...ihan huoletta kulkea kesäisissä ja ns. paljastavissa vaatteissa? Tyhmältä kuulostava kysymys, mutta kovasti kiinnostaa kun on paljon maita, joissa pitää miettiä miten pukeutuu. Ja kun lomamatkalle lähtee niin haluaisi pukeutua rennosti.
Voiko Egyptissä...
Örrikkä
81537
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Voit pukeutua miten itse haluat . Mutta siitä
ei paikalliset uskomusten harrastajat välttämättä
pidä joten varaudu nuolemaan haavasi.
Minihameisen kintuille sivaltaa helposti piiska varsinkin Siinailla beduiinit harrastavat sitä.
Hei!
Aivan huoletta voit kulkea ihan normaaleissa kesäisissä vaatteissa, eikä piiska sivalla. Kulttuuri kannattaa kuitenkin ottaa huomioon, yleensä on soveliasta peittää olkopäät ja polvet. Ihmisiä kunnioitetaan enemmän silloin kuin olkapäät ja polvet on peitettynä.
Kuljeskelin kuitenin paljon ihan vaan topissa ja shortseissa. Tälläisella vaatetuksella herätä kuitenin paljon huomiota kadulla, ihmiset ovat ystävällisä, mutta jos vislailu ja vihjailu häiritsevät niin suosittelen vähän peittävämpää pukeutumista.
Sharmin ympäristössä ja varsinkin St Catherinan luostarin läheisyydessä beduiinit antavat kyllä piiskan heilua niin juopoille kuin minihameisillekin.
Niin oletko mies vai nainen?
Jos mies niin silloinkin "vientiä" riittää ;)
ainakin kuljimme rennoissa vaatteissa..ja muutkin turistit.eri asia on sitten kirkot yms.paikat
erämaahan, vuoristoon, matka ei ole pitkä ja varmasti tapaat beduiinin ja jos et ole hartaasti mieleen, niinn piiska sivaltaa kintuille ja varmasti.
ihan normaaleissa kesävaatteissa. yhden kerran kuljin shortsit ja bikinien yläosa päällä rannalta hotelliin (300m) sharmissa ja ihan samalla tavalla paikalliset miehet tuijotti rintoja kuin suomessakin.