Perikunnan tilalla pitäisi järkätä kai pskakaivot kuntoon. Miten te ootte lähteny hommassa liikkeelle ja miten homma on muutenkin mennyt eteenpäin?
apua
jätevesijärjestelyyn
2483
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ei muuta ku kaivuri ja putkimies paikalle.
käyt ostamassa koneraudasta sopivan paketin,ohjeineen..
n.5000-15000 euroo,Kiitos!
loput ohjeet saat kunnasta, jos et tiedä
pikkuhiljaa tuleen enempi ja enempi myyntiin pieniä syrjäkylillä olevia mummonmökkejä.. Aika isoja investointeja. Ihan kuin joku mummovainaa olisi ollut maan suurin saastuttaja. Ihan kuin joku paperitehdas järvenrannalla seutukunnan parhailla paikoilla ei saastuttaisi yhtään, ei. Jos mummo pesi matot rantalaiturilla ja vähän suopaa luiskahti siinä samalla järven pohjaan oli tapahtunut hirmu suuri ympäristörikos. Joku ISO kun hulautti suopaa enemmän kuin kaikki maailman kaikki mummot yhteensä pystyvät hulauttamaan kotojärveensä, oli käynyt vain inhimillinen erehdys, jos sitäkään.
Nyt jos mummo on heittänyt kusivetensä ulkohuussiin ja tyttären tyttären sulhaskokelas makkisaavin levittänyt jonkun pajupuskan reunaan kerran keväässä, on tapahtunut todella todella raskauttava rikos. Ei silleen maailma pelastu.
Tehdään mummovainaan mökillä kunnon jätevesikaivoremppa ja asennetaan saunapahaseen sähkökiuas, ettei mummo pääse maitopurkkejaan ja sanomalehtiä koivuklapien seassa tupruttelemalla ilmastoa pilaamaan. Siten maailma pelastuu. Onneksi mummo kuoli jo, ei se enää ymmärtänyt euroistakaan mitään, saati että tästä olisi.
Hyvää päivänjatkoa, mikä se lieneekään, vaan.