Kuulin tuossa äsken ,että 00-02 Primerat ja Almerat kutsutaan tarkastukseen merkkiliikkeesen jonkun moottorin tunnistinvian vuoksi.Olen kuullut ko. viasta 1.8 koneissa (aika yleisiä), mutta onko vastaava osa myös 2.0:ssa.Itsellä P11-144 2.0 CVT -00. vastatkoon joku joka tietää............
Primerat tarkastukseen?
mika
123562
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Koskee eri moottoria.
tuolthttp://www.whatcar.com/News_Article.asp?NA_ID=204459a.
http://www.whatcar.com/News_Article.asp?NA_ID=204459
Ja kiitos vinkistä ,mutta tuon mukaan se koskee myös 2.0:n koneita,vaikka sen nokka-akseli rakenne on erilainen kuin 1.8:ssa.???
...2-litraisessa paljon muutakin erilaista kuin pienemmissä koneissa, mutta jos vika on tunnistimen johdotuksen juotoksessa, niin eikö riitä, että se kohta on kaikissa ao. moottoreissa samalla lailla tehty?
Koskee vain primera P12 mallia.P11-144 aivan eri kone.
Nokka-/kampiakselin tunnistin vikoja sattuu olemaan almerassa n16 primerassa p11 ja p12 kaikki on 1.8 koneella....
Ote WhatCar-lehden nettiuutisesta:
Soldering in the wiring of the X-Trail, Primera, Almera and Almera Tino may break and cause a short-circuit. Only cars fitted with 1.5-, 1.8- or 2.0-litre petrol engines are affected by the potential fault, which could cause the car to stall or fail to start.
Minulla oli v. 2000 1,8 sport Primera. Ostin sen toukokuussa, sammui kuin saunalyhty elokuussa kesken ajon - onneksi vaarattomaan paikkaan.
Ei kun hinurin nokassa korjaamolle. Nokka-akselin ja kampiakselin tunnistimet vaihdettiin, oli jo silloin tiedossa ollut ongelma, vaan ei kerrottu ostohetkellä !!!!!. Vasta korjaamokynnin jälkeen tuli kirje kotiin, missä kerrottiin mahdollisesta ongelmasta,-ON KYSEENALAISTA asiakas kohtelua. Meni auto vaihtoon, en ole tottunut hinurin nokassa olemaan näin uudella autolla, ja MERKKIKIN vaihtui
Omasta 1,8 almerasta uusittiin kyseinen osa 2 kk
oston jälkeen.Tuntuu oudolta jos kyseessä on niin sanottu tyyppivika,että ei aikaisemmin ole puututtu.Tuli itselleni mieleen viimetalvi jolloin
volkkarilla oli moottorin huohotus ongelmia,josta ei ilmeisesti haluttu pitää suurempaa haloota.
Edeliselle kirjoitajalle voisin sanoa että,olen
nähnyt uuden bmw olevan hinausauton lavalla kun ei lähtenyt työpaikan parkiksesta käyntiin.
Kaasuttelee itsekseen aika usein, ja ollut huollossakin sen syyn takia. Ei mitään vikaa. Olin yhteydessä maahantuojaankin, mutta siellä ei kai haluttu autoni tulevan kuntoon. Vikahan on yleinen.
Katsotaan, tuleeko nyt kutsukirje repairiin.
Mulla on -99 mallinen 2.0 P11-120 primera eli siis vanhemmalla kopalla ja siihenkin jouduttiin vaihtamaan takuuna nokka-akselin asentotunnistin,tai itse asiassa siihen vaihdettiin koko virranjakaja.Edelleen ongelmana on,että silloin tällöin auto ei meinaa lähteä millään käyntiin.