Olemme ensi viikolla lähdössä Lontooseen ihan eka kertaa.
Nyt pälkähti mieleen että onkohan siellä vesijohtovesi ihan juotavaa kuten täällä kotomaassa?
Vai pitääkö turvautua pullotettuun veteen?
Toinen juttu on sitten se metro/bussilippu. Millainen kortti olisi järkevä viikon matkalla? Jos ostamme travelgardin jo Heathrowsta niin pitääkö vyöhykkeitä olla kuinka paljon? Emme taida muuten liikkua kuin parilla vyöhykkeellä. Mikä olisi edullisin tapa liikkua kaupungilla plus lentokenttämatkat?
Vesi
8
3537
Vastaukset
- Lontoossa
Itse olen ainakin juonut aina hanavettä. Eihän se maistu yhtä hyvälle ja joissain paikoin on tosi kalkkipitoista (pitää suodattaa), mutta yleensä ottaen on ihan juotavaa.
Edullisin tapa kävelemisen jälkeen on bussilla kulkeminen. Näkeekin paremmin kaupunkia, vaikka matkat kestävät kauemmin. Keskustassa etäisyydet ovat suurelta osin toimivat kävellenkin, seikka jota ei välttämättä metrolla kulkiessa usein huomaakaan.
Miksette ottaisi Oysteria ja lataisi sinne rahaa? Tällöin kortilta menee bussikortin tai 1-2 zonen travelcardin arvo niinä päivinä, kun kuljette vain kahdella zonella (bussikortilla ei edes ole zonerajoituksia), ja Heathrowlle kulkiessa ottaa enemmän, mutta silti taksa on halvempi kuin ostettaessa irrallinen kertalippu. Mitää 1-6 zonen korttia on turha ostaa kahden matkan takia. - !!!
Hanavettä voi juoda, tosin itsele kävi aikoinaan niin, että ekana vuonna Lontoossa sain akksi kertaa aika pahan virtsatietulehduksen ja todennäköisin syy oli kraanavesi. Nykyään aina juon pullovettä Lontoossa. Eräs tuttuni sai jonkin sortin munuaistulehduksen kraanavedestä. Mutta vastaavasti moni mu kaverini juo kraanavettä ilman ongelmia. Pahaa se vesi joka tapauksessa on.
Oysteri on paras lippu Lontoossa. JA hyvä puoli sinä on, että jos matkustat montakertaa esim 1-2 vyöhykkeillä, et kuitenkaan joudu maksamaan yli 1-day-travelcardin hintaa vaikka maksaisitkin matkan kerrallan oysterilla.- vaan
Hanavettä JUOMALLA ei kyllä onnistu saamaan virtsatietulehdusta! Kyllä se on usein elimistön oma kolipöpö, joka sieltä peräpuolelta eksyy väärään paikkaan. Se lääketieteestä. Vesi on juu pahaa.
- london veteran
Hanavettä voi todellakin juoda, itsellä ei ole koskaan ollut mitään ongelmaa. Joskus se on maistunut hieman "kalkkiselta", joskus ei.
Suihkussa huomaa, että vesi on kovempaa kuin Suomessa (Suomessahan vesi on pääsääntöisesti pehmeää), koska hiukset menevät enemmän takkuun ja tuntuu, että pesuaineita saa huuhdella kauemmin iholta. - lontooveteraani
Olen juonut kraanavettä kaikki ne 6 vuotta kun olen Lontoossa asunut enkä ole huomannut minkäänlaisia ongelmia.
Oyster Cardin saatte ostettua heti lentokentältä, siihen vaan lataamaan rahaa, kysykää lipputiskillä. Jos teillä on nuoria lapsia mukana, muistaakseni koskee lapset alle 16, niin maksavat ainoastaan punnan päivässä ja voivat matkustaa bussilla tai metrolla. Heille tulee silloin joka päivästä erikseen paperilippu jonka laitetaan lippukoneeseen metroasemilla tai näytetään bussikuskille.
Hyvää matkaa!!- poikennut
Eipä taida onnistua, että Oysterin haltijat saavat lapsilleen noita punnan päivälippuja. Vaatii Travelcardin myös vanhemmille.
- lontooveteraani
poikennut kirjoitti:
Eipä taida onnistua, että Oysterin haltijat saavat lapsilleen noita punnan päivälippuja. Vaatii Travelcardin myös vanhemmille.
kun käytiin nyt syksyllä viimeksi Lontoossa niin mieheni ja minä ostettiin Oysterit 5 päiväksi, lapset saivat punnan arvoiset liput joten ainakin meitä onnisti siinä. Olin jopa ottanut selvää London Transportilta ennen matkaa että lapset alle 16v matkustavat punnalla päivässä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata1063128Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2361959Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois591861- 1361849
Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v641352- 961235
Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻841164- 611155
- 591147
- 68997