Nikkeliallergia.

mika.

valkokullassahan on tunnetusti nikkeliä. aiheuttaako allergisen reaktion? voisiko sormuksen lakkaamalla poistaa tuon mahdollisen haitan?

7

2857

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kihloihin

      valkokultaa saa nikkelittömänä. varmasti löydät googlettamalla tai kyselemällä koruliikkeistä :)

    • Sir Pale

      Nikkeliä saa olla valkokullassa ihan äärimmäisen vähän. Jos tämän aineen liukeneminen pelottaa sinua niin osta palladiumvalkokultasormus. Älä missään tapauksessa osta Rodinoitua sormusta sillä rodinointi tulee takuulla rikkoutumaan vuoden parin sisällä. Voit myös harkita platinasormusta.

    • tanskubansku

      Suosittelen hankkimaan kotimaiset sormukset, ei sisällä nikkeliä ja saat rahoille vastinetta.

    • ei nikkeliä minullekaan

      Mikäli olet tosi herkkä nikkelille suosittelen titaanisormusta. Ei aiheuta allergiaa. Googlettamalla löydät koruseppiä, jotka valmistavat titaani sormuksia. Meille löytyi edulliset leveät perussormukset Timanttisilta, joita sitten kiillotettiin ja rouvan sormusta mieman muunneltiin (killotus ym tehty itse metallipajassa).

    • TG-

      Hei, hommaa sormus joka on tehty palladiumista. En tiedä löytyykö jo ketjuliikkeiden valikoimasta, mutta ainakin kultasepiltä. Ei värjäänny niin kuin valkokulta, eli ei tarvii käydä pinnottamassa uudelleen (rodinointi). Palladiumissa on 95% palladiumia ja 5% hopeaa.
      Valkokultaiset sormukset ainakin parin kultasepän mukaan aiheuttaa helposti reaktioita allergisilla. "Nikkelivapaa" kun ei ilmeisesti tarkoita sitä ettei sitä siellä ollenkaan olisi.
      Toinen hyvä vaihtoehto on teräs tai platina, mutta jälkimmäinen on käsittääkseni aika tyyristä.

      • Prielli

        Lisäksi sitä on hankala työstää vaikka valamalla ja näinollen teettäminen maksaa enemmän.


    • Seppo Ilmarinen

      Lakkaukset eivät takuulla pysy sormuksen pinnassa, ei edes sisäpinnassa. Teoriassa sisäpinnan voisi vaikka emaloida.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      441
      2604
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      14
      2450
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      252
      1485
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1154
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      431
      1074
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      62
      1056
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      155
      932
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      918
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      869
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      855
    Aihe