävisitte joka päivä aina samaan aikaan ulkona - kissa oppisi tämän ajan?
Olen myös kuullut että ei kannata ikinä päästää kun kissa huutaa, vaan vasta sitten jos on vähän aikaa hiljaa. Näin oppii että huutamalla ei onnistu.
Meillä aiotaan edelleen jatkaa valjasteluja päivittäin ja korvatulppien käyttöä öisin. En halua tätä ainutta suurinta ilon lähdettä (ulkoilua) riistää kissaltani pois.
"Onneksi" tuo valoisa aika suomessa ei ole kuitenkaan kamalan pitkä että pysyy vielä selväjärkisyyden rajoilla - talvella sitten nukutaan heh.