perintö toisen lapsille?

p1f3

Olemme avopari, jolla ei ole yhteisiä lapsia, mutta puolisollani on entuudestaan kaksi. Olemme suunnitelleet avioituvamme. Miten käy omaisuuteni, mikäli satun kuolemaan ennen häntä? Periikö hän minut kokonaisuudessaan ja sitten aikanaan hänen lapsensa?

Haluaisin pitää suvun hallussa olleen omaisuuden suvussani eli sisaruksillani ja heidän lapsillaan. Muulta osin periköön puolisoni. Tarvitaanko tätä varten avioehto? Periikö tästäkin huolimatta puoliso aina puolet?

3

2147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarvitset testamentin

      Jos sinulla ei ole omia rintaperillisiä, niin silloin aviopuolisosi kuoltuasi perii omaisuutesi aivan kokonaan, ilman että kenelläkään muulla on mitään sijaa siihen. Sitten joskus hänenkin kuoltuaan sinun sukulaisesi sitten saavat osansa, mutta siihenhän voi mennä paljonkin aikaa.

      Tuolta kannalta on aivan sama onko avioehto vai ei; miehesi perii joka tapauksessa. Ainoa mihin avioehdon olemassaolo vaikuttaa, on perintöveron määrä.

      Tarvitset siis testamentin, jossa yksilöit mitä omaisuudellesi kuolemasi jälkeen tapahtuu.

      • p1f3

        Lapsettoman jolla on omaisuutta ja jonka asunnossa asutaan, on aika vaikea keksiä rationaalisia syitä avioitua.
        Paitsi jos toinen osapuoli olisikin se varakkaampi ;-)


      • nix nax

        >>Ainoa mihin avioehdon olemassaolo vaikuttaa, on perintöveron määrä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      51
      6480
    2. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      59
      4708
    3. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      95
      4680
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      25
      3473
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      203
      3126
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      41
      2895
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      20
      2736
    8. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2729
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      156
      1631
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      331
      1559
    Aihe