Disneyland

aikuisille?

Moi!
Ollaan kolmekymppinen pariskunta ja matkustetaan Kaliforniaan. Kysyisinkin onko Disneyland täysin lasten paikka (meillä ei ole siis lapsia) eli onko siellä aikuisille mitään mielenkiintoista? Viittis kalliita lippuja maksaa jos ihan turha paikka. Kokemuksia ja mielipiteitä, kiitos!

5

1889

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ulkosuomalainen-USA

      Käyttekö mielellänne huvipuistoissa ja vehkeissä? Jos vastaus on 'yes', niin Disneylandissä on paljonkin tekemistä ja kokemista ja laitteet ovat vähän eri luokkaa kuin Linnanmäellä. Jos hurjat laitteet eivät kiinnosta, niin siellä monia ei-hurjia vaihtoehtoja,jotka ovat ihan kivoja. Muutenkin paikka on mielestäni näkemisen arvoinen ainakin kerran elämässä ja siellä on mukava kulkea ja katsella, istutukset ovat hienot ja paikan toimivuus ja ylläpito on ainutlaatuista.

      Oikea asenne on kuitenkin tärkeä ja jos sinulla on jo lähteissä epäilevä asenne, niin ehkäpä menisit Disneyland'iin liian kriittisellä mielellä. Sinne mennään rentoutumaan, huvittelemaan ja olemaan vähän lapsellisia. Itse käyn erittäin mielelläni, vaikka monet laitteet jäävätkin menemättä.

      • tiedosta!

        Tuo olikin hyvä tieto! Luulin nimittäin että Disneyland on suunnattu pääosin vain lapsille. Eli tuohan kuulostaakin mielenkiintoiselta :). Hyvä että kysäisin, sinne siis.....


      • pääseekö...

        ...samalla lipulla Disenylandin molempiin puistoihin vai pitääkö niihin ostaa erikseen liput ja minkäköhän hintaiset liput niihin ovat? Yritin ottaa selvää disneylandin sivuilta, mutta se ei selvinnyt minulle.


      • -Ppp-
        pääseekö... kirjoitti:

        ...samalla lipulla Disenylandin molempiin puistoihin vai pitääkö niihin ostaa erikseen liput ja minkäköhän hintaiset liput niihin ovat? Yritin ottaa selvää disneylandin sivuilta, mutta se ei selvinnyt minulle.

        Moi

        Yhden päivän, yhden puiston lippu :
        - aikuinen 69$, lapsi 59$.

        Yhden päivän, park hopper, eli molempien puistojen lippu :
        - aikuinen 94$, lapsi 84$.
        Kahden päivän, park hopper, eli molempien puistojen lippu :
        - aikuinen 143$, lapsi 123$.

        Plus verot. Kyllä se sieltä sivuilta löytyy, mutta ei kyllä ole maailman parhaat ja selkeimmät sivut nuo Disneylandin sivut.

        -Ppp.


    • Tipsu

      Kuinka sattuikaan! :) Juuri katselen viime kesän kuviamme Disneylandista ja uoh, olispa taas siellä... ♥ Perheessämme on kyllä myös yksi 2-vuotias, mut silti paikka sopi myös meille 30 -vuotiaille ;) Parade of Dreams oli niin vaikuttavan näköinen, että katsottiin se kahteen kertaan (muistaakseni klo 12 ja 18) Jos on yhtään Disney-fani niin paikka todellakin on näkemise arvoinen! ♥

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5384
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe