Onko kokemusta

JW nappuloista?

En laita tätä koirien ruokinta osioon, vaan haluaisin nimenomaan rotikan omistajien kokemuksia kuulla. Eli mulla reilun vuoden ikäinen rotikka ja olen kokeillut useampia ruokia (nyt tarkoitan vaan nappuloita) ja tuntuu, että jos ei vatsa ole löysällä, niin sitten vuotaa silmät. Onko kukaan syöttänyt koiralleen tota JW lammas-riisi/kalkkuna-riisi puppy/maintenance nappulaa? Tai jos omistat herkkävatsaisen vielä massaa kasvavan rotkulin, niin mitä ruokaa syötät? Ja en ole vaihtanut nappulamerkkiä lennosta eli kakan löysyys ei johdu siitä, ei vaan tunnu löytyvän sitä oikeata nappulaa. HELP!

3

465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos olet todella vaihtanut merkistä toiseen ajan kanssa hitaasti totutellen, niin sitten pitää pohtia mistä tuo oireilu johtuu. Onko koiralla mitään muita allergian oireita? Miten tassut ja tassujen välit voivat? Miten iho ja turkki? Voisit käydä lekurin pakeilla juttelemassa - voisitte suunnitella jonkinlaista eliminaatiodiettiä, jos taustalla on allergiaa.

      Aika monelle herkkämahaiselle koiralle nappuloista peura-peruna tai peura-riisi sopii. Tai onko sinulla mahdollisuus BARFiin - siis siirtyä ihan kotiruokinnalle? BARFissa omistajalla sitten pitää vaan olla tietoa ja taitoa laittaa ne ruoat, jotta koira saa kaiken tarvitsemansa oikeassa suhteessa.

      • tuota allergiaa...

        itsekin, mutta mitään muita mainitsemiasi oireita ei ole. Olisi varmaan viisainta kuitenkin käyttää ell:llä...Barffauksesta olen lueskellut paljonkin, en vaan ole vielä "rohjennut" aloittaa, tuntuu että pitäisi olla vielä enemmän tietoa asiasta.


    • kyseistä nappulaa...

      Mutta vasta aloittelemassa (myös nuorelle herkkävatsaille rotikalle). Mutta kokemuksia en siis vielä voi valitettavasti laittaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      40
      4221
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4032
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3148
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      3061
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      3014
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      73
      2726
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2463
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      120
      2105
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      45
      2025
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1780
    Aihe