kuinka usein pitää madottaa? riittääkö se 3 kertaa vuodessa? Entä, jos on näkyviä matoja, annetaanko kuuri sitten kaksi kertaa peräkkäin. Voiko madot tarttua ihmiseen?
Kissojen madot?
2
766
Vastaukset
- suolinkaisia
Tässä esimerkiksi:
"kissan madotus
Loishäätö annetaan kissalle elämäntapojen mukaan. Sisäkissa madotetaan harvemmin kuin ulkokissa. Kissa joka saalistaa ulkona, tai syö raakaa järvikalaa kannattaa madottaa useasti.
Suolinkaisia kissa voi saada jo emältään ja lisäksi ympäristöstä jonne loismunia joutuu ulosteiden mukana. Suolinkaiset ovat pitkiä, kapeita, lankamaisia, valkoisia matoja.
Heisimatoja kissa voi saada raa’asta makean veden kalasta tai pienistä jyrsijöistä. Heisimatojen jaokkeet näyttävät lähinnä litteiltä riisinjyviltä.
Madot aiheuttavat kissoille vaihtelevia oireita; turkin kiillottomuutta, karvanlähtöä, ripulia tai yskää. Myös oireeton kissa voi kantaa matoja. Erityisen herkkiä loistartunnoille ovat pennut ja nuoret eläimet. Matokuuri on hyvä antaa pennulle 2-4 kertaa parin viikon välein.
Aikuiselle kissalle matokuuri annetaan elämäntapojen mukaan; sisäkissalle 1-2 kertaa vuodessa ja hiirestävälle kissalle useammin, jopa parin kuukauden välein.
Pennuille riittää kapeakirjoinen matolääke, mutta hiirestävälle tai raakaa järvikalaa syövälle kissalle on hyvä välillä antaa laajakirjoisempi matolääke, joka tehoaa myös heisimatoihin."
Meidän kissalla oli suolinkaisia meille tullessaan ja hänelle annoimme alkuun jopa kolme kuuria; ensimmäiset 2kuuria kahden viikon välein, kolmannen kuurin kuukauden kuluttua noista ja nyt sitten n. 5 kuukauden välein tai harvemmin - käymme joka päivä valjastelemassa ulkona.
Axilur on hyvä laajakirjoinen matolääke. Sitä annetaan 3 päivänä peräkkäin. Voi liuottaa veteen (ruiskulla annettavaksi) tai murskata ruokaan, mutta silloin katsottava että syö kaiken. Itse olemme kastaneet ruokaöljyyn (liukasteeksi) ja sitten väkisin kurkkuun - tämä vaatii yleensä kaksi henkilöä ja kissa sylkee tabletin monesti ennen kuin saamme sen alas asti :( Mutta valitettavasti minkään herkun kanssa tämä ei meillä onnistu.
Jos kissaltasi ei ole löytynyt matoja, on sisäkissa, etkä syötä raakaa järvikalaa, voit madottaa vain 1-2 kertaa vuodessa.
Tässä pari linkkiä:
http://www.elainlaakari.fi/klinikat/kissaklinikka/hoito-ohjeet/sisloisten-ht/
Tässä hyvä tietopaketti muihinkin sairauksiin:
http://www.kissaliitto.fi/tarttuvat.php- lisään että
pennuille sitten erikseen (tuotteet sekä madotusväli). Tuo ohje koskee aikuisia kissoja. Mutta noista linkeistä löytyy myös pennun madotuksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4733525Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi282901SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1472724Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872185Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1882034- 1571961
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä131914- 991744
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi491531Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361450