Elikkäs saan joululahjaksi vihdoin oman kannettavan tietokoneen, ja haluaisin juuri tuon Macbookin
http://store.apple.com/fi/configure/MB402K/B?mco=MTkzOTQzMw
Mietin vaan, että tähän ei tarvitse asentaa mitään, näin olen kuullut? Entäs virustentorjunta ohjelma?
Pitäisikö tietää tuosta jotain, hyviä ja huonoja puolia?
Oon miettiny, että monet käyttää sitä maccia ilman mitään piuhoja vaikka tunnilla, kun taas jossai muissa koneissa on piuhat ja näyttää muutenki niin... rumilta verrattuna macbookiin...
Entäs nettiyhteys, mikä olisi paras? Tässä meidän nykyisessä pöytäkoneessa on laajakaista...
Haluaisin tietenkin koneen _heti_ käyttöön, ja netin myös.
Mun on pakko täältä kysyä, ku olen melko huono tietokone asioissa, että valaiskaa minua tuosta asiasta. :DD
joskus olin näkevinäni jonkun alennuskoodin tuon koneen tilaamisesta?
Asun kuopion lähellä, olis melkein helpompi tilata.. haluaisin semmosen netti yhteyden ettei tarvi mitään piuhoja siihen aina, liekö tuo edes mahollista?
Macbook 17-vopiskelijatytölle?
5
844
Vastaukset
- 1stMacFinn
Koneessa on valmiina aika hyvä ohjelmapaketti, se on totta. Mutta kyllä siihenkin ohjelmia pitää asentaa. Haittaohjelmantorjujia ei tarvita, se on totta.
Macbook ei tarvitse piuhoja lähinnä siitä syystä, että sen akunkesto on hyvä, suunnilleen 5 tuntia. Harvat noista muista pääsevät samoihin lukemiin.
Laajakaista tietysti tarvitaan kotona, nykyiseen modemiin vaan wlan-tukiasema (tai jos siinä jo on, se päälle). Oppilaitoksissa useimmiten jo on langattomat nettiyhteydet oppilaille ja sinne missä ei ole, käy sitten kännykän tai nettitikun kautta tulevat yhteydet.
Kuopiosta löytyy nämä kaupat: Markantalo ja Humac.
Muista sitten opiskelija-alennus.- neiti-ehtivä
jos haluaa netin samaan? kertokaa lissää tuosta perus macbookista =)
- laajakaali
neiti-ehtivä kirjoitti:
jos haluaa netin samaan? kertokaa lissää tuosta perus macbookista =)
käy kuin siinä nykyisessäkin pöytäkoneessa on. Piuhalla tai langattomasti riippuen siitä mitä teillä nyt on. Tietysti verkon asetukset pitää pistää kuntoon, ainakin langattomassa. Macissa se on huomattavasti helpompaa kuin windowseissa.
- JariKaa
Markantalosta en juuri nyt ostaisi yhtään mitään, koska niillä tuntuu olevan ympäri Suomea melkoisesti toimitusvaikeuksia. Kaveri koki kovan kohtalon.
Uusi Suomikin viime viikolla kirjoitti aiheesta. - neiti-ehtivä
JariKaa kirjoitti:
Markantalosta en juuri nyt ostaisi yhtään mitään, koska niillä tuntuu olevan ympäri Suomea melkoisesti toimitusvaikeuksia. Kaveri koki kovan kohtalon.
Uusi Suomikin viime viikolla kirjoitti aiheesta.iisalmi, kuopio, jompikumpi.
Tai sitten joku paikka, josta voi tilata, mutta semoinen mielellään että se lasku tulisi paketin mukana paperilla. älkää kysykö miks!
Mielellään voisi ostaa sen, niin voisi samalla kysellä nettiasiaa yms..
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1585462
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä413283- 2543208
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?442698- 361844
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?271625Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411586- 161457
- 231447
- 241347