Nidelv 24 hankintaa harkitseva...

Normannen

Olemme harkinneet emännän kanssa Nidelv 24 hankintaa. Kokemuksia/ehdotuksia otetaan ko. veneestä tai vastaavan kaltaisista malleista mielellään vastaan. Myös Minor 700 cabin kiinnostaa! Kiitos jo etukäteen!

9

6535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hintaluokasta?

      tai montaako makuupaikkaa jne pitäisi olla? itselle tuo nidelv kun olisi aika viimeinen vaihtoehto. eikös ne jotain 13t pyydä suht lahoistakin ja varusteettomista?

      • minor700

        ihan hyvä vene jos on ensimmäinen,jos olet jo monta vuotta ajanut seitsemän solmun vauhdilla niin puoliplaanari kuten Minor 700 Cabin on helkkarin hyvä vaihtoehto.
        Se on hyvä merivene ja polttoainekustannukset eivä ole kauhean isot, meidän Minor kuluttaa 10 litraa tunnissa 15 solmun vauhdilla,se tekee jotain 0,8 litraa/M.(Yanmar 77hp)


      • niin jeesuksen
        minor700 kirjoitti:

        ihan hyvä vene jos on ensimmäinen,jos olet jo monta vuotta ajanut seitsemän solmun vauhdilla niin puoliplaanari kuten Minor 700 Cabin on helkkarin hyvä vaihtoehto.
        Se on hyvä merivene ja polttoainekustannukset eivä ole kauhean isot, meidän Minor kuluttaa 10 litraa tunnissa 15 solmun vauhdilla,se tekee jotain 0,8 litraa/M.(Yanmar 77hp)

        vanhoja paatteja, että en ensiveneilijänä ainakaan ostaisi mitään välitöntä korjaus savottaa. toki jos intoa ja osaamista on.


      • on uudessakin
        niin jeesuksen kirjoitti:

        vanhoja paatteja, että en ensiveneilijänä ainakaan ostaisi mitään välitöntä korjaus savottaa. toki jos intoa ja osaamista on.

        Varsinkin jos perässä on Mercury.


      • Mercury 69
        on uudessakin kirjoitti:

        Varsinkin jos perässä on Mercury.

        Uudessa Mercuryssä on takuu ja eikös Nidelv ole keskimoottorivene eli PERÄssä ei voi olla Mercuria eli ole huoleti.


    • En ole tosin koskaan itse omistanut kyseistä venettä, mutta olen veneillyt runsaasti ystäväperheen veneellä, ja lisäksi olen ajanut kyseistä mallia (entisessä)ammatissani.

      Nidelv on hyvin rakennettu, samaa laatua kuin vanhat Fjordit, eli siltä pulelta ei ole huolia odotettavissa.

      Moottori voi olla suurin huolenaihe, eli vain yksilöt joissa on kohtuu tuore, ja makeavesijäähdytteinen moottori, ovat todennäköiseti huolettomia pitää.

      Täytyy muistaa että Nidelv 24 on oikeasti 7 solmun vene, tehoa nostamalla et saa nostettua nopeutta. Toisaalta merellä kuulukin rentoutua, ja navigointi on helpompaa 7 solmussa kuin 37 solmussa (nopeissa veneissä navigointi vaikeissa olosuhteissa on oikeasti taitolaji).

      Lisäarvoa kyseiselle veneelle antaa kokoon nähden ruhtinaalliset tilat. Ison avotilan lisäksi kajuutta suo mahdollisuuden kuuden hengen ruokailuun, ja ylös nostettavat selkänojat antavat kaksi "kerrossänky" paikkaa, eli 5 aikuista nukkuu väljästi. Samaan ei yllä juuri mikään muu 24 jalkainen..

    • Normannen

      Kiitoksia asiantuntevista kommenteistanne. Seurataan miten tilanne kehittyy!

    • veneet

      Hyvin usein näkee ajatusta että vesillä ei ole mihinkään kiire ja hitaalla veneelllä navigointi on helpompaa. Valitettavan harvoin puhutaan hitaan veneen huonoista ominaisuuksista kuten rullaus aallokossa ja hitaus huonolla kelillä.

      Järviveneilyssä näiden merkitys on vähäinen, mutta merellä, etenkin vilkailla väylillä nidelv:n tyypisilä väneillä saa olla jatkuvasti toisten peräaalloissa ja ohjata venettä suoraan. Tämä ei ole veneilystä nauttimista vaan hitaan veneen ominaisuus.

      Vaikka uppoamarunkoiset kestää hyvin keliä, joutuu uppoumarunkoisella myös olemaan kelissä pidempään kuin nopeammalla veneellä. Vastaavasti kelin muuttuessa nopeasti, ei hitaalla veneellä pääse poies yhtä nopeasti kuin nopeammalla.

      • minor700

        pointti,eräs kirjoittaja sanoi että jos ostaa vanhan paatin joutuu korjaamaan paljon.
        Varmasti on näin jollei omistaja on ollut tarkka ja hoitanut veneensä.
        Mutta jos minä todella ihan krittisesti tarkistan oma "vanha" Minor 700 Cabin, niin väitän että seuraavan omistajan ei tarvitse tehdä mitään korjaushommia. Paatti on vanha mutta hyvässä kunnossa,virta-avaimesta Yanmar käyntiin ja siitä vaan.
        Jos vertaa sisustus y.m. ihan uuteen niin varmasti on eroa,mutta käytetty on käytetty ja sille ei voi mitään.Jos paatin sisäpuolella myös pestään ja pidetään puuosat hyvässä kunnossa niin kyllä paikat pysyy kauan siisteinä,väitän minä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      165
      1606
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      931
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      753
    4. 51
      635
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      17
      618
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      547
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      498
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      158
      486
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      188
      428
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    Aihe