Kiinnostas teidän käyttö kokemukset caddyistä 1.9 ja 2.0l dieseleistä. Paketti tai henkilömalli niin kumpaisenki /- kokemukset kiinnostaa. Kiitos etukäteen vastauksista.
käyttökokemuksia vw caddysta
11
15625
Vastaukset
- hyvä ollut
Caddy 2.0 SDI, 51 kW, vm.2005 henkilöautomalli. Suurin osa ajoista takapenkit taitettuna ja alle 500 kg kuormilla. Vetää peräkärryäkin. Hyvä näkyvyys kun istuu korkealla. Takapenkkiläiset mahtuvat. Kulutus alle 7 litraa.
Turbottomana hidas kiihtymään, mutta minnekkäs kiire minulla. Tavaratilan leveyttä saisi olla sen yhden sentin enemmän, että mahtuis kuormalavastandardin mukainen tavara. Haaveilen hankkivani seuraavaksi 4Motionin. Tosin mihinkään ei vielä ole kiinni jääty.- The Rat
Aika kovalta tuntuu kulutus noinkin pieneen autoon tuollaisella moottorilla. Tuleeko lähinnä kaupungissa, vai maantiellä?
On ollut itselläkin harkinnassa tuollaisen hankkiminen, tosin 1.9 tdi -motilla. Sillä luultavasti kulutus vielä litran enemmän? - ex-Mosse
The Rat kirjoitti:
Aika kovalta tuntuu kulutus noinkin pieneen autoon tuollaisella moottorilla. Tuleeko lähinnä kaupungissa, vai maantiellä?
On ollut itselläkin harkinnassa tuollaisen hankkiminen, tosin 1.9 tdi -motilla. Sillä luultavasti kulutus vielä litran enemmän?Korkeus lisää kulutusta huomattavasti.
Esim. Touranin kulutus moottoritieajossa menee helposti yli 6l 2.0TDI:lläkin ja jos samalla kokonaismassalla varustetun pakettiauton ja ajan vain 100km/h niin kulutus pomppaakin lähemmäs 9l/100km. Se on se korkeus mikä tuo lisää kulutusta tuossa. - Caddy 2.0 SDI
ex-Mosse kirjoitti:
Korkeus lisää kulutusta huomattavasti.
Esim. Touranin kulutus moottoritieajossa menee helposti yli 6l 2.0TDI:lläkin ja jos samalla kokonaismassalla varustetun pakettiauton ja ajan vain 100km/h niin kulutus pomppaakin lähemmäs 9l/100km. Se on se korkeus mikä tuo lisää kulutusta tuossa.Ajot todella lyhyet 2-3 km kerrallaan tai sitten peräkärry perässä. Siksi n. 6,7 l/100 km. 51 kW moottori ei liene raskaampaan ajoon kovin taloudellinen. Olen minä maantiellä laskenut sen kulkevan 6 litrallakin/100 km.
Paljonkohan 4Motion nostaa painoa? 100 kg? Tietenkin sitten auton kantavuus laskee saman verran.
Vaikka auto on korkea, ei sitä sivutuuli heittele, eikä vastaan tulevat rekat puistele. Raideleveys ja akseliväli ovat kohtalaisen isot, niin ajettavauus on vakaa. - ex-Mosse
Caddy 2.0 SDI kirjoitti:
Ajot todella lyhyet 2-3 km kerrallaan tai sitten peräkärry perässä. Siksi n. 6,7 l/100 km. 51 kW moottori ei liene raskaampaan ajoon kovin taloudellinen. Olen minä maantiellä laskenut sen kulkevan 6 litrallakin/100 km.
Paljonkohan 4Motion nostaa painoa? 100 kg? Tietenkin sitten auton kantavuus laskee saman verran.
Vaikka auto on korkea, ei sitä sivutuuli heittele, eikä vastaan tulevat rekat puistele. Raideleveys ja akseliväli ovat kohtalaisen isot, niin ajettavauus on vakaa.T5:ssa 4Motion lisää painoa n. 120kg - lyylisi Caddyn pääsevän hieman pienemmällä painon lisäyksellä, joten 100kg lienee aika hyvä arvio.
Pienemmissä autoissa ei välttämättä kantavuus laske, kun ei niillä ole tavoiteltu tiettyä kokonaispainoa kuten T5:ssa.
- 2l common ja automaatti
1.9 kone on aika masentava. Ensin on kuollut ja purskauttaa voimaa oudosti mölisten ja kierrokset nousee ja on taas kuollut suurella äänellä. Huono pumppari kone unohda se. Aiemman tekstin ymmärrät kun käyttää muuta konetta jolloin ihmetyttää miten asiasta on niin vähän juttua. Eli 2.0 yhteispaine kone on jokapäiväisessä leivän hankinassa ja elämässä mukavempi. Caddy on muuten ihan näpsä paketti.Ajaahan 1.9llä mielummin kuin kävelee.
