Etupyörän laakeri

höylänterä

Osaako joku kertoa miten oireilee vikaantunut etupyörän laakeri kakkoskoppaisessa Cliossa? Itellä kuuluu satunnaisesti jotain kitinää ajettaessa ja tuntuu että napa lämpenisi jonkin verran normaalia enempi. Epäilys on että laakerivika tai jarrun laahaaminen. ääni häviää kun jarrua hipaiseekin.

3

2059

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rellunpippana

      Jos kerran jarrun hipaiseminen vaikuttaa, niin jarru laahaa tai on pikku kivi jarrupalassa kiinni. ( kerran kävi niinkin). Laakeriääni voimistuu yleensä aina vauhdin kasvaessa ja muuttuu kääntyessä. Toiselle puolelle voimistuu ja toiselle hiljenee. On noita laakereita aika paljon mennyt ja niin ne on yleensä oireilleet.

    • rellunpyörä

      Itselläni etupyörien laakerivika tuli esiin koventuneena jyrinänä (kuin huono tienpinta). Jyrinä hävisi hetkeksi kurvailessa.

    • rellu clio

      mikä on vetoakselin pään momentti,siis sen akselin keski mutterin, tietääkö kukaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      599
      1517
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      837
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      473
      713
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      11
      642
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      38
      580
    6. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      42
      576
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      29
      538
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      500
    9. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      29
      478
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      154
      461
    Aihe