- 2006
On kokemusta em. autosta ja olen siihen varsin tyytyväinen. Ajoin sillä kesän Suomessa pääkaupunkiseudulla, sekalaista ajoa kaupungissa ja lähiympäristössä. Kulutus oli 6.7 l/100 km, koko kesän keskiarvo. Syksyllä toin auton tänne Espanjaan. Ajoin 2 päivässä eli vuorokaudessa Rostockista Fuengirolaan, eli lähes 3500 km. Kulutus oli 7,5 l/100 km, siis jatkuvalla 120...140 km/h nopeudella. En pysty moittimaan. Ajo-ominaisuudet em. moottoritiellä ovat erinomaiset, eli istut vain ja annat mennä. Täällä kaupungissa ei kaikilta osin voi olla tyytyväinen, sillä jousitus ei ole mikään henkilöauotojousitus. Onhan auto pakettiauton alustalla ja mm. suuri kantavuus ja pv-paino. Tämä jousituksen epämiellyttävyys tulee ilmi etenkin nopeuden pudotustöyssyissä. Niissä ainakin takapenkkiläiset valittavat. Kuitenkin erittäin hyvä auto, tosi tilava ja hyvä näkyväisyys, jota tosin takalasien voimakas tummennus haittaa (peruutettaessa).
Aioin panna sen täkäläisiin kilpiin, mutta vielä epäröin. Menevät Webasto, moottori- ja penkinlämmittimet hukkaan. Jos joku haluaa hyvän Cadyn, ilmoita, myyn 10000 €:lla Suomen autoverot. - Anonyymi
2006 kirjoitti:
On kokemusta em. autosta ja olen siihen varsin tyytyväinen. Ajoin sillä kesän Suomessa pääkaupunkiseudulla, sekalaista ajoa kaupungissa ja lähiympäristössä. Kulutus oli 6.7 l/100 km, koko kesän keskiarvo. Syksyllä toin auton tänne Espanjaan. Ajoin 2 päivässä eli vuorokaudessa Rostockista Fuengirolaan, eli lähes 3500 km. Kulutus oli 7,5 l/100 km, siis jatkuvalla 120...140 km/h nopeudella. En pysty moittimaan. Ajo-ominaisuudet em. moottoritiellä ovat erinomaiset, eli istut vain ja annat mennä. Täällä kaupungissa ei kaikilta osin voi olla tyytyväinen, sillä jousitus ei ole mikään henkilöauotojousitus. Onhan auto pakettiauton alustalla ja mm. suuri kantavuus ja pv-paino. Tämä jousituksen epämiellyttävyys tulee ilmi etenkin nopeuden pudotustöyssyissä. Niissä ainakin takapenkkiläiset valittavat. Kuitenkin erittäin hyvä auto, tosi tilava ja hyvä näkyväisyys, jota tosin takalasien voimakas tummennus haittaa (peruutettaessa).
Aioin panna sen täkäläisiin kilpiin, mutta vielä epäröin. Menevät Webasto, moottori- ja penkinlämmittimet hukkaan. Jos joku haluaa hyvän Cadyn, ilmoita, myyn 10000 €:lla Suomen autoverot.muutamalla satasella verhoomo sorsa tekee highlinen stantardista. tai itse tekee.
- Anonyymi
Minulla on caddyn 1,6 diesel paketti auto vm.12.Tänään lakkas puhallin toimimasta muuten kuin täysillä.Vastus rikki todettiin korjaamolla hinta n.200e vaihtaen.Hiljan vaihdettiin egr venttiili h.900e vaihdon kans.Sähköhäiriöitä,ovien lukot ymta vikaa.Autolla ajettu n.143thkm.Niin ja etupyörän laakerit vaihdettu molemmin puolin.Volsu ei osaa enää tehä käyttöautoa korjaamolle parkkipaikka varattava.
- Anonyymi
onko tästä tosiaan 2ltr kaasu/bensaversiokin?
- Anonyymi
Tilasin tehdaskorjatut suuttimet wv caddy 1,6 tdi vm -11 cayd koneeseen.
Asennettiin kaikki korjaamolla, ja koodattiin auton softaan. Käynnistettiin ja voi taivas. Yksi vuoti suoranaan ulospäin pietzon juuresta. Käyntiääni kaasuttaessa naputtavaa kuin kk laakeri. Vaihdeltiin vanhaa yksitellen , ja kuseva suutin löytyi. Kaikista suuttimista oli hienot pöytäkirjat mukana, mutta työn jälki oli jotain odottamatonta.Otin yhteyttä myyjään. Nyt alkaa taistelu, mitä ollaan tehty väärin. Saas nähdä kuinka tämäkin päättyy. Vituttaa jo valmiiksi. Tuo firma on EPS Germany.
Mielestäni kannattaa olla ostamatta näillä kokemuksilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2226938Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p3234834"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1483673Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1173474Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m693418Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492886Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2702749Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.842470- 252376
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1011951